Национално издателство "Аз-буки"
Министерство на образованието и науката
Wikipedia
  • Вход
  • Регистрация
Обучение по природни науки
и върхови технологии
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За списанието
  • Цели и обхват
  • Редакционна колегия
  • Съдържание
  • Указания
    • За авторите
    • За рецензентите
  • Издателска етика
  • Контакт
  • Абонамент
  • en_US
  • Начало
  • За списанието
  • Цели и обхват
  • Редакционна колегия
  • Съдържание
  • Указания
    • За авторите
    • За рецензентите
  • Издателска етика
  • Контакт
  • Абонамент
  • en_US
Няма резултати
Вижте всички резултати
Обучение по природни науки и върхови технологии
Няма резултати
Вижте всички резултати
Начало Новини Новини 2024

Правителството предлага безплатно висше образование

Отпадането на таксите за обучение на студенти и докторанти, приети в държавна поръчка, ще струва около 150 млн.лв.

Елена Василева от Елена Василева
29-01-2024
в Новини 2024
A A
На снимката: председателят на Националното представителство на студентските съвети Даниел Парушев (дясно), министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков (втори отдясно), народният представител от ГЕРБ-СДС Теменужка Петкова (ляво) и министър-председателят акад. Николай Денков (втори отляво).
В Министерски съвет се проведе брифинг във връзка с предложението на правителството за отпадане на таксите за обучение на студенти и докторанти. Снимка БТА

Правителството предлага безпрецедентна за последните 20 години мярка в опит да премахне и последните бариери пред достъпа до висше образование. Таксите за обучение на студенти и докторанти, приети по държавна поръчка в държавните висши училища, ще бъдат премахнати. Това предвиждат промени в Закона за висшето образование, предложени от Министерския съвет, обяви на брифинг министър-председателят акад. Николай Денков.

Улеснен достъп до висше образование

„Основната цел е да подобрим достъпа до висше образование на тези студенти, които идват от по-ниски социални слоеве, от по-малки населени места и които имат финансови затруднения. Тази мярка трябва да се допълни с мерки за още по-стриктно спазване на критериите за качество. В момента обаче искаме да сме сигурни, че няма умен младеж, който иска, а не може да учи в университет, защото трябва да плаща такси“, коментира той.

В прессъобщение от кабинета посочиха, че образованието винаги е било национален приоритет, а с последните промени в Конституцията на Република България е обявено за национална ценност.

„Отпадането на таксите ще улесни достъпа до висше образование на всички български граждани, независимо от техния социален статус и финансови възможности. Мярката е в продължение на целенасочената политика на правителството за осигуряване на достъпно, всеобхватно и качествено образование. Със законодателните промени от началото на 2022 г. в подкрепа на родителите и достъпа до ранно детско развитие детските градини станаха безплатни. Училищното образование в държавните и общинските училища винаги е било безплатно за учениците, а от следващата учебна 2024/2025 г. учебниците и познавателните книжки за всички деца и ученици от I до ХII клас ще бъдат безплатни“, припомнят от кабинета, допълвайки, че мярката ще подпомогне и борбата на правителството с демографската криза.

Безплатното висше образование в чужбина привлича български гимназисти

„В момента има значителна разлика между таксите за отделни специалности и в различните висши училища, което възпрепятства равномерното разпределение на студентите на териториален принцип и е причина за недостига на специалисти по някои специалности за сметка на излишъка в други, казват оттам. Редица европейски държави предлагат възможност за безплатно висше образование, с което привличат част от българските гимназисти. Премахване на таксите за обучение в държавните висши училища би направило същите по-привлекателни за тези кандидат-студенти, които се колебаят дали да продължат своето образование и житейски път в чужбина, или в България. С отпадането изцяло на таксите за докторанти повече млади хора биха избрали да се развиват в сферата на науката и да градят академична кариера“, аргументират се още от правителството.

Мярката ще струва между 120 и 150 млн. лева

Акад. Денков посочи, че в момента студентите по държавна поръчка в държавните университети са около 188 хиляди души. Обучаващите се за степен „доктор“ са близо 6200 души. Мярката ще засегне бакалаври, магистри и докторанти и ще струва годишно между 120 и 150 млн. лв. Тя ще влезе в сила още през тази академична година – средствата за това вече са осигурени, т.е. те ще се ползват през втория семестър на академичната 2023/2024 г. и първия семестър на академичната 2024/2025 г.

Отпускат допълнителни средства на държавните университети

По-конкретно, в преходните и заключителните разпоредби на предложения законопроект е заложено заплащаната годишна такса от студентите и докторантите да бъде наполовина от вече утвърдения размер за 2023/2024 г. За целта в едномесечен срок от влизането в сила на промените в Закона за висшето образование от Министерския съвет ще бъдат отпуснати допълнителни средства по бюджетите на държавните университети и научните организации, които имат право да обучават в степен „доктор“, за компенсирането им за намалените приходи от такси.

В двумесечен срок от обнародването на промените висшите училища и научните организации трябва да възстановят разликите на студентите и докторантите, които са заплатили годишни такси в размер, по-голям от половината от вече утвърдения размер за 2023/2024 г. С промените средствата, които държавните университети досега получаваха като такса от един студент в държавна поръчка, ще бъдат включени в рамките на средствата за издръжка, които държавата и досега заплаща. Тези средства ще бъдат увеличени, за да компенсират отпадането таксите.

„Това няма да е еднократен, а устойчив акт“, обяви премиерът Денков

„Това няма да е еднократен, а устойчив акт – от Закона за висше образование ще изчезнат таксите за държавна поръчка“, посочи още премиерът. Според него оттук насетне по-важен става разговорът как да бъде пренаредена системата на висшето образование така, че всяка от основните дейности на университетите да бъде подкрепена по начин, който да стимулира качеството.

„Ще търсим осигуряването на целеви стипендии, които да гарантират интереса към приоритетните и защитените досега специалности, които бяха освободени от такси за обучение“, посочи още премиерът. Без такси в момента се обучават студентите в 8 професионални направления и 18 защитени специалности.

Предложените промени предвиждат още академичните съвети на държавните висши училища да продължат да определят размерите на таксите за кандидатстване, но вече няма да се налага да бъдат приемани с решение на Министерския съвет.

Без промяна при платеното обучение

Таксите за платено обучение на студенти и докторанти в държавните висши училища и таксите в частните висши училища остават.

Председателят на Съвета на ректорите и ръководител на Медицинския университет – София, акад. Лъчезар Трайков определи идеята като „много добра“, като уточни, че я възприема като покана за разговор по голямата тема за демографските предизвикателства и финансирането на висшето образование, като цяло.

Ректорът на УНСС проф. Димитър Димитров, който е и главен секретар на Съвета на ректорите, също коментира, че предстоят сериозни разговори за нивото на заплатите в университетите, за коефициентите за финансиране на отделните специалности и за капиталовите разходи на университетите.

 

Проф. Галин Цоков, министър на образованието и науката:

Снимка на министър Галин Цоков
Снимка: Христо Касабов/БТА (БТ)

Промяната в Закона за висшето образование, с която ще отпаднат таксите за обучение в държавните висши училища по държавна поръчка, е израз на това, че образованието е национална ценност. Това решение не е импровизация, а много сериозен анализ на ситуацията и възможностите за развитие на висшето образование. Това е мярка, която е свързана с още по-високи изисквания за качество на образованието.

Възможността студентите да се обучават безплатно, означава няколко неща. На първо място, в последните години намалява броят на студентите, като заедно с това намалява и делът на младите хора на възраст 30 – 34 г., завършили висше образование. Анализите показват, че в следващите
4 – 5 години демографската криза ще се усеща още по-сериозно. А това означава, че трябва да се даде възможност на всички зрелостници да продължат своето образование. Премахването на таксите за обучение цели да направи на този фон висшето образование по-проходимо и достъпно. Безплатното висше образование е инструмент, който се прилага в поне 10 страни членки на ЕС.

Второ, последните данни от Рейтинговата система показват, че младежите, които завършат висше образование в страната, са много по-малко склонни да отидат да работят в чужбина. И когато разширим възможността младите хора да завършат висше образование в България, увеличаваме и шанса те да останат да се реализират у нас.

Your Image Description

Свързани статии:

България и Словакия ще обменят студенти и опит в дуалното обучение Държавата ще осигурява средства за издръжка на 43 198 нови студенти през 2024/2025 г. Безплатното висше – заедно с по-високи стипендии и заплати МОН подготвя два проекта за развитие на висшето образование

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":

Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

Телефон: 0700 18466

Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg

Научните списания се продават и в книжарница „Сиела“ – подлез на Ректората на СУ „Св. Св. Климент Охридски“.

Адрес: София 1000, бул. „Цар Освободител“ №22

Етикети: висше образованиеДенятдокторантистудентитакси

Последвайте ни в социалните мрежи

Viber
СподелянеTweet
Предишна статия

Учениците от област Пловдив ще учат онлайн за седмица

Следваща статия

Държавата поема осигуровките на учениците в дуално обучение

Следваща статия
Държавата поема осигуровките на учениците в дуално обучение

Държавата поема осигуровките на учениците в дуално обучение

Снимка Христо Хинков

Здравният министър анонсира отпадане на медицинската бележка за учениците

Награждават математически таланти

Награждават математически таланти

Последни публикации

  • Обучение по ПРИРОДНИ НАУКИ и върхови технологии ГОДИШНО СЪДЪРЖАНИЕ / ГОДИНА XXXIII, 2024
  • Сп. „Обучение по природни науки и върхови технологии“, книжка 5-6/2024, година XXXIII
  • Сп. „Обучение по природни науки и върхови технологии“, книжка 3-4/2024, година XXXIII
  • Сп. „Обучение по природни науки и върхови технологии“, книжка 1-2/2024, година XXXIII
  • ГОДИШНО СЪДЪРЖАНИЕ / ГОДИНА XXXII, 2023
  • Сп. „Обучение по природни науки и върхови технологии“, книжка 5-6/2023, година XXXII
  • Сп. „Обучение по природни науки и върхови технологии“, книжка 3-4/2023, година XXXII
  • Сп. „Обучение по природни науки и върхови технологии“, книжка 2/2023, година XXXII
  • Сп. „Обучение по природни науки и върхови технологии“, книжка 1/2023, година XXXII
  • Годишно съдържание на „Обучение по природни науки и върхови технологии“ 2022 г.
  • Сп. „Обучение по природни науки и върхови технологии“, книжка 6/2022, година XXXI
  • Сп. „Обучение по природни науки и върхови технологии“, книжка 5/2022, година XXXI
  • Сп. „Обучение по природни науки и върхови технологии“, книжка 4/2022, година XXXI
  • Сп. „Обучение по природни науки и върхови технологии“, книжка 3/2022, година XXXI
  • Сп. „Обучение по природни науки и върхови технологии“, книжка 2/2022, година XXXI
  • Сп. „Обучение по природни науки и върхови технологии“, книжка 1/2022, година XXXI
  • Годишно съдържание на „Обучение по природни науки и върхови технологии“
  • Сп. „Обучение по природни науки и върхови технологии“, книжка 6/2021, година XXX
  • Сп. „Обучение по природни науки и върхови технологии“, книжка 5/2021, година XXX
  • Сп. „Обучение по природни науки и върхови технологии“, книжка 4/2021, година XXX
  • Проектно базираното обучение в модел за съдържателна и технологична интеграция в екологичното образованиe
  • Сп. „Обучение по природни науки и върхови технологии“, книжка 3/2021, година XXX

София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

+0700 18466

izdatelstvo.mon@azbuki.bg
azbuki@mon.bg

Полезни линкове

  • Къде можете да намерите изданията?
  • Вход за абонати
  • Начало
  • Контакт
  • Абонамент
  • Проекти
  • Реклама

Вестник „Аз-буки”

  • Вестник “Аз-буки”
  • Абонамент
  • Архив

Научните списания

  • Стратегии на образователната и научната политика
  • Български език и литература
  • Педагогика
  • Математика и информатика
  • Обучение по природни науки и върхови технологии
  • Професионално образование
  • История
  • Чуждоезиково обучение
  • Философия

Бюлетин

  • Достъп до обществена информация
  • Условия за ползване
  • Профил на купувача

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
bg_BG
en_US bg_BG
  • Вход
  • Sign Up
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За списанието
  • Цели и обхват
  • Редакционна колегия
  • Съдържание
  • Указания
    • За авторите
    • За рецензентите
  • Издателска етика
  • Контакт
  • Абонамент
  • en_US

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"