Национално издателство "Аз-буки"
Министерство на образованието и науката
Wikipedia
  • Вход
  • Регистрация
Обучение по природни науки
и върхови технологии
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За списанието
  • Цели и обхват
  • Редакционна колегия
  • Съдържание
  • Указания
    • За авторите
    • За рецензентите
  • Издателска етика
  • Контакт
  • Абонамент
  • en_US
  • Начало
  • За списанието
  • Цели и обхват
  • Редакционна колегия
  • Съдържание
  • Указания
    • За авторите
    • За рецензентите
  • Издателска етика
  • Контакт
  • Абонамент
  • en_US
Няма резултати
Вижте всички резултати
Обучение по природни науки и върхови технологии
Няма резултати
Вижте всички резултати
Начало Новини Новини 2024 Брой 48, 28.11 – 04.12.2024 г.

Микропластмасата – почти невидима, но много опасна

Учени установиха високи концентрации от нея по нашето Черноморие, урбанизираните райони са най-замърсени

Зина Соколова от Зина Соколова
28-11-2024
в Брой 48, 28.11 – 04.12.2024 г.
A A
Никола Бобчев

Нова научна публикация доказва високи концентрации на микропластмаса в морските седименти, свързани с урбанизираните територии по югозападното българско черноморско крайбрежие. В международното списание Marine Pollution Bulletin (IF 5.3) излезе от печат публикация на учени от Лабораторията по морска екология (Созопол) – докторант Никола Бобчев, гл. ас. д-р Димитър Беров, гл. ас. д-р Стефания Клайн и доц. д-р Венцислав Карамфилов. Лабораторията е част от Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания при БАН. Статията представя данни от първото проучване на замърсяването с микропластмаси в седиментите на плажове и морското дъно по югозападното крайбрежие на Черно море – в района на Созополския залив, устието на река Ропотамо и Маслен нос. Обърнахме се за коментар към докторант Никола Бобчев, който прави проучването.

За целите на изследването бяха взети проби от седиментите от плажове до Созопол – т.е. до урбанизирана територия. Втората е в близост до река – устието на Ропотамо. Третата зона е изцяло без човешка намеса и е при Маслен нос, където няма опасност от потенциално замърсяване – разказва Никола Бобчев. – Освен тях бяха взети седименти и от морското дъно на различна дълбочина – между 4 – 6 м в плитката част, както и между 20 – 25 м в дълбоката.“

Целта на проучването е да се сравни какво е замърсяването между тези три зони.

Освен това, понеже към момента не са правени такива изследвания, проучването предоставя реално първите данни за наличие на микропластмаса в седименти от южната част на българското черноморско крайбрежие. В близост до урбанизираните територии учените установяват доста голямо замърсяване с микропластмаса. В Созополския залив частиците на плажа са около 400 за кг пясък, а на морското дъно са около 800 – т.е. двойно повече. Най-често срещани са влакната, съставляващи 72,3% от микропластмасата на брега и 91,7% от микропластмасата на морското дъно; 44% от частиците на брега и 54% от тези на морското дъно са с червен или син цвят.

„Има съществена разлика в замърсяването на урбанизираната зона край Созопол, тази до устието на Ропотамо и до Маслен нос – обяснява Никола Бобчев. – Това е интересно, понеже на теория реките са основен източник за замърсяване с пластмаси и микропластмаса. Но в този случай замърсяването край реката е по-малко от това около Созопол, който е популярна туристическа дестинация.

В урбанизираните територии има множество различни дейности. В близост до Созопол има аквакултури, има рибарски дейности, там е пристанището. Рибарството и аквакултурите са едни от възможните източници на замърсяване. Освен това в Созопол и близо до него има много туристически обекти, които също замърсяват – например плажа през летния сезон, а и след него. Това спомага за деградацията и разпадането на тези по-големи пластмасови обекти на по-малки частици, които могат да попаднат в морето или да останат на плажа.“

Друг тип замърсяване идва от непречистените води.

До 2016 г. в южната част на Созополския залив се вливат непречистени води. След 2016 г. в действие влиза пречиствателната станция на града. До нейното пускане в действие непречистените води са акумулирали много голямо количество микропластмаси в седиментите, които по този начин се явяват като резервоар за този отпадъчен продукт.

И тя остава в седиментите на морското дъно за много дълъг период. Картите, които учените правят в хода на проучването, показват много голямо замърсяване близо до тази тръба, където са се изливали непречистените води.

На плажа край р. Ропотамо са установени 200 частици в килограм пясък.

А на морското дъно са 400 частици на килограм пясък. Съпоставено със Созопол, замърсяването е наполовина по-малко. В момента учените се опитват да разширят проучването и да сравнят данните с тези от други точки, от които са взети проби. Има например взети проби в близост до границата между България и Турция край Резово, където почти липсва урбанизация. Там замърсяването е наполовина по-малко от това при Ропотамо. В бъдеще основна цел на изследователс­кия екип ще бъде да разшири периметъра на проучванията, за да се види реално каква е ролята на реките. Резултатите до момента показват, че в сравнение с урбанизираната зона реката има по-малка роля. Но може да се окаже на практика, че замърсяването там също е голямо.

Концентрацията на микропластмаса в седиментите на плажовете „Златна рибка“, „Градина“ и „Червенка“ между градовете Созопол и Черноморец е между 2 – 4 пъти по-висока, отколкото в други части на Черно море. Докато тази в неурбанизираните и слабо урбанизираните зони е сходна с проучвания от Черно море и други европейски морета. Концентрацията на микропластмаса в седиментите от морското дъно в зоната е по-висока от тази в други проучвания за Черно море, но сходна с микропластмасата в дънните седименти на Каспийско море, Балтийско море, крайбрежието на Ламанша и белгийския континентален шелф.

Как точно се образува микропластмасата?

„Това са пластмасови отпадъци с размер от 1 микрометър до 5 милиметра – обяснява Никола Бобчев. – Има два вида микропластмаса – първична и вторична. Първичната се произвежда с този размер. Т.е. фирмите производители с определена цел произвеждат малки частици, които се използват в различни продукти. Например в козметични кремове, шампоани. Използват се като стабилизатори или просто да напълнят продукта с обем. Така наречените пелети, които са с размер около 4 мм, се използват за претапяне и от тях се правят големите пластмасови продук­ти. Пластмасовата бутилка, от която пием вода, е направена от множество малки пелети. Докато вторичната микропластмаса идва от разпадащи се пластмасови продукти. Ако бутилката от минерална вода остане на плажа, под въздействието на ултравиолетовите лъчи тя се разпада сравнително бързо на малки частички.“

Изследването се провежда през 2022 г. Отнема доста време да се обработят данните. Но екипът е много доволен от факта, че успяват да публикуват резултатите в авторитетно международно списание.

„Аз съм докторант към Инс­титута за биоразнообразие и част от докторантурата е да се разшири цялостното изследване и да се провери какво е замърсяването край Бургас и на други места още по на юг – казва Никола Бобчев. – Освен седиментите от морското дъно и от брега ще бъдат включени и микропластмасите в различни организми. Това означава, че когато знаем колко микропластмаса има в пясъка, ще може да включим и бентосни организми, които живеят на морското дъно – миди, рапани или барбун. Към момента имаме над 400 събрани проби и от трите вида – миди, рапани и барбуни. Те трябва да бъдат обработени и да анализираме резултатите. Пластмасата е навсякъде около нас. Има проучвания, които показват наличие на микропластмаса в кръвта или в плацента. Тепърва трябва да се изследва какви са ефектите върху човешкия организъм. Нашите изследвания с фокус Черно море са само една част от пъзела.“

Има ли начин да се изчисти тази микропластмаса?

„Попаднала в морето, тя доста трудно би могла да бъде почистена – обяснява младият учен. – Но всеки от нас, както и човешките общности, като цяло, биха могли да работят в тази посока. Могат да се оптимизират пречиствателните станции, за да улавят още по-добре тези малки частици.

И по този начин при вливането си в морето да не го замърсяват с микропластмаса. Всяка пералня в бъдеще може да бъде оборудвана с подходящ филтър, който да улавя микропластмасата от дрехите ни – те също отделят малки влакна. Голяма част от дрехите ни са от синтетични материали. От 2025 г. във Франция планират да бъде приета наредба, която да задължава производителите да оборудват новите перални с филтър за микропластмаса. Може да избираме и козметика без микропластмаса. Нужно е на всеки продукт да е записано дали съдържа микропластмаса, не само вида или абревиатурата с малък шрифт в съставките, например съдържа полиметилметакрилат (PMMA). Не всеки е длъжен да знае какво точно означава това.“

На плажа също е трудно да се изчисти микропластмасата.

Хората трябва по-често да участват в доброволчески акции за почистване, преди пластмасовите продукти да се разпаднат на микропластмаса.

Освен микропластмаса Никола Бобчев изследва и големи пластмасови отпадъци. Едно от последните проучвания, в които участва, е свързано с дългогодишен мониторинг на плаващите отпадъци в морето от Бургас до Приморско. Установено е, че след буря, когато нивото на водата в реките се покачи и когато дъждовете отмият канавките на главните пътища и улиците в градовете, всичката дъждовна вода от реките се влива в морето. А това води до много голямо покачване на плаващите отпадъци, като голяма част от тях са и пластмаси. Ако редовно се прочистват реките, това ще намали замърсяването и на морето.

Your Image Description

Свързани статии:

Открит е нов вид гъба в столичен парк Тормозът вкъщи срива жертвите психически Когато иновациите решават конкретни проблеми Първи находки на панцерни щуки у нас

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":

Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

Телефон: 0700 18466

Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg

Научните списания се продават и в книжарница „Сиела“ – подлез на Ректората на СУ „Св. Св. Климент Охридски“.

Адрес: София 1000, бул. „Цар Освободител“ №22

Етикети: БАНизследванеИнститут по биоразнообразие и екосистемни изследваниямикропластмасаНаукаНикола БобчевСозопол

Последвайте ни в социалните мрежи

Viber
СподелянеTweet
Предишна статия

Снимка на броя: ДГ „Пролетна дъга“ – Берковица

Следваща статия

Над 200 учители обменят добри практики в работата с деца

Следваща статия
Над 200 учители обменят добри практики в работата с деца

Над 200 учители обменят добри практики в работата с деца

Концептуална рамка за използване на изкуствения интелект във вис­шето образование

Изкуственият интелект в бизнеса – финансови, икономически и маркетингови аспекти

Последни публикации

  • Обучение по ПРИРОДНИ НАУКИ и върхови технологии ГОДИШНО СЪДЪРЖАНИЕ / ГОДИНА XXXIII, 2024
  • Сп. „Обучение по природни науки и върхови технологии“, книжка 5-6/2024, година XXXIII
  • Сп. „Обучение по природни науки и върхови технологии“, книжка 3-4/2024, година XXXIII
  • Сп. „Обучение по природни науки и върхови технологии“, книжка 1-2/2024, година XXXIII
  • ГОДИШНО СЪДЪРЖАНИЕ / ГОДИНА XXXII, 2023
  • Сп. „Обучение по природни науки и върхови технологии“, книжка 5-6/2023, година XXXII
  • Сп. „Обучение по природни науки и върхови технологии“, книжка 3-4/2023, година XXXII
  • Сп. „Обучение по природни науки и върхови технологии“, книжка 2/2023, година XXXII
  • Сп. „Обучение по природни науки и върхови технологии“, книжка 1/2023, година XXXII
  • Годишно съдържание на „Обучение по природни науки и върхови технологии“ 2022 г.
  • Сп. „Обучение по природни науки и върхови технологии“, книжка 6/2022, година XXXI
  • Сп. „Обучение по природни науки и върхови технологии“, книжка 5/2022, година XXXI
  • Сп. „Обучение по природни науки и върхови технологии“, книжка 4/2022, година XXXI
  • Сп. „Обучение по природни науки и върхови технологии“, книжка 3/2022, година XXXI
  • Сп. „Обучение по природни науки и върхови технологии“, книжка 2/2022, година XXXI
  • Сп. „Обучение по природни науки и върхови технологии“, книжка 1/2022, година XXXI
  • Годишно съдържание на „Обучение по природни науки и върхови технологии“
  • Сп. „Обучение по природни науки и върхови технологии“, книжка 6/2021, година XXX
  • Сп. „Обучение по природни науки и върхови технологии“, книжка 5/2021, година XXX
  • Сп. „Обучение по природни науки и върхови технологии“, книжка 4/2021, година XXX
  • Проектно базираното обучение в модел за съдържателна и технологична интеграция в екологичното образованиe
  • Сп. „Обучение по природни науки и върхови технологии“, книжка 3/2021, година XXX

София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

+0700 18466

izdatelstvo.mon@azbuki.bg
azbuki@mon.bg

Полезни линкове

  • Къде можете да намерите изданията?
  • Вход за абонати
  • Начало
  • Контакт
  • Абонамент
  • Проекти
  • Реклама

Вестник „Аз-буки”

  • Вестник “Аз-буки”
  • Абонамент
  • Архив

Научните списания

  • Стратегии на образователната и научната политика
  • Български език и литература
  • Педагогика
  • Математика и информатика
  • Обучение по природни науки и върхови технологии
  • Професионално образование
  • История
  • Чуждоезиково обучение
  • Философия

Бюлетин

  • Достъп до обществена информация
  • Условия за ползване
  • Профил на купувача

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
bg_BG
en_US bg_BG
  • Вход
  • Sign Up
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За списанието
  • Цели и обхват
  • Редакционна колегия
  • Съдържание
  • Указания
    • За авторите
    • За рецензентите
  • Издателска етика
  • Контакт
  • Абонамент
  • en_US

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"