Мозъците на малките деца са настроени към гласовете на техните майки по особен начин. Мозъците на тийнейджърите, в типичната им бунтарска слава, определено не са. Това зак-
лючение публикуват учени в Journal of Neuroscience. То може да изглежда очевидно за родителите на тийнейджъри, включително невролога Даниел Ейбрамс от Медицинския факултет на Станфордския университет.
„Аз самият имам две момчета тийнейджъри и това е доста забавен резултат“, казва той. Но находката може да отразява нещо много по-дълбоко. Докато децата растат и разширяват социалните си връзки извън семейството, мозъците им трябва да бъдат настроени към този все по-нарастващ външен свят. „Точно както едно бебе е настроено към майка си, подрастващите имат цял друг клас звуци и гласове, към които трябва да се настроят“, казва Ейбрамс.
Той и колегите му сканирали мозъците на деца от 7 до 16 години, докато чували гласовете или на майките си, или на непознати жени. За да се опрости експериментът само до звука на гласа, думите са безсмислени. Докато децата и тийнейджърите слушат, определени части от мозъка им се активират. Предишни експерименти на Ейбрамс и колегите му показват, че определени участъци от мозъка на деца на възраст от 7 до 12 години – особено тези, които участват в обръщането на внимание, реагират по-силно на гласа на майката, отколкото на гласа на непозната жена. „В юношеството ние показваме точно обратното на това“, казва Ейбрамс.
В същите тези области на мозъка при тийнейджърите непознатите гласове предизвикват по-големи реакции от гласовете на техните собствени скъпи майки. Това, изглежда, се случва между 13 и 14 години. „Не че тези мозъчни зони при юношите спират да реагират на мама – казва Ейбрамс. – По-скоро непознатите гласове стават по-интригуващи и заслужаващи внимание.“
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg