Парламентарната комисия по образование и наука одобри на първо четене „проектните докторанти“
Възможност за съвместно обучение на студенти от две или повече висши училища, както и за обучение и защита на докторска степен чрез работа по научноизследователски проект. Това предвижда законопроект за изменение и допълнение на Закона за висшето образование, обсъден на първо четене в Парламентарната комисия по образованието и науката. Проектът е представен от министъра на образованието и науката акад. Николай Денков.
Промените предвиждат студентите в съвместно обучение да се приемат в рамките на утвърдения с решение на Министерския съвет прием за професионалното направление на координиращото висше училище. Мултидисциплинарните специалности са от нерегулирани професии от професионални направления, за които всяко от висшите училища партньори има акредитация, съответстваща на частта от съвместното обучение. Партниращите висши училища съгласуват и утвърждават нужната учебна документация.
Условията на прием, периодите на обучение в различните училища, разпределението на средствата за издръжка на обучението, издаването на съвместни дипломи за завършена образователно-квалификационна степен и други условия се уточняват в споразумение, чието задължително съдържание е посочено в законопроекта. Споразуменията за съвместно обучение, както и промените в тях влизат в сила след одобряването им от министъра на образованието и науката. Първият семестър на първата година от обучението се провежда от координиращото висше училище. Периодите на обучение от висшите училища партньори следва да бъдат кратни на и не по-малки от половин учебна година.
„Вече имаме започнали такива програми и се опитваме да настигнем с нормативната база обективни процеси в сферата на висшето образование“, коментира министър Денков. В отговор на въпрос той заяви, че предвижданото одобрение на съвместните обучения от министъра на образованието и науката е ориентирано само към гарантирането на законосъобразност, финансово обезпечаване, фиксиране на отношенията между различните партньори.
Идеята е да се създаде устойчивост и да се издават дипломи, които съответстват на нормативната база.
Проектът регламентира още възможността висшите училища, получили при програмна акредитация оценка от 8 до 10, и научните организации да извършват подготовка за придобиване на образователната и научна степен „доктор“ при изпълнението на научноизследователски проект с осигурено финансиране за не по-малко от три години. Тези докторанти ще се приемат след обявяване на конкурс по всяко време на годината извън утвърдения от Министерския съвет прием за съответната година и се обучават в редовна форма с договор между висшето училище или научната организация, ръководителя на проекта и обучаемия. Средствата за финансиране на обучението им, в това число за стипендии и/или възнаграждения, се осигуряват от научноизследователския проект, в рамките на който се обучават.
Прецизира се текстът за това кое висше училище може да получи статут на изследователско – това е висше училище, което дава значим принос за развитието на важни обществени области чрез върхови научни изследвания и има високи резултати от научноизследователска дейност, оценени съгласно обективни показатели, включващи брой публикувани научни статии в издания, реферирани в международни бази данни, брой публикувани заявки за патенти, брой цитати от други автори в реферирани и индексирани списания в международните бази данни, определени в акт на МС. Изследователските висши училища ще могат да сключват вече до 8 споразумения с държавни и общински училища за извършване на съвместна учебна дейност по учебните предмети и/или модули за придобиване на профилираната и професионалната подготовка във втори гимназиален етап, както и по учебните предмети за придобиване на специализираната подготовка.
Със заключителните разпоредби на законопроекта се правят изменения и допълнения в Закона за развитието на академичния състав в Република България, с които се уточняват определени текстове и процедури.
Министър Денков коментира, че предстоят и други промени в Закона за висшето образование, които ще засегнат чувствителни теми в сектора и изискват по-широко обществено обсъждане.
Парламентарната комисия подкрепи на първо четене предложения от МС проект за промени в ЗВО.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg