Национално издателство "Аз-буки"
Министерство на образованието и науката
Wikipedia
  • Вход
  • Регистрация
Обучение по природни науки
и върхови технологии
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За списанието
  • Цели и обхват
  • Редакционна колегия
  • Съдържание
  • Указания
    • За авторите
    • За рецензентите
  • Издателска етика
  • Контакт
  • Абонамент
  • en_US
  • Начало
  • За списанието
  • Цели и обхват
  • Редакционна колегия
  • Съдържание
  • Указания
    • За авторите
    • За рецензентите
  • Издателска етика
  • Контакт
  • Абонамент
  • en_US
Няма резултати
Вижте всички резултати
Обучение по природни науки и върхови технологии
Няма резултати
Вижте всички резултати
Начало Новини Новини 2022 Брой 24, 2022

Старозагорски училища честват Паисий Хилендарски

v.genkov@azbuki.bg от v.genkov@azbuki.bg
15-06-2022
в Брой 24, 2022
A A

С поредица от разнообразни прояви девет училища в област Стара Загора, които носят името на преподобния Паисий Хилендарски, честват няколко годишнини, свързани с техния патрон. През тази година в страната се отбелязват 300 години от неговото рождение, 60 години от канонизирането му и 260 години от написването на „История славянобългарска“ от монаха от Атон.

Част от проявите в памет на монаха от Атон в казанлъшкото ОУ „Св. Паисий Хилендарски“
се провеждат пред неговия паметник в двора на училището, открит през 2015 г.

Росица РАНЧЕВА

В 13. основно училище „Св. Паисий Хилендарски“ в Стара Загора петокласниците от две паралелки се включват в изявата на инициативен комитет от група приятели на Зографския манастир и собственоръчно са преписали 6 страници (от 4-та до 9-а) от новобългарския превод на зографското издание на „История славянобългарска“. Направени са и рисунки илюстрации на заглавната страница и корицата на собственоръчния препис на „История славянобългарска“, съобщава директорът Иво Радков.
За отбелязване на светлите годишнини в часовете на класа по паралелки е проведена викторината
„По стъпките на Паисий“, както и многократни беседи и дебати на тема „Нека носим с чест и достойнство името „Св. Паисий Хилендарски“.
В часове по български език и литература ученици проявяват желание да напишат стихотворения и да ги рецитират. Така те почитат делото на книжовниците, просветителите, борците за национално освобождение, съхранили през вековете духовните ценности на българската нация и нейния морал. Тези часове се превърнаха в уроци по родолюбие – вълнуващи, въздействащи, запомнящи се.
В часовете по изобразително изкуство, технологии и предприемачество ученици рисуват по темата и изработват постери.
Предстои отчитане на конкурса за най-добра презентация на тема „Животът и делото на Паисий Хилендарски“ в часовете по ИТ. В задължителната подготовка по история и цивилизация отново основната тема е Паисий Хилендарски.
В училището е организиран информационен кът „300 години от рождението на преподобни Паисий Хилендарски, 60 години от канонизирането му и 260 години от написването на „История славянобългарска“.
В ОУ „Свети Паисий Хилендарски“ в казанлъшкото село Хаджидимитрово многократно големи ученици четат на по-малките откъси от „История славянобългарска“ и обясняват на достъпен език кой е отец Паисий, какво е сътворил преди векове и защо трябва да го тачим. „Учениците преписаха откъс от „История славянобългарска“ и направиха изложба на положения труд. Те изработиха портрет на Паисий Хилендарски и направиха изложба във фоайето на училището, където са изложени и преписите им на избраните откъси от „История славянобългарска“, споделя директорът Димитър Ялъмов.
През 2021 г. 2. ОУ „Св. Паисий Хилендарски“ в град Раднево чества 150-годишнина. Тогава се организираха много инициативи, посветени на патрона на училището. Най-важната от тях е преписването на цялата „История славянобългарска“ на отец Паисий от копие на оригинала, дарено от монасите от Атон.
В преписа участват абсолютно всички ученици и учители. Първата страница преписа министърът на образованието и науката Красимир Вълчев, който посети училището.
„През тази година е направен нов кът на Паисий, който се намира във фоайето с нов портрет и ново знаме на училището. Седмицата от 26 до 29 април 2022 г. посветихме на патрона на училището. Един от дните е посветен на рисуване на стативи по теми, свързани с Паисий и училището. През друг ден се провежда тържествен концерт, посветен на патрона ни. В рамките на седмицата влизат и голяма изложба на домашни любимци, както и спортни състезания по 12 дисциплини“, споделя директорът Милена Димитрова.
„Ти, българино, не се мами, знай своя род и език и се учи на своя език!“
Вече 117 години Първо основно училище в град Гълъбово носи гордо името Паисий Хилендарски. Това е училище с минало, традиции и богато на спомени! Училище, което обучава децата на Гълъбово, гради нова история, въвежда иновациите редом с традициите.
Паисий Хилендарски е този, който призовава „четете, да знаете…“, в чиито думи се изразява силният дух на българина мислител и просветител.
В навечерието на 300 години от рождението на Паисий Хилендарски и 260 години от написването на „История славянобългарска“ учениците под ръководството на своите учители подготвят концерт „Доброто е винаги до нас“. Участват в конкурс за рисунка „Горди
паисиевци“. Преписват „История славянобългарска“. А първокласниците създават книжка с любими приказки, разказва директорът Теодора Желева.
В Деня на светите братя Кирил и Методий бяха открити обновеният двор, спортните площадки, както и фасадата в Първо ОУ „Св. Паисий Хилендарски“ – Гълъбово, по социален проект „Енергия за образованието“, финансиран и реализиран от „Контур Глобал Марица Изток 3“ и с подкрепата на Община Гълъбово. Днес учители и ученици се радват на реновираното училище и вярват, че мечтите се сбъдват.
Директорът на най-малкото, но най-атрактивно казанлъшко ОУ „Св. Паисий Хилендарски“ Мария Колева за кратко ни пренася в далечната 1834 г., в малката килия на църквата „Света Троица“ в Новенската махала.
„Седем-осемгодишен тръгнах на училище – разказва известният казанлъчанин дядо Георги Милчев Какачев. – Учеше ни даскал Коста от с. Виден. Учехме в Новенската махала, в клисарската стая, седнали на земята. Даскалът ни седеше до огнището и шиеше потури. Всеки от нас имаше паникида с написани славянски букви, които учехме една по една наизуст… Бяхме около 30 деца.“
Така било преди 188 години. През много превратности на времето са преминали хиляди ученици със своите учители.
С гордост произнасяме имената на възпитаниците, заемали видно място в обществения и културния живот в страната – артистите Любомир Кабакчиев, Стефан Гецов, Видин Даскалов и безброй научни работници, лекари, фармацевти, учители, инженери, музиканти, художници. Днес училището е в нова модерна сграда – с приложени всички мерки за енергийна ефективност, обновени класни стаи със съвременно оборудване. Общо 361 ученици се обучават в 15 паралелки от 36 учители.
И днес училището играе важна роля в сферата на образованието в община Казанлък. Тук не само достойно се съхраняват традициите на предците, но и ги доразвиват. Учителят Милена Иванова пише музиката по текст на Атанас Звездинов за химна на училището, който звучи на всички важни събития и тържества за институцията.
През 2015 г. е открит паметник на Паисий в двора на училището. Проектът е изработен от архитект Велин Дечков. Средствата за него са събрани изцяло от дарители – местни неправителствени организации, родители, бивши възпитаници.
В навечерието на Деня на народните будители през 2018 г. публично е представен преписът на „История славянобългарска“, направен от ученици.
Осветен е от Старозагорския митрополит Негово Високопреосвещенство Киприян – възпитаник на училището.
През 2022 г. училището се включва в проекта на комитет „Приятели на Зографския манастир“ с председател Димо Узунов за препис на „Историята“ от културни и образователни институции от област Стара Загора. Предстои да бъдат оформени в книга с подходящи илюстрации, съпътстващи текста.
На 11 май 2022 г. в училищния двор се провежда благотворителен базар с артикули, изработени от децата, учителите и родителите и концерт от ученици и учители. Събраните над 1800 лв. са предназначени за изливане на камбана за училището. Проектът за нейния постамент отново е дело на архитект Велин Дечков.
„Предвидено е освещаването да се направи за патронния празник на училището на 1 ноември 2022 г. Желанието на целия колектив и на учениците е всеки техен училищен празник да бъде огласян от звъна на камбаната, която да известява на всички, че тук – в ОУ „Свети Паисий Хилендарски“, Казанлък, любовта към знанието е жива“, обяснява Колева.
На 25 юни 2022 г. ще бъде представена книга на Николина Георгиева – заместник-директор на училището, за историята на училището, обхващаща периода от създаването му до лятото на 2020 г.
В ОУ „Св. Паисий Хилендарски“ в с. Търничени, община Павел баня, се обучават 65 деца от I до VII клас. Миналата година за честване на 109-годишнината на школото е преписана цялата „История славянобългарска“ и изложена в специалния кът, посветен на патрона. Тази година училището откликва на инициативата на комитета „Приятели на Зографския манастир“ и участва в преписа на „Историята“, съобщава директорката Катерина Влаева.
Учениците и учителите и от другите три училища, които имат за патрон преподобния Паисий Хилендарски – в старозагорското село Калояновец, в мъглижкото Зимница и чирпанското Зетьово, също се включват в преписа на страниците от „История славянобългарска“. Направили са тържества, провеждат разговори в часа на класа за делото на този велик български възрожденец.

Your Image Description

Свързани статии:

Default ThumbnailФренската гимназия в Пловдив ще приема и с китайски език Среща на можещи Президентски готвач храни олимпийски надежди Зная, мога и го правя

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":

Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

Телефон: 0700 18466

Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg

Научните списания се продават и в книжарница „Сиела“ – подлез на Ректората на СУ „Св. Св. Климент Охридски“.

Адрес: София 1000, бул. „Цар Освободител“ №22

Етикети: Региони

Последвайте ни в социалните мрежи

Viber
СподелянеTweet
Предишна статия

Практиката учи най-добре

Следваща статия

Ако успееш тук, ще успееш навсякъде!

Следваща статия
Ако успееш тук,  ще успееш навсякъде!

Ако успееш тук, ще успееш навсякъде!

50 години с поглед в бъдещето

50 години с поглед в бъдещето

STEM център отваря врати  в ПГМЕТ – Севлиево

STEM център отваря врати в ПГМЕТ – Севлиево

Последни публикации

  • Обучение по ПРИРОДНИ НАУКИ и върхови технологии ГОДИШНО СЪДЪРЖАНИЕ / ГОДИНА XXXIII, 2024
  • Сп. „Обучение по природни науки и върхови технологии“, книжка 5-6/2024, година XXXIII
  • Сп. „Обучение по природни науки и върхови технологии“, книжка 3-4/2024, година XXXIII
  • Сп. „Обучение по природни науки и върхови технологии“, книжка 1-2/2024, година XXXIII
  • ГОДИШНО СЪДЪРЖАНИЕ / ГОДИНА XXXII, 2023
  • Сп. „Обучение по природни науки и върхови технологии“, книжка 5-6/2023, година XXXII
  • Сп. „Обучение по природни науки и върхови технологии“, книжка 3-4/2023, година XXXII
  • Сп. „Обучение по природни науки и върхови технологии“, книжка 2/2023, година XXXII
  • Сп. „Обучение по природни науки и върхови технологии“, книжка 1/2023, година XXXII
  • Годишно съдържание на „Обучение по природни науки и върхови технологии“ 2022 г.
  • Сп. „Обучение по природни науки и върхови технологии“, книжка 6/2022, година XXXI
  • Сп. „Обучение по природни науки и върхови технологии“, книжка 5/2022, година XXXI
  • Сп. „Обучение по природни науки и върхови технологии“, книжка 4/2022, година XXXI
  • Сп. „Обучение по природни науки и върхови технологии“, книжка 3/2022, година XXXI
  • Сп. „Обучение по природни науки и върхови технологии“, книжка 2/2022, година XXXI
  • Сп. „Обучение по природни науки и върхови технологии“, книжка 1/2022, година XXXI
  • Годишно съдържание на „Обучение по природни науки и върхови технологии“
  • Сп. „Обучение по природни науки и върхови технологии“, книжка 6/2021, година XXX
  • Сп. „Обучение по природни науки и върхови технологии“, книжка 5/2021, година XXX
  • Сп. „Обучение по природни науки и върхови технологии“, книжка 4/2021, година XXX
  • Проектно базираното обучение в модел за съдържателна и технологична интеграция в екологичното образованиe
  • Сп. „Обучение по природни науки и върхови технологии“, книжка 3/2021, година XXX

София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

+0700 18466

izdatelstvo.mon@azbuki.bg
azbuki@mon.bg

Полезни линкове

  • Къде можете да намерите изданията?
  • Вход за абонати
  • Начало
  • Контакт
  • Абонамент
  • Проекти
  • Реклама

Вестник „Аз-буки”

  • Вестник “Аз-буки”
  • Абонамент
  • Архив

Научните списания

  • Стратегии на образователната и научната политика
  • Български език и литература
  • Педагогика
  • Математика и информатика
  • Обучение по природни науки и върхови технологии
  • Професионално образование
  • История
  • Чуждоезиково обучение
  • Философия

Бюлетин

  • Достъп до обществена информация
  • Условия за ползване
  • Профил на купувача

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
bg_BG
en_US bg_BG
  • Вход
  • Sign Up
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За списанието
  • Цели и обхват
  • Редакционна колегия
  • Съдържание
  • Указания
    • За авторите
    • За рецензентите
  • Издателска етика
  • Контакт
  • Абонамент
  • en_US

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"