След Кайзерслаутерн Българското училище „Васил Левски“ в Саарбрюкен планира да открие филиал и в Нойкирхен
Преди 10 години е създадено Българското неделно училище „Васил Левски“ в Саарбрюкен – столица на Саарланд, най-малката немска провинция с около
1 млн. души, която граничи с Франция и Люксембург. Пет години по-късно, през учебната 2016/2017 училището открива филиал в Кайзерслаутерн – окръжен град в съседната провинция Райнланд-Пфалц.
„През миналата година бяхме пред финализирането на договор с едно училище в Нойкирхен – град, в който има много български семейства и деца – разказва ръководителят на Българското неделно училище „Васил Левски“ Евелина Аврамова-Ганева. – Свързахме се с директора, който беше изключително благосклонен, и трябваше да подпишем в края на февруари договор за ползване на помещенията в училището под наем. Предвиждахме да стартираме пробно през април – май 2020 г., но когато влязохме в карантина през март, нещата временно се преустановиха.“
Според Аврамова разрастването на българските училища в чужбина не трябва да е самоцелно и да бъде изтъквано като огромно достижение. Тя смята, че това се дължи на нарасналото съзнание на все по-голяма част от българите мигранти, че детето им може да получи повече институционални шансове, ако овладее няколко езика. Затова все повече наши сънародници в чужбина насърчават децата си да учат и български като трети или четвърти език. Увеличава се и броят на българите, които се завръщат в родината. За тях също е по-добре децата им да знаят езика.
БУ „Васил Левски“ е член на Асоциацията на българските училища в чужбина, а от миналата година е и официален изпитен център към Департамента за езиково обучение на СУ „Климент Охридски“. Даже в навечерието на Коледа за първи път в училището се провеждат изпити за сертифициране на познанията по български на трима външни кандидати. Преди това на изпити са се явявали само ученици на неделното школо – трима през 2019-а и трима през миналата година. Следващите изпити ще са през март тази година, ако има и други желаещи да получат документ за владеенето му по Европейската езикова рамка.
„Кандидатствахме пред ДЕО към СУ „Кл. Охридски“ през 2019 г. и от миналата година имаме сключен договор, според който училището ни е признато за изпитен център. Това означава, че всеки, който иска да удостовери познанията си по езика, може да подаде документи при нас и да се яви на изпит, воден и оценяван от специалистите на Департамента за езиково обучение към Софийския университет“, обяснява Евелина Аврамова. Тя е горда, че вече има интерес от външни хора и че са успели да организират първите изпити по възможно най-добрия начин при спазване на всички технически и противоепидемични изисквания.
116 деца се обучават в БУ „Васил Левски“, от които 26 са във филиала в Кайзерслаутерн, а останалите са в Саарбрюкен. Учителите са 8, като от март 2020 г. ползват услугите и на девети педагог, който е на повикване, за да замества учителите в карантина заради болни колеги, роднини или деца.
Обучението сега се провежда изцяло в онлайн среда за всички ученици, включително и за най-малките, от началото на 2021 г. Докога ще е така, никой не знае. Съгласно конституцията на Германия провинциите притежават културен суверенитет и носят отговорност за законодателството и управлението в областта на образованието, културата и изкуството. Тъй като всяка провинция води собствена образователна политика, понякога има съществени различия между отделните региони на страната. Така например учебната година стартира по различно време – обикновено от около 10 докъм края на август. Сега в зависимост от епидемичната обстановка всяка провинция взема различни мерки спрямо училищата. В Саарланд те ще бъдат затворени до края на януари, като се препоръчва да не отварят до 14 февруари, когато започва карнавалната ваканция.
В Райнланд-Пфалц , където се намира филиалът на БУ „Васил Левски“, освен че са затворени училищата, има въведен и вечерен час за учениците.
Дистанционното обучение се провежда в платформата Vedamo. „Истината е, че сега, когато занимаваме децата виртуално, подготовката на всеки урок изисква доста познания“, признава директорката. Тя е доволна, че всички колеги отделят време през лятото, за да преминат обучение. Резултатът е, че вече без проблеми сами си подготвят материалите и отзивите са повече от добри. Дори преди седмица плахо предлагат да се възобновят виртуално и народните танци, преустановени преди година, и тази възможност се приема с желание.
Другите занимания за възпитаниците на БУ „Васил Левски“ включват „Традиции в българското изкуство“ и български театър. Последната му постановка – „Криворазбраната цивилизация“, поставена в края на 2019-а, се получава толкова добре, че още се помни и от деца, и от родители. По това време започва и планирането как да се отбележи 10-годишният юбилей. Набелязват 24 май, тъй като тогава се навършват 30 години от създаването на дружеството „Приятели на България“, към което е училището. То е създадено от немци, но през последните 8 години се управлява от българи.
„Искаше ни се да поканим хор от София, както и други представители на изкуството от България, а също и тукашни гости. Такава ни беше идеята, но няма да стане, вече е ясно.“
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg