Национално издателство "Аз-буки"
Министерство на образованието и науката
Wikipedia
  • Вход
  • Регистрация
Обучение по природни науки
и върхови технологии
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За списанието
  • Цели и обхват
  • Редакционна колегия
  • Съдържание
  • Указания
    • За авторите
    • За рецензентите
  • Издателска етика
  • Контакт
  • Абонамент
  • en_US
  • Начало
  • За списанието
  • Цели и обхват
  • Редакционна колегия
  • Съдържание
  • Указания
    • За авторите
    • За рецензентите
  • Издателска етика
  • Контакт
  • Абонамент
  • en_US
Няма резултати
Вижте всички резултати
Обучение по природни науки и върхови технологии
Няма резултати
Вижте всички резултати
Начало Новини Новини 2024 Брой 27, 04– 10.07.2024 г.

Човек трябва да е влюбен в работата си

В това е убеден директорът на ПГ „Велизар Пеев“ – Своге, Станчо Атанасов

Зина Соколова от Зина Соколова
05-07-2024
в Брой 27, 04– 10.07.2024 г.
A A
Директорът на Професионалната гимназия „Велизар Пеев“ в Своге Станчо Атанасов се гордее със своите ученици и колеги. Снимки – Професионалната гимназия „Велизар Пеев“ – Своге

Станчо Атанасов е директор на Професионалната гимназия „Велизар Пеев“ в Своге близо 30 години. Успехите на ръководената от него гимназия са много. Тя привлича дори  деца от Софийска община, които пътуват до Своге, за да учат там. За своите заслуги Станчо Атанасов получи тази година наградата „Св. Иван Рилски“ на Министерството на образоването и науката за високите постижения на учебното заведение, поддържане на добри контакти с бизнеса и създаването на съвременна материална база.

Станчо Атанасов, директор

„Живеем в малко населено място и това до голяма степен определя стила ни на работа – казва директорът на ПГ „Велизар Пеев“. – Аз съм ръководител на колегите, но извън училище сме приятели, близки познати, с които може да споделим и свършим много неща. В големия град е по-сложно да има такъв сплотен колектив. При мен е по-лесно, защото на голяма част от преподавателите съм бил класен ръководител, на други – учител, с техните родители пък сме били съученици, т.е. нещата са на приятелска основа, която дава възможност да се работи доста повече в сравнение с много други места.

Не сме анонимни – всеки познава всекиго.

Това, от една страна, е добре, от друга – не съвсем. Всичко – от мебелите до целия интериор, е създадено от самите учители. Винаги оставаме след работно време да работим за училището. С извънреден труд на доброволни начала е постигната и материалната база, която имаме в момента. Всеки знае, че трябва не само да си взима часовете, но да отделя време и за училището. Това се подема и от новите попълнения в колектива и е едно от нещата, които смятам, че помагат за доброто ни развитие.“

Според директора едно от най-сериозните предизвикателства в неговата работа е именно изграждането на добър екип. „Често говорим, че човек трябва да обича работата си. Не, той трябва да е влюбен в нея“, категоричен е Станчо Атанасов, защото само тогава има добри резултати. По-голямата част от преподавателите са подбрани така, че да имат не само знания и умения, които да предадат на учениците, но и характер да преследват високите цели. А това също е много важен урок за техните възпитаници. Човек може да знае много, да може много. Но ако няма характер да преодолява трудностите, които съпътстват всяка работа, няма да може да постигне добри резултати.

„Точно това се опитваме да направим. Нашите възпитаници да не се отказват още на първия базов лагер, а да вървят нагоре към върха“, подчертава директорът.

Днес в Професионалната гимназия учат 520 ученици. План-приемът е направен така, че да обхваща най-актуалните за трудовия пазар специалности и професии. Децата и техните родители разбират това, виждат и добрите условия в училището, възможностите, които то предлага. Неслучайно 36 ученици от Софийска община пътуват всеки ден, за да учат в професионалната гимназия  в Своге. Вероятно в страната няма друг подобен пример.

В гимназията се работи за

създаване на среда и условия за повишаване на дигиталните компетентности на учителите и учениците.

Проведени са обучения на педагогическите специалисти за работа с онлайн платформите. Добра практика с принос към качеството на образователния процес е прилагането на метода „Ученици обучават ученици“ с активното участие на възпитаниците от XIIА  клас,  специалност „Системно програмиране“, които представят видеоуроци за по-малките ученици от същата специалност. Осъществява се ефективно сътрудничество с външни фирми, които осигуряват гост-лектори и посещения с ученици в техните компании. Реализира се и проект „Подкрепа за младежкото предприемачество на територията на общините Годеч, Своге, Сливница, Драгоман и Божурище“, чрез който учениците придобиват знания за стартиране на собствен бизнес.

Професионалната гимназия „Велизар Пеев“ е определена за Център за високи постижения в професионалното образование и обучение за София-област. Този статут осигурява на училището финансови средства, които ще бъдат инвестирани за превръщането му в център за практическо обучение, което ще даде възможност учениците да усвоят най-новите технологии в различните сфери. Директорът и неговият екип се

опитват да осигурят възможно най-съвременна техника във всяка специалност.

Така ще са спокойни, че като завършат техните ученици и започнат работа, ще имат самочувствието, че са се учили на най-съвременната техника.

„Още преди да започне изграждането на този център за високи постижения, до известна степен бяхме постигнали това нещо – подчертава директорът. – Комплексът по кетъринг е оборудван с възможно най-модерната техника в сферата на готварството. Нашата задача е да направим така, че почти всички ученици да придобият умения, а не да работим само с няколко от най-амбициозните, които да изпращаме на състезания. За нас е важно всички завършили да се реализират добре. Мога да кажа само, че наш бивш ученик е личен готвач на един от най-големите акционери на „Ферари“. Доста деца са се реализирали извън България. Това ни радва. Когато беше европредседателството на България, почти всички събития се правеха с участието на нашите ученици.“

През учебната 2020/2021 г. е реализиран първият STEM център в страната, финансиран по проект „Изграждане на училищна STEM среда“. Цялостният проект е на стойност 334 000 лв., от които 34 000 лв. са съфинансиране. Обособените зони в иновативната обучителна среда дават възможност за развиване на извънкласни дейности в областите програмиране, роботика, виртуална реалност, изкуствен интелект, компютърна графика и зелена енергия. STEM центърът дава възможност за екипна работа между учители и ученици. Клубовете по интереси са 20. Вече има одобрена концепция и предстои сключване на договор за надграждане по проект „Училищна STEM среда“.

През учебната 2021/2022 г. в ПГ „Велизар Пеев“ е изграден и първият учебен сервиз за електромобили за новата специалност „Електрически превозни средства“. Тя е

открита в партньорство с бъдещи работодатели.

В часовете се прилагат интерактивни методи на преподаване и симулации, включват се учениците в изготвянето на видеоуроци на принципа на отличните постижения, правят се дискусии и ролеви игри, класни и публични презентации, решаване на казуси, изготвяне на портфолиа и проектни предложения.

Специалността „Компютърна техника и технологии“ също разполага с най-модерна апаратура. В училището има и

артцентър, снабден с всичко необходимо в сферата на рекламата

– 3D-принтери, 3D-скенери, UV принтери, лазери, печат върху текстил. Учениците имат за задача да създадат своя продукт първо като реклама и пускайки го на съответната машина за принтиране, могат вече да видят и пипнат това, което са създали. Няма нещо, което да е на пазара и да не е осигурено, категоричен е директорът. Същото се отнася и за още една нова специалност – професионалното направление за охранителнa техника и системи за сигурност. За нея се  изгражда много сериозен кабинет от рода на т.нар. умни класни стаи, за който са осигурени всички варианти на охранителни системи и системи за сигнализация. В момента новостроящите се сгради разполагат с техника, с която могат да се управляват дистанционно.

Всичко метално в една църква край Своге – полилеи, свещници, порти, огради и други неща, е направено от възпитаници на гимназията. Техни изработки има и в Рилския манастир, в Черепишкия манастир.

Много са и постиженията от олимпиади и конкурси.

Ученици от специалност „Икономика и мениджмънт“ се класират на призови места в състезания по професии. В гимназията има и много силен литературен клуб. През годините участниците в него са донесли над 500 награди от различни конкурси. Високи са и спортните постижения, както и тези в областта на кетъринга.

От Националния браншови съюз на хлебарите и сладкарите всяка година предоставят на ПГ „Велизар Пеев“ безплатен щанд, с който гимназията се представя на международното специализирано изложение в „Интер Експо център“ в София през месец ноември.

Няма сериозни проблеми и с дисциплината.

„Трябва да сме наясно какво искаме да постигнем – да възпитаме добри хора,

а оттам нататък – и добри професионалисти – казва Станчо Атанасов. – Това не може да стане без дисциплина, без труд. Ако човек не си постави цел и не я преследва всеки ден, няма как да постигне резултати. Грешка е и това, че даваме права, без да формулираме задължения. Има ученици, както и родители, които бранят само правата си, но не смятат, че имат задължения. И това създава проблеми. Сега дадоха възможност ученик да отсъства 15 дни, ако се налага по семейни причини. Куриозното е, че някои родители и ученици възприеха това право доста превратно – държат се, сякаш става дума за полагаем се отпуск. Голям проблем днес са и електронните устройства, които отнемат много от вниманието и децата трудно се съсредоточават. Те трябва да се използват в час само за конкретния урок. Иначе действат като пробойни – ако пробиете една тръба на няколко места, струята от нея пада. Същото правят и екраните на мобилните телефони – разсейват постоянно децата и те губят интерес към преподавания материал.“

Your Image Description

Свързани статии:

Бранд „51. средно училище“ Музикална феерия с дъх на вълни Любимци с опашки и пера Духът на учителя никога не остарява

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":

Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

Телефон: 0700 18466

Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg

Научните списания се продават и в книжарница „Сиела“ – подлез на Ректората на СУ „Св. Св. Климент Охридски“.

Адрес: София 1000, бул. „Цар Освободител“ №22

Етикети: директорМОНнаградаПризнаниеПрофесионалната гимназия „Велизар Пеев“СвогеСтанчо Атанасов

Последвайте ни в социалните мрежи

Viber
СподелянеTweet
Предишна статия

Музикална феерия с дъх на вълни

Следваща статия

Отличиха призьорите в Националното състезание за ключови компетентности по природни науки

Следваща статия
Отличиха призьорите в Националното състезание за ключови компетентности по природни науки

Отличиха призьорите в Националното състезание за ключови компетентности по природни науки

Космосът привлича човешките мечти

Космосът привлича човешките мечти

Разширяват се възможностите за провеждане на дуално обучение

Разширяват се възможностите за провеждане на дуално обучение

Последни публикации

  • Обучение по ПРИРОДНИ НАУКИ и върхови технологии ГОДИШНО СЪДЪРЖАНИЕ / ГОДИНА XXXIII, 2024
  • Сп. „Обучение по природни науки и върхови технологии“, книжка 5-6/2024, година XXXIII
  • Сп. „Обучение по природни науки и върхови технологии“, книжка 3-4/2024, година XXXIII
  • Сп. „Обучение по природни науки и върхови технологии“, книжка 1-2/2024, година XXXIII
  • ГОДИШНО СЪДЪРЖАНИЕ / ГОДИНА XXXII, 2023
  • Сп. „Обучение по природни науки и върхови технологии“, книжка 5-6/2023, година XXXII
  • Сп. „Обучение по природни науки и върхови технологии“, книжка 3-4/2023, година XXXII
  • Сп. „Обучение по природни науки и върхови технологии“, книжка 2/2023, година XXXII
  • Сп. „Обучение по природни науки и върхови технологии“, книжка 1/2023, година XXXII
  • Годишно съдържание на „Обучение по природни науки и върхови технологии“ 2022 г.
  • Сп. „Обучение по природни науки и върхови технологии“, книжка 6/2022, година XXXI
  • Сп. „Обучение по природни науки и върхови технологии“, книжка 5/2022, година XXXI
  • Сп. „Обучение по природни науки и върхови технологии“, книжка 4/2022, година XXXI
  • Сп. „Обучение по природни науки и върхови технологии“, книжка 3/2022, година XXXI
  • Сп. „Обучение по природни науки и върхови технологии“, книжка 2/2022, година XXXI
  • Сп. „Обучение по природни науки и върхови технологии“, книжка 1/2022, година XXXI
  • Годишно съдържание на „Обучение по природни науки и върхови технологии“
  • Сп. „Обучение по природни науки и върхови технологии“, книжка 6/2021, година XXX
  • Сп. „Обучение по природни науки и върхови технологии“, книжка 5/2021, година XXX
  • Сп. „Обучение по природни науки и върхови технологии“, книжка 4/2021, година XXX
  • Проектно базираното обучение в модел за съдържателна и технологична интеграция в екологичното образованиe
  • Сп. „Обучение по природни науки и върхови технологии“, книжка 3/2021, година XXX

София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

+0700 18466

izdatelstvo.mon@azbuki.bg
azbuki@mon.bg

Полезни линкове

  • Къде можете да намерите изданията?
  • Вход за абонати
  • Начало
  • Контакт
  • Абонамент
  • Проекти
  • Реклама

Вестник „Аз-буки”

  • Вестник “Аз-буки”
  • Абонамент
  • Архив

Научните списания

  • Стратегии на образователната и научната политика
  • Български език и литература
  • Педагогика
  • Математика и информатика
  • Обучение по природни науки и върхови технологии
  • Професионално образование
  • История
  • Чуждоезиково обучение
  • Философия

Бюлетин

  • Достъп до обществена информация
  • Условия за ползване
  • Профил на купувача

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
bg_BG
en_US bg_BG
  • Вход
  • Sign Up
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За списанието
  • Цели и обхват
  • Редакционна колегия
  • Съдържание
  • Указания
    • За авторите
    • За рецензентите
  • Издателска етика
  • Контакт
  • Абонамент
  • en_US

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"