ОУ „Христо Смирненски“ в Хасково печели европейска награда за проекта „Четене без граници“
ОУ „Христо Смирненски“ в Хасково е едно от трите български училища и една детска градина, удостоени с Европейската награда за иновативно обучение за 2022 г.
Награди от ЕК получават общо 98 проекта от Европа, от тях четири са български. Те са връчени на 25 октомври 2022 г. в Брюксел.
Хасковското училище е отличено в раздела за начално образование за проекта „Четене без граници“. Наградата е учредена от еврокомисаря Мария Габриел, а целта е признаването на труда на учителите и привличането на повече млади хора към професията. Международният проект „Четене без граници“ е финансиран от „Еразъм+“ и реализиран в партньорство с девет европейски държави.
Зина СОКОЛОВА
Щастливи и доволни сме от високото отличие, което ни убеждава, че се движим в правилната посока – казва Рада Матанова, координатор на проекта „Четене без граници“. – Училището ни има дългогодишен опит в разработването и реализирането на европейски проекти. То е единственото учебно заведение в област Хасково, печелило европейски проекти като главен координатор.“
От 2007 г. в ОУ „Христо Смирненски“ успешно са реализирани три проекта по програма „Коменски“, два от които са удостоени със званието Star Project. От 2015 г. училището се включва в програмата „Еразъм+“ с „Моята националност е човек“ и „Четене без граници“. В момента се работи по проект, свързан със здравословния начин на живот – Fit 4 Life. При изпълнение на проектните дейности са осъществени близо 200 мобилности за ученици, които са имали възможност да посетят партньорските училища, да участват съвместно с деца от други европейски държави в редица иновативни обучителни дейности, изцяло финансирани от Европейската комисия.
„Проектът „Четене без граници“, който ни донесе наградата, насърчава подрастващите да четат книги, да разширяват познанията и интересите си, да получават информация не само от интернет, но и от книгите – казва Рада Матанова. – В продължение на две години ние, преподавателите от 9 европейски държави – България, Гърция, Италия, Ирландия, Латвия, Полша, Португалия, Румъния и Турция, обединихме усилия, знания и иновативни практики, за да стимулираме и мотивираме своите ученици да четат стойностна литература, да събудим тяхната креативност и интерес към знанието. Нашата мисия е да изграждаме активна читателска общност, да развием положителни социални умения, взаимно уважение и приятелски климат в училище. Защото сме убедени, че книгите ни учат на човечност, подготвят ни за живота, побеждават стреса. Намираме нашата мисия за изключително важна, защото живеем в XXI век, в един материален, високотехнологичен свят, светът, в който децата ни израстват в интернет. С „Четене без граници“ искаме да предадем своята любов към книгите на нашите наследници. Основният акцент в Проекта е да възпитаваме младото поколение не само да подготвя уроците си в училище и да пише домашни, но и да насърчаваме подрастващите да развият любознателност и навици за четене през целия живот. На церемонията по награждаване на лауреатите на Eвропейската награда за иновативно обучение в Брюксел на 25 октомври се срещнахме с учители и координатори от 28 държави.“
В Проекта се включват не само учители и ученици, но и родители, обществени институции. Учениците със специални нужди и затруднения също участват активно. Разнообразието от дейности е голямо. Създадена е уебстраница на Проекта. Учреден е доброволчески клуб, в който участват деца от всички класове. Популяризира се дейността DEAR (Drop Everything And Read – „Остави всичко и чети“), която помага на децата да се успокоят и концентрират, например след голямото междучасие. За тази цел с помощта на дарения са създадени малки библиотеки във всяка класна стая. В коридорите до всяка стая са поставени табла, на които децата записват заглавията на книгите, които са прочели, брой страници. Провеждат се маратон по четене, конкурс за написване на детска приказка. Създадена е международна книжка с над 50 детски приказки и илюстрации – по пет приказки от всяка държава. На Фестивала на поезията деца от всички класове представят любими стихотворения на български автори. Организирана е и надпреварата „Голямото лятно четене“.
ОУ „Христо Смирненски“ е едно от водещите в Хасково и областта. То е с дълга история и традиции. Средищно е и в него се обучават и деца от съседни села, в които няма училища. „Нашето училище се намира в центъра на града и е много желано – казва директорката Силвия Траилова. – Осигурява подкрепяща и стимулираща среда за деца със специални образователни потребности. Дигитализацията на учебния процес е ключов елемент в нашето училище. Тя дава възможност обучението да бъде интересно, и помага за неговото оптимизиране, за повишаване на ефективността му и навлизането на иновации. Основната цел ни цел е обучението да бъде по-привлекателно и практически ориентирано. Учителят е не само учител, но и консултант, партньор на ученика в неговото личностно израстване.“
Училището е едно от водещите в областта по отношение на олимпиади, конкурси, НВО за IV и VII клас, като неговите учениците се нареждат на призови позиции, подчертава директорката.
В управлението има прозрачност, работи се в екип. Непрекъснато се усъвършенстват добрите традиции, използват се съвременни методи на обучение, които отговарят на интересите на учениците.
„Имаме добра комуникация с родителите. Те са много важни за нас – казва директорката. – Опитваме се да бъдем партньори с тях и да изграждаме хуманна, позитивна образователна среда. Ученикът е в центъра на цялостната педагогическа дейност.“
В ОУ „Христо Смирненски“ редовно се прави диагностика на пропуските на ниво училище, за да се вземат навреме мерки за преодоляването им. Това е едно от нещата, водещи до успеха, убедени са педагозите. Три пъти през учебната година всеки преподавател прави отчет на това, което е направил, и на това, което не е успял. Предварително избрана комисия от учители уточнява какво точно трябва да се предприеме, за да бъдат преодолени пропуските по всеки предмет. Основните дейности, по които се работи, са консултации, занимания в целодневната организация, допълнителни обучения с изоставащите ученици. Взетите мерки подлежат на контрол с цел по-добра ефективност.
„Понякога отчитаме пропуски и слабости, но малцина са тези, които ще кажат, че всичко им е наред – пояснява Силвия Траилова. – Без ясно очертана основа и маркери за бъдещето образователната ни институция няма как да измери своя напредък. Както се казва, добре започнатото е наполовина свършено. Имаме известни финансови затруднения, но си помагаме с проекти, с благотворителни инициативи на ученици и родители. Надяваме се, че училището ни ще запази добрия си облик и добрите си традиции. Благодарение на такива находчиви и работливи педагогически специалисти като госпожа Матанова добиваме популярност.“
Тук учат около 700 ученици. Работи се освен по програма „Еразъм+“ и по национални прог-
рами – „Ученически олимпиади и състезания“, „Осигуряване на съвременна, сигурна и достъпна образователна среда“, „Без свободен час“, „Оптимизация на вътрешната структура на персонала“. За учениците със специални образователни потребности се грижат ресурсен учител, психолог, педагогически съветник.
„Едно от нещата, с които много искаме да се справим, е цялостното обновяване на материалната база – разказва директорката. – Нашето училище, при все че е едно от водещите в града, не е толкова обновено и модернизирано по отношение на материалната база. Но този проблем не зависи от нас – училището е общинска собственост. От няколко години се опитваме да се включим в проект за изграждане и модернизация на цялата образователна среда. Но за съжаление, не успяваме. Освен това във връзка с децата със специални образователни потребности имаме идея да изградим по-добри условия за тях. В момента те работят в един ресурсен кабинет. Искаме да обособим антистрес стая с музикален кът и кът за релакс, която ще може да се ползва от всички деца в училище. Работим в тази посока.“
Училището е едно от първите в града, в което има обучени учители по програма „Роботика за България“. В него работят два клуба по роботика за малки деца от II до V клас, в които те се обучават да програмират. През следващите години тази дейност ще бъде доразвита, като целта е да се включат повече ученици в заниманията.
„Имаме върху какво да работим, но то е свързано с модернизацията на образователната среда – обобщава директорката. – След VII клас 70% от нашите ученици продължават обучението си в математическа или езикова гимназия, като 95% от тях са приети да учат там, където са кандидатствали. Можем да се похвалим, че нямаме отпаднали ученици, нито пък такива, които трайно не посещават часовете. Нашите деца са си в училище.“
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg