В ОУ „Св. св. Кирил и Методий“ в с. Бело поле, община Ружинци, област Видин, учат 41 деца. Всички те са от селото, като 99% от тях са от социално уязвими групи. В училището работят общо 6 учители – двама в начален и четирима в прогимназиален етап.
В с. Бело поле живеят около 600 души, като по-голямата част от тях са сезонни работници. Някои от тях работят в чужбина, а други – в близките села.
„При нас проблемът е, че децата постоянно пътуват заедно с родителите си. Една година са тук, а другата ги няма. През учебната 2020/2021 г. обаче нямаме нито заминали ученици, нито отпаднали“, казва директорката на школото Зоя Йорданова. Разказва, че дори две семейства са се завърнали с децата си. За щастие, те са ходили на училище в чужбина и не са изостанали с учебния материал.
Преди постъпването си в I клас почти всички деца са посещавали подготвителната група в детската градина в селото. Открита е миналата година. Базата е модерна, а групите са малки. Благодарение на това подготовката на децата е много добра.
Разбира се, имат и първокласници, които не са посещавали детска градина. Директорката е категорична, че при тях това се разбира бързо. Те по-трудно усвояват учебния материал, срещат проблеми и със социализацията. Тази учебна година в ОУ „Св. св. Кирил и Методий“ имат такъв първокласник.
„В началото, докато се приспособи, се налагаше майка му постоянно да идва в училище. Чакаше го в коридора и го успокояваше“, разказва тя. Посочва, че в подготвителната група децата получават умения, които после им помагат в училище и не на последно място – научават се да говорят на български език.
След като завършат ОУ „Св. св. Кирил и Методий“ в село Бело поле, децата продължават обикновено в другите две средни училища в общината – в Ружинци и Дреновец. Някои от възпитаниците на директорката Йорданова решават да отидат да учат във ветеринарните техникуми в Ловеч и Стара Загора. Разказва, че често се чува и с колегите от тези училища и с удоволствие разбира, че нейните възпитаници се справят прекрасно и получават високи оценки на входните нива.
Родителите участват в живота на училището и учителите срещат тяхната подкрепа и помощ. Разбира се,
има и случаи на ученици, оставени за отглеждане при далечни роднини или възрастни баби и дядовци. С тези деца педагозите срещат трудности. В училището работят с медиатор, който много им помага. „Той е от селото и хората го познават. Когато се появи някакъв проблем, отива при семействата и разрешаваме възникналите недоразумения“, разказва Йорданова.
Обучението от разстояние при тях преминава успешно, но срещат и технически трудности. Не всички деца имат устройство и не навсякъде в селото има интернет. Затова точно на тези ученици медиаторът е носил на хартиен носител учебните материали. Освен това родителите не могат да помагат на децата си в обучението – срещат трудност при инсталирането на платформите. Секретарката в училището е ходила от къща на къща да им помага да се справят.
„Родителите непрекъснато идваха в училище да ни молят децата им да се върнат в клас“, допълва моята събеседничка. Категорична е, че всички са единодушни – искат отново да са на училище. В ОУ „Св. св. Кирил и Методий“ няма регистриран случай на коронавирус. В селото има само един и той е на човек, който само по адресна регистрация се води там, а иначе живее в София.
В училището работят по проекта „Подкрепа за успех“ и имат различни занимания по интереси. Любимото време на децата са игрите на откритата спортна площадка на училището. Когато времето го позволява, провеждат и часове в беседките в двора. В селото няма читалище, но училището играе ролята на такова голямо културно средище. Във физкултурния салон се провеждат всички тържес-
тва, на които родителите винаги присъстват.
„Приятно им е да видят децата си в друга среда – как танцуват и пеят. А от друга страна, тези тържества дават криле на малчуганите, показват им, че могат. Децата трябва да бъдат поощрявани да показват своите таланти“, завършва разказа си директорката.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg