Учебната година започва с разширение и спортна зала във Френската гимназия
„Винаги съм смятал, че за да може обществото да се развива в желаната от всички ни посока, е необходимо образование. Още при създаването на българската държава се осъзнава, че без образовани хора не може да се върви напред. Огромна е ролята на учителите и директорите за образованието и възпитанието на бъдещите поколения. Така както искаме да изглежда бъдещото поколение, така трябва и да го обучаваме. Само при консенсус по основните цели за по-качествено образование между всички участници в образователния процес може да вървим напред.“ Това заяви министърът на образованието и науката проф. Сашо Пенов по време на работна среща със столичните директори, организирана от РУО – София-град, по повод започването на учебната година.
Според него през последните месеци са обнародвани много наредби, регулиращи този процес. Но би трябвало това да е направено на по-ранен етап, за да има повече време за запознаване с новите моменти в нормативната уредба, която е близо 7000 страници. Има и неща, които се нуждаят от актуализиране, като наредбата за здравните кабинети в училищата, която е от 2000 г. и едва ли отговаря на съвременните условия.
Друг приоритет за екипа на министъра е да се извърши анализ на възможностите за добра квалификация на учителите. Всеки иска да усъвършенства своите знания и Министерството на образованието и науката трябва да осигури тази възможност, за да могат учителите да бъдат все по-добре подготвени, каза проф. Пенов.
Само по изключение ще се отменя присъственото обучение, подчерта министърът, коментирайки обстановката в страната. В същото време, може да се използва натрупаният опит и предимството, което би могло да даде обучението на електронната среда – т.е. да се съчетаят двете форми на обучение.
„Искам да изкажа огромната си благодарност към вас, директори, за всеотдайния труд във времена на кризи, на огромни предизвикателства, които имате за задача не само да обхванете всички ученици в града, но и да ги задържите в училище. Училищният директор е доказан образователен лидер. Той трябва да организира учебния процес и да мотивира учителите, да привлича родителите, да работи със социалните партньори, да управлява финансите на училището и да носи отговорност за бъдещето на града.“ Това заяви столичният кмет Йорданка Фандъкова по време на работната среща. Но най-важната задача тази зима е да не се допусне спиране на учебния процес поради липса на отопление, допълни тя.
В София има 175 общински училища, от които 12 се отопляват на природен газ, за който към момента няма предвидена компенсация. 122 училища са свързани с „Топлофикация“ – София, а 41 използват пелети, ток или течно гориво, посочи столичният кмет и изрази опасения, че всички те ще имат много по-високи сметки за отопление през тази зима.
„За мен най-важната задача е да следим внимателно ситуацията и сметките, а директорите да управляват бюджетите си така, че да не допуснем спиране на учебния процес поради липса на отопление – каза Фандъкова. – Надявам се, че планът за възстановяване ще бъде отворен, за да може столичните училища да се възползват от средствата, предвидени за енергийна ефективност на училища и детски градини“, допълни тя. Районните кметове имат задачата заедно с директорите да определят училищата, които имат желание и готовност да се включат в програмата. Там трябва да се направят обследвания на сградите и общината да има готовност за кандидатстване.
Столичната община продължава да инвестира в строителство на нови сгради на детски градини и училища, както и в поддръжката и модернизацията на общинските училища заедно с районните администрации и екипите на учебните заведения. 97 общински училища са ремонтирани това лято, като в 23 строителните и ремонтни дейности ще продължат и след 15 септември. Заедно с директорите е направена организация на работата, при която строителите да не пречат на образователния процес.
„Най-голямата ми гордост е, че продължаваме да изграждаме нови сгради. Тази година ще започнем учебната година с две нови сгради – разширение и модерна спортна зала в 9. френска езикова гимназия и нова сграда на 28. СУ в район „Красна поляна“, припомни столичният кмет. Изпълнена е и цялостна енергийна ефективност в съществуващата сграда на 9. френска езикова гимназия. Общината има готовност да започне строителство на още две нови училищни сгради – училище с детска градина в „Манастирски ливади – запад“ и ново училище в район „Студентски“.
„София град – столица на знанието“ – така беше озаглавена презентацията на началника на РУО – София, Ваня Кастрева. В нея тя представи основните постижения на столичните училища.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg