Национално издателство "Аз-буки"
Министерство на образованието и науката
Wikipedia
  • Вход
  • Регистрация
Обучение по природни науки
и върхови технологии
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За списанието
  • Цели и обхват
  • Редакционна колегия
  • Съдържание
  • Указания
    • За авторите
    • За рецензентите
  • Издателска етика
  • Контакт
  • Абонамент
  • en_US
  • Начало
  • За списанието
  • Цели и обхват
  • Редакционна колегия
  • Съдържание
  • Указания
    • За авторите
    • За рецензентите
  • Издателска етика
  • Контакт
  • Абонамент
  • en_US
Няма резултати
Вижте всички резултати
Обучение по природни науки и върхови технологии
Няма резултати
Вижте всички резултати
Начало Новини Новини 2024 Брой 22, 30.05-05.06.2024 г.

Гордите българчета от Силистра

Учениците от ОУ „Св. св. Кирил и Методий“ в града участват в редица благотворителни и доброволчески инициативи

Диляна Кочева от Диляна Кочева
02-06-2024
в Брой 22, 30.05-05.06.2024 г.
A A
Директорът Георги Тончев много се гордее с успехите на своите ученици. Снимки – ОУ „Св. св. Кирил и Методий“

Гостуваме на ОУ „Св. св. Кирил и Методий“ в Силистра. Съвсем скоро то отбеляза своята 60-а годишнина с изложби, Дни на отворените врати, открити уроци пред студенти и флашмоб в центъра на града. През настоящата учебна 2023/2024 г. там учат 252 ученици. Училището е сред най-модерните в града, а образователните резултати на възпитаниците му – повече от добри.

„Празника на училището си отбелязахме с редица инициативи през цялата година, а кулминацията му се проведе по различен от досега начин. Решихме да покажем таланта на учениците си пред силистренската общност. В центъра на града изнесохме празничен концерт и флашмоб под знака на националния трибагреник“, разказва за в. „Аз-буки“ директорът на ОУ „Св. св. Кирил и Методий“ в Силистра Георги Тончев.

Снимка – Георги Тончев

По време на флашмоба

ученици и учители, облечени в бели, червени и зелени тениски, пресъздават жива инсталация на българския трибагреник.

Идеята за прекрасната инициатива е на клуба по занимания по интереси към училището „Горди българчета“. През настоящата учебна година в него са записани около 20 ученици на различна възраст. Съвсем скоро на младите родолюбци им предстои ново участие. С голямо желание те ще се включат в похода „По стъпките на четата на Таньо войвода“ заедно с ученици от други градове в страната.

„Този клуб при нас е с дълга история и е част от иновацията, която въведохме преди няколко години в извънкласната си дейност“, обяснява директорът.

А нововъведението, което прилагат в периода 2020/2023 г., е насочено към ученици в начален и прогимназиален етап и най-важното – в осъществяването на плавен преход между тях.

„Идеята е да повишим качеството на образователния процес, като въведем нови методи и подходи“,

разказва моят събеседник.

И независимо че вече не са със статут на МОН за иновативно училище, нововъведенията, които въвеждат тогава, се практикуват и днес. Веднъж месечно децата от начален етап имат изнесен урок в общинска или културна институция. Учениците влизат в ролята на градски детективи, които работят заедно по обща за деня тема. Целта е всеки ученик да събере колкото се може повече информация и след това тя да бъде обработена и представена като нов урок. Често в провеждането на иновативните дни на малките детективи от начален етап се включват и родителите им, които помагат в организацията на часа и презентацията на новата информация.

При прогимназистите иновацията на ОУ „Св. св. Кирил и Методий“ обхваща извънкласната им дейност. Децата от клуба „Аз общувам с Европа“ си

кореспондират със свои връстници от Англия.

„В писмена форма разказват за своя роден край, българските традиции и обичаи, а те, от своя страна, ги запознават със своя бит и култура“, уточнява Тончев.

Във връзка с работата по иновацията в школото въвеждат и за пръв път изучаването на румънски език. Обменят опит с училището в Кълъраш. Възпитаниците им дори отиват на посещение в румънския град, за да видят как протича учебният процес и какво учат връстниците им в северната ни съседка. Понастоящем, румънски език все още се изучава при тях заедно с английски и до миналата година – и руски. Тази учебна година не е имало желаещи за формиране на група.

По иновацията работят и децата от клуба „Горди българчета“. След усилена подготовка те съставят и издават своеобразен алманах, свързан с историята на Силистренския край. Участват активно във всички исторически тържества и празници на града. Освен това

провеждат и открити изнесени уроци на различни исторически теми.

Тези нестандартни уроци се изнасят на сцената в двора на училището пред учениците от другите класове. Последният е за периода от 9 септември 1944 г. до промяната през 1989 г. Тогава дискутират различни теми и разглеждат историческия период от различни ъгли. Децата дори влизат в ролята на знаменити личности, за да пресъздадат още по-достоверно миналите събития.

„А в урока за Втората световна война се опитаха да покажат войната през очите на войници и гражданите от различни националности и държави, замесени в конфликта – руския, немския, американския“, обяснява моят събеседник.

Възпитаниците на училището в Силистра са много инициативни и готови с ентусиазъм да се включат във всяка кауза. От години имат ученически вестник „Полет“, който излиза винаги по повод – училищни или национални празници. Екипът, който работи там, винаги е различен, а дейността им обикновено се следи зорко от учителите по български език и литература.

Учениците по време на освещаването на знамената на образователните институции в Силистра

ОУ „Св. св. Кирил и Методий“ е сред най-желаните училища в града за прием на малчугани в I клас.

На територията на училището няма подготвителна група, но от години работят много успешно с всички детски градини в Силистра. Имат възпитаници отвсякъде. В ежегодните си Дни на отворени врати на гости канят бъдещите първокласници и техните родители.

„Запознаваме ги с материалната база, показваме им класните стаи и ги срещаме с учителите. Така няма никакъв стрес по време на прехода от градината към училището“, посочва директорът.

Училището разполага с иновативна образователна среда. Скоро се очаква врати да отворят прекрасна спортна зала и STEM център по природни науки.

„Гордеем се с нашето училище, защото е едно от най-модерните на територията на община Силистра. И отвън, и отвътре“, уточнява той.

Сградата е реновирана преди няколко години по програма на Община Силистра, а класните стаи са оборудвани и обезпечени с всичко необходимо за осъществяването на качествен образователен процес. И резултатите от националните външни оценявания го доказват. През учебната 2022/2023 г. училището отново е сред първенците на общинско ниво след изпитите в IV и VII клас. Редовно в края на април провеждат родителски срещи, в които разясняват структурата на изпитите и как се изчислява оценката. Освен това тези срещи имат за цел и да успокоят родителите. Ако те са спокойни, децата им също ще бъдат. Така учениците ще могат да покажат всичко, което знаят, най-добре.

„Всеки изпит е сериозен стрес. Особено за малките ученици“, обяснява директорът.

Освен това той има някои резерви относно формата на изпита за НВО, или по-точно наличието на само два предмета в VII клас, например – БЕЛ и математика.

„Това означава ли, че всички останали предмети, които изучават децата по учебен план, са маловажни“, реторично пита Тончев.

На мнение е, че е

нужен комплексен изпит, в който да са включени въпроси от всички учебни предмети.

Съвсем наскоро възпитаниците им се включват в Месеца на професиите. Инициативата е на Местната комисия за борба срещу противообществените прояви на малолетните и непълнолетните в Силистра с подкрепата на Общината.

„Заедно със специалистите от кариерния център учениците ни изработиха портфолио на избраните от тях професии“, обяснява директорът.

Истината е, че за професиите в училището често се говори. Периодично по идея на педагогическия съветник към школото родителите влизат в час, за да разкажат какво работят.

„Опитваме се да представим хора от различни професионални сфери. Тези срещи предизвикват интереса на учениците, защото виждат своите майки и бащи в друга светлина – тази на професионалисти в занаята“, споделя той.

Директорът е категоричен, че родителите са най-големите му съмишленици. Те са важна част от училищния живот и активно участват при вземането на важните решения. По думите Тончев, Общественият съвет е негов верен помощник и редовно се допитва до тяхното мнение.

Учителите също се радват на родителска подкрепа и доверие. Последният базар – Великденският, който се провежда в школото, е изцяло организиран с помощта на майките и бащите на учениците. Всеки клас си има своя благотворителна кауза, където дарява събраните средства.

Всяка година по инициатива на Ученическия съвет се провеждат Коледни благотворителни дни. Тогава се събират дрехи и обувки за нуждаещи се деца или средства за животоспасяващи лечения.

„Опитваме се да научим децата на щедрост и човещина“, завършва Тончев.

Your Image Description

Свързани статии:

СУ „Васил Левски“ – ХасковоВсяко дете трябва да се чувства желано Възпитание в годините на началното Без смартфони в часовете в столичното 60. ОУ „Св. св. Кирил и Методий“ Илиана Раева пред „Аз-буки“: Загубите са били моят най-сериозен трамплин за развитие

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":

Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

Телефон: 0700 18466

Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg

Научните списания се продават и в книжарница „Сиела“ – подлез на Ректората на СУ „Св. Св. Климент Охридски“.

Адрес: София 1000, бул. „Цар Освободител“ №22

Етикети: Георги ТончевМаршрутиОУ „Св. св. Кирил и Методий“Силистра

Последвайте ни в социалните мрежи

Viber
СподелянеTweet
Предишна статия

Науката от първо лице

Следваща статия

Може ли да се преизпълнява удар

Следваща статия
Диктовка за 24 май

Може ли да се преизпълнява удар

Контексти на възприемане на литературния текст

Ролята на баснята за възпитаване на емоционални социални компетенции

Последни публикации

  • Обучение по ПРИРОДНИ НАУКИ и върхови технологии ГОДИШНО СЪДЪРЖАНИЕ / ГОДИНА XXXIII, 2024
  • Сп. „Обучение по природни науки и върхови технологии“, книжка 5-6/2024, година XXXIII
  • Сп. „Обучение по природни науки и върхови технологии“, книжка 3-4/2024, година XXXIII
  • Сп. „Обучение по природни науки и върхови технологии“, книжка 1-2/2024, година XXXIII
  • ГОДИШНО СЪДЪРЖАНИЕ / ГОДИНА XXXII, 2023
  • Сп. „Обучение по природни науки и върхови технологии“, книжка 5-6/2023, година XXXII
  • Сп. „Обучение по природни науки и върхови технологии“, книжка 3-4/2023, година XXXII
  • Сп. „Обучение по природни науки и върхови технологии“, книжка 2/2023, година XXXII
  • Сп. „Обучение по природни науки и върхови технологии“, книжка 1/2023, година XXXII
  • Годишно съдържание на „Обучение по природни науки и върхови технологии“ 2022 г.
  • Сп. „Обучение по природни науки и върхови технологии“, книжка 6/2022, година XXXI
  • Сп. „Обучение по природни науки и върхови технологии“, книжка 5/2022, година XXXI
  • Сп. „Обучение по природни науки и върхови технологии“, книжка 4/2022, година XXXI
  • Сп. „Обучение по природни науки и върхови технологии“, книжка 3/2022, година XXXI
  • Сп. „Обучение по природни науки и върхови технологии“, книжка 2/2022, година XXXI
  • Сп. „Обучение по природни науки и върхови технологии“, книжка 1/2022, година XXXI
  • Годишно съдържание на „Обучение по природни науки и върхови технологии“
  • Сп. „Обучение по природни науки и върхови технологии“, книжка 6/2021, година XXX
  • Сп. „Обучение по природни науки и върхови технологии“, книжка 5/2021, година XXX
  • Сп. „Обучение по природни науки и върхови технологии“, книжка 4/2021, година XXX
  • Проектно базираното обучение в модел за съдържателна и технологична интеграция в екологичното образованиe
  • Сп. „Обучение по природни науки и върхови технологии“, книжка 3/2021, година XXX

София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

+0700 18466

izdatelstvo.mon@azbuki.bg
azbuki@mon.bg

Полезни линкове

  • Къде можете да намерите изданията?
  • Вход за абонати
  • Начало
  • Контакт
  • Абонамент
  • Проекти
  • Реклама

Вестник „Аз-буки”

  • Вестник “Аз-буки”
  • Абонамент
  • Архив

Научните списания

  • Стратегии на образователната и научната политика
  • Български език и литература
  • Педагогика
  • Математика и информатика
  • Обучение по природни науки и върхови технологии
  • Професионално образование
  • История
  • Чуждоезиково обучение
  • Философия

Бюлетин

  • Достъп до обществена информация
  • Условия за ползване
  • Профил на купувача

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
bg_BG
en_US bg_BG
  • Вход
  • Sign Up
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За списанието
  • Цели и обхват
  • Редакционна колегия
  • Съдържание
  • Указания
    • За авторите
    • За рецензентите
  • Издателска етика
  • Контакт
  • Абонамент
  • en_US

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"