Деляна ЛУКОВА
Начало на създаването на Национален ученически парламент положиха в Пловдив младежи от 130 образователни институции в страната. Форумът се организира от асоциация „Голям брат, Голяма сестра – България“. В него освен ученици се включиха и педагози, доброволци, представители на министерствата на образованието и науката и на младежта и спорта, на Центъра за развитие на човешките ресурси.
В дебатите се включиха доц. Манол Манолов и доц. Ивайло Старибратов – съветници на министъра на образованието и науката, както и Людмил Вълков от Представителството на Европейската комисия в България, който представи европейските образователни политики в Европейската година на младежта.
В следващите месеци предстои да бъде избран УС, който да гласува Устав и да работи за създаване на институцията – процес, който ще отнеме вероятно цялата следваща учебна година, прогнозира инициаторът на форума Димитър Фердинандов – бивш възпитаник на ЕГ „Пловдив“, а сега студент в Бирмингам.
Въпреки усилията на регионалните управления на образованието предшестващата форума анкета е попълнена едва от 130 образователни институции, макар по списък ученическите съвети да са 1600. Според проучването най-активни в дейността си са учениците от София, Пловдив и Варна. Но изключително дейни се оказват и ученическите съвети от училища в малки населени места като Тетевен и село Скалица, Ямболско.
Включилите се в анкетата смятат, че влизайки в училище, учениците трябва да бъдат уведомявани от ръководството за възможността да създадат свой парламент, който да защитава интересите им, и да бъдат обучавани да изграждат комуникационни стратегии.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg