Възможностите за включване на обучения на пилоти на въздухоплавателни дрон-системи в рамките на STEM образованието в училищата обсъдиха служебният министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков и Радослав Атанасов – председател на Европейската асоциация за автономен транспорт и отворени системи – ATOS, съобщават от Пресцентъра на МОН.
По време на обученията освен теоретични знания
учениците ще придобият и практически умения за управление на съвременната авиация.
В учебните занятия ще се набляга на теми, свързани с безопасност, прецизност и професионализъм. Идеята е учениците да получават цялостно разбиране на дрон-системите, метеорологията, навигацията и правилата за полети.
Включването на добри технологични практики в учебните часове ще осигури не само по-качествено обучение, но и ще гарантира добрата подготовка на новите поколения пилоти.
В училищните STEM центрове ще се положат и основите за развитието на гражданската и военната авиация, както и подготовка на специалисти за съпътстващите ги структури в страната.
Последните данни на пазара на труда показват, че
работните места за пилоти на дронове са все по-търсени в бързоразвиващите се сектори.
Особено необходими са в отрасли, свързани с комунални услуги, нефт и газ, медицина, земеделие, правоохранителни органи, противопожарна дейност, екологично обследване и картографиране, строителство и инфраструктура, военно дело и др. Нивата на възнагражденията са сравнително високи, което допринася още повече за интереса към тази професия.
По време на срещата от Европейската асоциация за автономен транспорт и отворени системи изразиха готовност да осигурят и конкретни програми за обученията, което ще помогне на страната ни да стане водеща при подготовката на ученици в това направление.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg