Национално издателство "Аз-буки"
Министерство на образованието и науката
Wikipedia
  • Вход
  • Регистрация
Обучение по природни науки
и върхови технологии
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За списанието
  • Цели и обхват
  • Редакционна колегия
  • Съдържание
  • Указания
    • За авторите
    • За рецензентите
  • Издателска етика
  • Контакт
  • Абонамент
  • en_US
  • Начало
  • За списанието
  • Цели и обхват
  • Редакционна колегия
  • Съдържание
  • Указания
    • За авторите
    • За рецензентите
  • Издателска етика
  • Контакт
  • Абонамент
  • en_US
Няма резултати
Вижте всички резултати
Обучение по природни науки и върхови технологии
Няма резултати
Вижте всички резултати
Начало Новини Новини 2024 Брой 12, 21-27.03.2024 г.

Дигитална грамотност в мебелното производство

Учениците от Националната гимназия в Тетевен изработват сувенири и даряват средствата за различни благотворителни каузи

Диляна Кочева от Диляна Кочева
25-03-2024
в Брой 12, 21-27.03.2024 г.
A A
Снимка – НПГГСД „Сава Младенов“

„Винаги и по всякакъв начин се стремим да повишаваме дигиталните умения на учениците си“, казва за в. „Аз-буки“ директорът на Националната професионална гимназия по горско стопанство и дървообработване „Сава Младенов“ в Тетевен инж. Златина Каталиева. В училището се обучават 290 ученици от 15 области на България. В общежитие са настанени 110 от възпитаниците им. Специалностите, които се изучават там, са четири – „Горско и ловно стопанство“, „Горско стопанство и дърводобив“, „Механизация на горското стопанство“ и „Мебелно производство“.

„Ние сме единственото училище в страната, което предлага дуална форма на обучение за учениците, които искат да се реализират в сферата на горското стопанство. Това е още една причина при нас да учат деца от всички краища на България. Тази година ще изпратим първия випуск техник-лесовъди, които са се обучавали в дуална система. След завършване на средно образование, учениците ни са напълно подготвени веднага да започнат работа по специалността си“, категорична е директорката.

Училището е иновативно от учебната 2019/2020 г. насам.

През годините осъществяват различни нововъведения. Първоначално започват с проект „От почвоизследовател до лесовъд“, насочен към учениците от направлението „Горско стопанство“. В рамките на учебната практика се изготвят три бинарни проекта, обхващащи учебния предмет „Горско почвознание“ в комбинация с география и икономика, ботаника с дендрология и информационни технологии.

„Този първи наш проект беше изключително интересен. Продължи две години и веднага след като приключи, кандидатствахме с втори – отново насочен към проектно базирано обучение и мултидисциплинарност“, уточнява моята събеседничка.

Второто им нововъведение носи името „Защита в облака“. По време на учебната си практика по защита на гората учениците изработват електронно учебно помагало на български и английски език.

От настоящата учебна година работят по трета иновация – „Дигитална грамотност в мебелното производство“.

Участват учениците от VIII клас от специалността „Мебелно производство“, а заложеният срок за изпълнение е три години. За целта на обучението са въвели и нов учебен предмет – „Приложна дигитална графика“. Той вече е успешно приложен в първия проект „Приложна дигитална графика в туризма“.

В съвместна инициатива с Община Тетевен възпитаниците им се включват в редица благотворителни базари, на които предлагат сувенири, изработени от тях. Последният е Коледен базар, провел се в края на миналата година. Тогава те правят ключодържатели, магнити и табелки от дърво. Продават ги на базара, а събраните средства решават да дарят за нуждите на МБАЛ „Д-р Ангел Пешев“ в Тетевен.

Освен това в училището организират и друга инициатива – „Заедно по Коледа“. В нея с ентусиазъм и огромно желание се включват всички ученици, учители, служители и родители от училището. „Каузата, за която събирахме средства, бе изключително близка до сърцето ни – деца със специални образователни потребности на наши колеги“, допълва директорката. Правят го за втора поредна година и със сигурност няма да е последната.  Освен това благотворителни базари организират и по случай Великден. „Децата много добре знаят къде отиват събраните пари, и това ги мотивира още повече“, посочва тя.

За успешното участие в благотворителните и доброволческите кампании

принос има и иновативният за училището интердисциплинарен проект „Млад предприемач“.

В него участват осмокласниците от специалността „Мебелно производство“. В Проекта са включени учебните предмети „Предприемачество“ и „Приложна дигитална графика“, както и провеждането на учебна практика по дървообработване.

„Учениците правят бизнес план за изработката на продуктите за базара, изработват ги и планират тяхната реализация“, уточнява моята събеседничка.

През втория учебен срок пък работят по проекта „Възрожденци в Тетевен“. Това е третият им мултидисциплинарен урок и в него са включени предметите „История и цивилизация“, „Изобразително изкуство“, „Приложна дигитална техника“ и учебната практика по дървообработване. Същността на Проекта е проучване и изследване живота и делото на различни възрожденци от Тетевенския край.

„Първо рисуват техни портрети по снимка, дигитализират ги, а след това ги гравират върху дърво с лазер“, обяснява директорът. Училището разполага с модерна и отлично оборудвана STEM работилница, в която учениците имат необходимите условия за направата на всичко това.

В IX клас на бъдещите мебелисти им предстоят още три проекта. Първият е продължение на „Приложна дигитална графика в туризма“, по който вече ще изработват предмети с по-голяма степен на трудност.

„Идеята е да надградят наученото и да усвоят нови умения“, обяснява инж. Каталиева. Вторият проект отново е мултидисциплинарен – между предметите изобразително изкуство, дигитална приложна графика, часа на класа и учебната практика по дървообработване, и се казва „Дървени шевици“. Учениците трябва да разучат различни видове шевици и черги от региона, а след това да ги пресъздадат върху дърво в характерните цветове с помощта на лазерен гравир и CNC фреза. Освен това ще направят минимодел на тетевенската черга, който ще подарят на малчуганите от Началното училище „Хаджи Генчо“ в града.

„От години поддържаме много добри отношения с колегите от това училище. Нашите възпитаници ще направят минимоделите, които след това децата от начален етап на обучение красиво ще украсят и оцветят“, разказва директорът.

Третият проект е „Изделия от дърво на пазара“. В рамките му възпитаниците на гимназията трябва да изработят сувенири от дърво за Великден. Всички сувенири отново ще бъдат продадени на двата благотворителни базара – на Общината и на училището. Събраните средства по традиция ще бъдат дарени за благотворителна кауза.

В X клас на учениците от гимназията им предстои друг интересен проект – „Възраждането в Тетевен“. Задачата им е да изследват възрожденските сгради в региона и след това да ги пресъздадат върху дърво. „Трудността тук е много по-голяма, но и учениците ни са по-големи, по-знаещи и можещи“, допълва моята събеседничка. Тя споделя, че часовете по приложна дигитална графика са много мотивиращи за децата.

„Работата по мултидисциплинарни проекти е много интересна да се наблюдава отстрани. Виждаш как работят и си комуникират учители по различни специалности и как след това всички заедно създават общ проект. От друга страна, примерът, който дават на учениците, също е положителен – показват им колко е важно не само в училище, но и в живота да работиш в екип“, обяснява директорът.

А всички тези

мултидисциплинарни проекти са ръководени от учителя им инж. Петър Петров.

Той е бивш възпитаник на училището и по думите на инж. Каталиева откакто е постъпил на работа при тях, обучението по мебелно производство е придобило нов облик.

„Изключително сърцат колега, с прекрасна професионална реализация в областта на интериорния дизайн и мебелното производство. За наше щастие, преди година реши да се завърне в родния си град и да практикува учителската професия. С любовта към работата си и използването на иновативен подход успя да запали интереса на учениците“, разказва инж. Каталиева.

Директорката споделя, че преди няколко години училището е било изправено пред предизвикателството специалността „Мебелно производство“ да бъде закрита. Интересът от страна на учениците не е бил голям, а на труда на дърводелеца се е гледало като на неперспективен.

„С общи усилия успяхме да възродим специалността „Мебелно производство“. Преди 6 години направихме плах опит с план-прием за половин паралелка, като предложихме дуална форма на обучение. И така с всяка изминала година интересът е все по-голям, а учениците – все по-мотивирани“, казва директорката. Определено, принос за по-голямата мотивация има и навлизането на информационните технологии в областта на мебелното производство. Модерната образователна среда също допринася.

Лесотехническата STEM работилница на гимназията е оборудвана с всичко необходимо

за успешно и атрактивно обучение. В нея има 3D принтер, 3D скенер, лазерен гравир и CNC фреза. „Често учениците ни остават да работят в нея и по време на междучасията и след часовете“, обяснява директорът.

Миналата година възпитаниците им участват и в Националното състезание „Мебели, стилни мебели и дърворезба“ и отборът им завоюва първо място в оспорвана конкуренция с ученици от цялата страна. Тази година през април Националната гимназия ще бъде домакин на престижното състезание.

Подготовката и организацията на събития от този мащаб и характер, за тях не е новост. През годините домакинството на международното състезание „Млад дървосекач“ се е превърнало в емблема за училището. То се провежда по регламента на Световния шампионат на дървосекачите от 2013 г. насам. В него учениците показват умело и професионално боравене с моторен трион. Тази година ще се проведе деветото му издание. Участниците ще бъдат от Сърбия, Чехия, Северна Македония и България. Родното присъствие е от страна на възпитаниците на гимназията домакин и на учениците от Лесотехническата професионална гимназия в Берковица.

„Винаги усилено се подготвяме за участията си в състезания. С колегите се стремим с всеки изминал ден да подобряваме работата си. Никога не забравяме, че за нас това е само поредна година, но за учениците, които се явяват на конкурсите, не е така. За тях това е специален момент Ц тяхното участие. За някои може никога да не се повтори или да бъде първият успех от много следващи. Стремим се така да ги подготвим, че да покажат най-доброто от себе си винаги, да повишават квалификацията си непрекъснато и да се реализират успешно на пазара на труда“, завършва инж. Каталиева.

Your Image Description

Свързани статии:

Със спорт и езици заедно успяват в 17. СУ „Дамян Груев“ Дисциплината гарантира сигурност Наставниците – необходимата подкрепа за младите учители Кръговете на решенията: Началното училище „Хаджи Генчо“ в Тетевен работи по Програма за социално-емоционално образование

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":

Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

Телефон: 0700 18466

Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg

Научните списания се продават и в книжарница „Сиела“ – подлез на Ректората на СУ „Св. Св. Климент Охридски“.

Адрес: София 1000, бул. „Цар Освободител“ №22

Етикети: STEM работилницаинж. Златина Каталиевамебелно производствоНПГГСД Сава МладеновРегиониТетевен

Последвайте ни в социалните мрежи

Viber
СподелянеTweet
Предишна статия

Видове нарушения на трудовата дисциплина

Следваща статия

20 секторни съвета изработват нов Списък на професиите

Следваща статия
20 секторни съвета изработват нов Списък на професиите

20 секторни съвета изработват нов Списък на професиите

Дисциплината гарантира сигурност

Дисциплината гарантира сигурност

Сп. „Педагогика“, книжка 2s/2024, година XCVI

Последни публикации

  • Обучение по ПРИРОДНИ НАУКИ и върхови технологии ГОДИШНО СЪДЪРЖАНИЕ / ГОДИНА XXXIII, 2024
  • Сп. „Обучение по природни науки и върхови технологии“, книжка 5-6/2024, година XXXIII
  • Сп. „Обучение по природни науки и върхови технологии“, книжка 3-4/2024, година XXXIII
  • Сп. „Обучение по природни науки и върхови технологии“, книжка 1-2/2024, година XXXIII
  • ГОДИШНО СЪДЪРЖАНИЕ / ГОДИНА XXXII, 2023
  • Сп. „Обучение по природни науки и върхови технологии“, книжка 5-6/2023, година XXXII
  • Сп. „Обучение по природни науки и върхови технологии“, книжка 3-4/2023, година XXXII
  • Сп. „Обучение по природни науки и върхови технологии“, книжка 2/2023, година XXXII
  • Сп. „Обучение по природни науки и върхови технологии“, книжка 1/2023, година XXXII
  • Годишно съдържание на „Обучение по природни науки и върхови технологии“ 2022 г.
  • Сп. „Обучение по природни науки и върхови технологии“, книжка 6/2022, година XXXI
  • Сп. „Обучение по природни науки и върхови технологии“, книжка 5/2022, година XXXI
  • Сп. „Обучение по природни науки и върхови технологии“, книжка 4/2022, година XXXI
  • Сп. „Обучение по природни науки и върхови технологии“, книжка 3/2022, година XXXI
  • Сп. „Обучение по природни науки и върхови технологии“, книжка 2/2022, година XXXI
  • Сп. „Обучение по природни науки и върхови технологии“, книжка 1/2022, година XXXI
  • Годишно съдържание на „Обучение по природни науки и върхови технологии“
  • Сп. „Обучение по природни науки и върхови технологии“, книжка 6/2021, година XXX
  • Сп. „Обучение по природни науки и върхови технологии“, книжка 5/2021, година XXX
  • Сп. „Обучение по природни науки и върхови технологии“, книжка 4/2021, година XXX
  • Проектно базираното обучение в модел за съдържателна и технологична интеграция в екологичното образованиe
  • Сп. „Обучение по природни науки и върхови технологии“, книжка 3/2021, година XXX

София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

+0700 18466

izdatelstvo.mon@azbuki.bg
azbuki@mon.bg

Полезни линкове

  • Къде можете да намерите изданията?
  • Вход за абонати
  • Начало
  • Контакт
  • Абонамент
  • Проекти
  • Реклама

Вестник „Аз-буки”

  • Вестник “Аз-буки”
  • Абонамент
  • Архив

Научните списания

  • Стратегии на образователната и научната политика
  • Български език и литература
  • Педагогика
  • Математика и информатика
  • Обучение по природни науки и върхови технологии
  • Професионално образование
  • История
  • Чуждоезиково обучение
  • Философия

Бюлетин

  • Достъп до обществена информация
  • Условия за ползване
  • Профил на купувача

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
bg_BG
en_US bg_BG
  • Вход
  • Sign Up
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За списанието
  • Цели и обхват
  • Редакционна колегия
  • Съдържание
  • Указания
    • За авторите
    • За рецензентите
  • Издателска етика
  • Контакт
  • Абонамент
  • en_US

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"