Традиционният празничен концерт, с който ще бъде отбелязан юбилеят, ще се проведе през 2022 г.
Ива ГЕОРГИЕВА*
Сигурно няма българин, който да не е чувал за детския хор „Бодра смяна“, който през 2021 г. отбеляза 75 години от своето създаване. По традиция се организира празничен концерт на 1 декември – рождената дата на основателя на хора Бончо Бочев. Заради пандемията обаче 75-ият юбилеен концерт се отложи за неопределен период, но със сигурност ще се проведе през тази година.
Годишнината е повод инициативен комитет от бивши хористи да организира фотоизложба под наслов „Хор „Бодра смяна“ – люлка на детското хорово пеене“. Тя съдържа 28 двуезични пана с документални снимки, проследяващи историята на хора от създаването му през 1946 г. до наши дни. Сегашните възпитаници на състава бяха щастливи да видят, че е отбелязан и техният принос – най-скорошните изяви под диригентството на Александър Кочков.
Интересна селекция от снимки, съчетана с увлекателен текст, преведен и на английски, направи съпричастни към големите постижения на детското хорово изкуство много столичани и гости на София в Градската градина. Посланието на автора на изложбата Румяна Пашалийска е „да укрепим поизтънялото си национално самочувствие и да вярваме в силата на българския творчески дух, с който сме извоювали достойно място в културното многообразие на Европа и света“.
Хоровата школа е сплотен колектив от талантливи деца и всеотдайни ръководители, неизменно на върховете на изпълнителското изкуство вече
75 години. Това се видя и на изложбата, която включваше някои фотографии, познати от юбилейните сборници, посветени на хора и неговия основател. Най-любопитната част от изложбата обаче бяха непоказвани досега материали.
Във фокуса на експозицията „75 години хор „Бодра смяна“ – люлка на детското хорово пеене“ са турнетата у нас и зад граница, които убедително показват, че животът в хоровата школа винаги е бил изключително динамичен. Малките певци са били (и отново ще бъдат) ангажирани с многобройни концерти, конкурси, фестивали, открити репетиции, записи, лагери, екскурзии. Авторката на изложбата сполучливо групира задграничните изяви по дестинации. Унгария, Германия, бивша Югославия и Чехословакия, Белгия, Русия, Япония – във всички тези страни хорът е гостувал по няколко пъти и се е завръщал от там с най-големите награди. Едно от най-високите отличия е първата награда от анонимния конкурс „Нека пеят народите“, организиран от радио Би Би Си – Лондон, през 1968 г.
На това неофициално световно първенство хорът е удостоен с наградата „Сребърно петле“ за най-добър детски хор, научаваме от изложбата.
Друг акцент е поставен върху сътрудничеството с изявени български и чужди композитори, диригенти, изпълнители, сред които Владислав Соколов, Дмитрий Кабалевски, Васил Казанджиев, Борис Христов и много други. Всички те изказват възхищението си от изпълнителското майсторство на малките певци. И въпреки това признание най-важната оценка за ръководителите дават техните възпитаници.
Огромен труд, безпределно високи изисквания, неспирни изяви пред широката публика, но и пред най-изтъкнати специалисти. И въпреки това на снимките виждаме само усмивки! Режисирано ли е всичко това? Или Румяна Пашалийска е подбрала само щастливите моменти и не е показала всичко? Категорично не. Но не е нужно да ми вярвате. Доведете децата да пеят в хор „Бодра смяна“ към Националния дворец на децата, за да се убедят лично и да съпреживеят чувството на национална гордост. И нека те довършат започнатия разказ.
За „Бодра смяна“ се пише в минало несвършено и в бъдеще време.
„Бодра смяна“ е създаден от диригента и педагог Бончо Бочев през есента на 1946 г. като пряк наследник на Хора на софийските славейчета, чийто кръстник е маестро Добри Христов. Първият му концерт е на 1 януари 1947 г. пред тогавашния премиер Георги Димитров и тази дата се приема за рождена дата на хора.
Днес хор „Бодра смяна“ е част от Националния дворец на децата.
В своята история хорът е изпълнил над 1000 творби от повече от 300 автори. Гласове за „Бодра смяна“ се подбират между ученици на възраст от 7 до 18 години. „Бодра смяна“ е лауреат на десетки международни и национални конкурси.
*Ива Георгиева е музикален педагог в хор „Бодра смяна“ към Националния дворец на децата. Текстът се публикува с промени, заглавието е на редакцията.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg