Милена Добрева от Бургас има 34 години стаж като преподавател и на малки, и на големи
Донка ТЪНКОШИЕВА
Голямото-малко момиче на Бургас, което разнася славата на града и на талантите му по света с диригентската си енергия, с умението си да работи с малки и големи в името на нейно величество Музиката. Това е крехката Милена Добрева.
В Бургас едва ли има човек, който да не знае нейното име. То се свързва с детската формация „Морски песъчинки“, с известния по света вокален ансамбъл „Фортисимо“ и с един от традиционните хорове на града – „Родна песен“. Милена не обича да се изтъква. Тя е скромна, перфекционист и работохолик. Работила е в бургаските училища „Йордан Йовков“ и „Димчо Дебелянов“, а от тази година е в Центъра за професионално и личностно развитие. Има 34 години педагогически стаж. Посветена на музиката, Добрева признава, че хоровото дирижиране е нейна детска мечта.
„Като малка опитвах различни видове дейности – художествена гимнастика, балет, езици и какво ли не още. Търсех своето място. Като влязох навремето в хора към пионерския дом с диригент Милка Стоева, усетих, че това ми е тръпката. По тази причина тръгнах да се занимавам с музика. Майка ми бе против, а аз настоявах, защото имах усещането, че това е моето място. Помогнаха ми много Милка Стоева и дъщеря ѝ Светла Стоева. Хоровото дирижиране ми беше наистина мечта“, връща се назад във времето Милена Добрева.
В първото училище „Йордан Йовков“, където попада по разпределение, прави училищен хор. Но след демокрацията самата тя усеща, че младите хора не ги влече хоровото изкуство. „Учениците нямаха интерес. Направо се бях отчаяла“, разказва Милена.
През 2003 г. създава вокална формация „Морски песъчинки“ с акцент към детските забавни песни. Постепенно интересът към хоровото изкуство започва да се връща. През вокалната формация минават повече от 100 деца.
През 2014 г. енергичната бургазлийка създава вокален ансамбъл „Фортисимо“ в началото към
НУМСИ „Проф. Панчо Владигеров“. Година по-късно почели проекта „Игра на хорове“ на Слави Трифонов. По време на телевизионната надпревара стават любимци на Георги Милчев-Годжи. Той по-късно във времето се включва и в техен концерт, а и заедно записват песента на Тодор Колев „Фалшив герой“. „Получи се прекрасна песен, по която направихме и видеоклип. Оттогава поддържаме прекрасни отношения и се радваме, че е наш приятел“, разказват от формацията.
Зад гърба си „Фортисимо“ има вече четири участия в световните олимпиади за хорове. Първото е през 2017 г. в Рига, следва това в Южна Африка, после и в Гьотеборг, Швеция. Преди по-малко от месец „Фортисимо“ се завръща в Бургас не с една, а с две престижни награди от Антверпен, Белгия, където се проведе последното издание на надпреварата. Бургаските таланти печелят най-високите отличия в две категории – „Вокални ансамбли & Камерни хорове“ на Световни хорови игри (World Choir Games 2021 Flander) и новата категория Folklore acapella. Когато младежите и Милена Добрева се прибират в Бургас, на площада пред общината са издигнати плакати „Добре дошли, шампиони“, „Обичаме ви, „Фортисимо“, „Милена Добрева, ти си златна!“.
Кметът Димитър Николов поздравява младите изпълнители и техния ръководител Милена
Добрева, като има благодари за невероятната емоция, която подаряват на Бургас и България с огромния си успех. „Милена Добрева, ти си истинска вълшебница, продължавай да развиваш таланта на бургаските деца“, пожелава в емоционалния си поздрав Николов.
За младите хора обикновено казваме, че са супериндивидуалисти. Но вокалната група „Фортисимо“ непрекъснато опровергава това мнение. „Щастливка съм. Моите деца, които оцелеят във формациите, след известни години обучение се научават на дисциплина, ред, коректност, толерантност и всички останали прекрасни човешки качества, освен че са изключително музикални и обичат многогласното пеене. Не се стремят към солови партии и индивидуални изяви. Затова ми е тръпка многогласното пеене на мен самата“, подчертава Милена Добрева. Преди месец „Фортисимо“ издават и втория си албум с помощта на Община Бургас, откъдето получават пълна подкрепа.
Като най-запомнящо се изпълнение диригентката сочи участието в Рига, което е и първото за бургаската формация. Макар да казва, че всяко участие е заредено с огромна доза емоции и преживявания, отговорно и важно е да се докажат какво могат.
За Рига бургаските таланти тръгват без каквато и да е нагласа за награди – на това ги е научила тяхната ръководителка. „Едва прохождахме. Макар и подготвени, това бе първото ни участие на международна сцена, където имаше и много азиатски хорове, изпълнители от САЩ, от Южна Африка… и ние от България, единствени, които никой не познава. Направихме огромно впечатление и тогава спечелихме Гран при на нациите. Това бе изненада и за нас самите“, разказва Добрева, добавяйки, че успехът е бил и доказателство за това, че тя, като ръководител на тези млади хора, ги води във вярната посока. „Тогава разбрахме, че хората ни харесват – дали заради доброто звучене, дали заради харизмата, или пък комплексно“, обобщава бургазлийката. Тя приема ансамбъла като един организъм. Младите хора не могат без нея и тя не може без тях. „Като излезем на сцената, сме едно цяло. Излъчваме заедно“, рисува образа на хора неговата диригентка.
Вероятно за това спомага много и една любопитна подробност – най-често репетициите на „Фортисимо“ се провеждат в дома на Милена Добрева, където всеки от участниците се чувства много комфортно. Обстановката им е позната и ползотворна. Тя си спомня и за необичайните места, където са извисявали гласове. У нас са пели пред пещера до Мадарския конник с изумителна акустика, което е доставило изключително удоволствие на самите музиканти.
„Пели сме на много места в България и в чужбина и всяко си има свое очарование. Много ни беше интересно в Южна Африка – Претория, когато бяхме на Световните хорови игри през 2018. Освен в огромните зали пяхме и на едно необичайно място – в селото на племето зулу сред техните колиби“, разказа ръководителката на „Фортисимо“.
Смесеният хор „Родна песен“, който е към Община Бургас, също се ръководи от Милена Добрева. Поема го през 2018 г. пролетта. За работата с възрастни хора тя казва, че всички работят, отделят от свободното си време. Очакванията и амбициите не са чак толкова големи като при младите, но и там намира очарование. „Хорът е отдушник и удоволствие за тези, които пеят в него. Те отделят от свободното си време, отърсват се от стреса на делника. Пеят с удоволствие“, обяснява Добрева. Наскоро имат турне във Франция, където изнасят три концерта при голям интерес и са бурно аплодирани от тамошната публика.
Най-малките „песъчинки“ са на възраст от 4 до 8 години. Те буквално прохождат с „Морски песъчинки“. „Бебетата, както си ги наричам гальовно, са много сладки. Последната година имам голям напредък с тях, защото започнахме да разучаваме песни на два гласа. Това е постижение за възрастта им“, разказва с умиление за най-малките си хористи Добрева.
И наградите от международни изяви не закъсняват. При по-големите, които са до IX – X клас, където има и момчета с мутирали гласове, също се набляга на акапелното многогласно пеене.
Изявите на трите хора, които ръководи, са нейният живот, смисъл и самочувствие. Притеснителна като човек, далеч от тщеславието, тя майчински се радва на успехите на своите хористи и с усмивка обича да припомня, че „който пее, зло не мисли“.
Опровергава обаче твърдението, че „музикант къща не храни“. „В последните две години много трудно се намира работа за музиканти, но въпреки това аз се справям. В рамките на разумното, което ми е необходимо, успявам да си го доставям“, казва тя. За сметка на това, удоволствието от контактите с публиката е огромно. Радват и топлят аплодисментите, наградите и успехите на хоровете, които ръководи.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg