Местността Рупите и храм-паметникът „Св. Петка Българска“, Посетителски център „Поморийско езеро“, Свещарската тракийска гробница в Исперих, Белоградчишките скали, „Мини България парк“ във Велико Търново, Националното изложение на художествените занаяти и изкуствата в Орешак, пещерата Снежанка, Рилският манастир, Делфинариумът във Варна, Храм-паметникът „Ал. Невски“, Музеят на магарето в Гурково и още над 100 обекта могат да бъдат част от образователните маршрути на държавни, общински, частни и духовни училища, както и подпомагани от МОН български неделни и държавни училища от чужбина. Те могат да кандидатстват с проекти по модул „Образователни маршрути“ по новата Национална програма „България – образователни маршрути“.
Документите трябва да се подадат онлайн до 16 юли, като в срок до 7 дни от датата на кандидатстване ще бъдат уведомени по електронна поща за резултатите. След достигане на максималния бюджет на модула, който е в размер на 13 757 500 лв., одобряването на проектите ще бъде прекратено.
В образователните си маршрути училищата могат да предвидят посещения на някой от изброените в банката обекти, които са разпределени в 5 тематични области (история и археология; география и икономика; биология, биоразнообразие и екология; изкуства, архитектура и литература; етнография, фолклор и занаяти). Могат да добавят и други, така че всяко школо да направи свой туристичес-
ки „пъзел“. Образователните екскурзии по Националната програма могат да бъдат с продължителност от 2 до 5 дни, като от това зависи и минималният брой на образователни направления и обекти, които трябва да посетят.
Срокът за кандидатстване по втория модул – „Културните и научните институции като образователна среда“, изтече на 3 юли.
Държавни и общински училища и центровете за специална образователна подкрепа (ЦСОП) могат да получат финансиране на проекти, с които да обновят класни стаи или кабинети в областта на хуманитарните науки, изкуствата и спорта. За целта до 19 юли трябва да кандидатстват по модул „Съвременна среда за качествено обучение по хуманитарни науки, изкуства и спорт“ от Националната програма „Осигуряване на съвременна, сигурна и достъпна образователна среда“, става ясно от сайта на Министерството на образованието и науката. Очакванията са общо 150 училища и ЦСОП да бъдат класирани.
По Модула ще се финансират проекти за създаване и/или обновяване на учебни кабинети или класни стаи и стаи за занимания по интереси. В тях учениците ще се обучават за придобиване на ключови компетентности в областта на хуманитарните науки, изкуствата и спорта. Училищата и ЦСОП ще могат да кандидатстват и за средства за създаване и/или обновяване на кът за четене или училищни библиотеки и за организиране и провеждане на инициативи за насърчаване на мисленето, въображението и творчеството като част от учебния процес. В инициативите може да участват лектори, автори на произведения и др.
Максималният размер на финансирането на проектите зависи от броя на учениците за учебната 2022/2023 г. Училищата с до 500 ученици могат да получат до 15 000 лв. Тези с между 501 и 700 възпитаници могат да кандидатстват с проекти за до 20 000 лв.
Училища, в които се обучават между 701 и 1000 ученици, могат да обновят класни стаи или кабинети в областта на хуманитарните науки, изкуствата и спорта с до 23 000 лв. Когато в школото се обучават над 1001 възпитаници, финансирането на един проект е до 26 000 лв. ЦСОП могат да получат до 10 000 лв.
По Националната програма „Осигуряване на съвременна, сигурна и достъпна образователна среда“ се финансират още 3 модула. Кандидатстването по модул „Сигурност в училище“ е отворено до 7 юли. По него се финансират проекти за сигнално-известителна система за охрана на сградата и система, осигуряваща наблюдение и запис. С проекти по модул „Създаване на достъпна архитектурна среда“ могат да кандидатстват държавните специализирани и неспециализирани училища, финансирани чрез бюджета на МОН, Министерството на културата (МК) и Министерството на младежта и спорта (ММС), държавните центрове за специална образователна подкрепа, регионалните центрове за подкрепа на процеса на приобщаващото образование, Държавният логопедичен център и Националният дворец на децата. Срокът за подаване на документи за училищата с бюджет към министъра на културата и към министъра на младежта и спорта е 20 юли, а за всички останали – 6 юли. Кандидатстването за модул „Площадки за обучение по безопасност на движението по пътищата“ приключи на 27 юни.
До 17 юли е срокът, в който държавни и общински училища, както и частни школа, но само в партньорство на държавно или общинско ниво, могат да кандидатстват с проекти по Националната програма „Заедно в изкуствата и спорта“. По първия ѝ модул се финансират дейности за сформиране на групи за занимания в сферата на музикалното, танцовото, изобразителното или театралното и филмовото изкуство, а по втория – за сформиране на отбори по баскетбол, волейбол, футбол и хандбал.
По модул „Разработване на училищни проекти, свързани с изследване на историческото минало на Българската армия“ по Националната програма „Изучаване и съхраняване на традициите и историята на Българската армия“ също може да се подават проектни предложения до 17 юли. По нея могат да кандидатстват държавни и общински училища, в които се обучават ученици от VIII до XII клас
Проекти по Националната програма „Професионално образование и обучение“ пък се подават до 9 юли.
Държавни и общински професионални гимназии и средни училища с професионални паралелки могат да кандидатстват за закупуване на техника, оборудване, машини и съоръжения, необходими за провеждане на професионалната подготовка или оборудване на учебни кабинети по професионална подготовка с демонстрационни макети, тренажори, симулатори по първия модул на Програмата. По втория ще се финансират проекти за разработване/актуализиране на типови учебни планове, учебни програми за професионална подготовка, включително и за придобиване на правоспособност и национални изпитни програми за професионално образование и обучение.
Документи за финансиране по Националната програма „Роден език и култура зад граница“ пък се приемат до 5 юли. По нея ще се реализират три модула: „Подпомагане на обучението по български език и литература, по история на България и по география на България“, „Обучение на учители от българските неделни училища в чужбина“ и „Програми и образователни ресурси за обучението, организирано в чужбина“.
Държавни и общински детски градини могат да получат финансиране на проекти на стойност между 3500 и 4000 лв., с които да реализират иновативни педагогически практики. За целта трябва да кандидатстват по Националната програма „Хубаво е в детската градина“ до 30 юни 2023 г.
Тогава приключва и кандидатстването по Националната програма „Подкрепа за личностно развитие на децата и учениците“.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg