На това залагат авторите на помагало по география с включени теми по история
Географията винаги и по презумпция се интегрира с историята, с природни науки. Идеята ми бе да създадем помагало, в което на практика се прилагат интегрираният подход и междупредметните връзки, за които толкова много се говори. За съжаление, доста често това остава пожелание и приложението на такива уроци по-скоро е рядкост.“
Това коментира за „Аз-буки“ Снежина Георгиева, която е сред членовете на екипа към столичното 105. СУ „Атанас Далчев“, създал помагало по география и икономика с интегрирани уроци по история и цивилизация на английски език. Останалите двама автори са доц. д-р Надежда Илиева от Националния институт по геофизика, геодезия и география при БАН, която преподава и в столичната Професионална гимназия по аудио-, видео- и телекомуникация „А.С. Попов“, както и Чавдар Ветов – учител по история в 105. СУ, София. Редактори са преподаватели по английски език в гимназията.
„Това помагало дава изключително широко поле за подобен интергриран подход между два учебни предмета. Защото, изучавайки настоящето на региони и държави, историческият преглед помага и създава интерес както към географията, така и към историята“, категорична е бившата зам.-директорка и преподавателка по география и икономика и по английски език в 105. СУ, която понастоящем ръководи 43. ОУ – София. Тя добавя, че работата върху помагалото се превръща в прекрасно предизвикателство за нея, тъй като преподаването на география на английски език е любимата ѝ материя.
„Нямаше затруднения по време на работата. Заедно с колегите автори и редактори работихме в облак. Всеки урок се редактираше и проверяваше от всички останали. Идеята бе помагалото да бъде максимално изчистено от граматически, лексикални и фактологически грешки. И съответно да бъде подредено и форматирано според изискванията. Тъй като английският език носи своята терминология, беше изключително важно да я предадем такава, каквато реално се използва. По-скоро предизвикателство бе краткият период, в който трябваше да бъде разработено помагалото“, отбелязва още Снежина Георгиева. И добавя, че със сигурност би се включила като автор в подготовката на подобно помагало и за X клас, ако създаването му бъде заложено в продължението на Националната програма.
Събеседничката ми отбелязва, че тази програма е една от най-полезните инициативи на Министерството на образованието и науката. „Самото преподаване или изучаване на общообразователен предмет на чужд език е предизвикателство за всички учители. Самата аз съм се сблъсквала с трудностите от липсата на такива помагала в работата си като преподавател по предмет на чужд език. Извън програмата за изграждане на училищна STEM среда, тази програма е най-значимият и важен проект на МОН. Там, където учители в съвместен труд създават помагало, което да бъде в полза на всички останали колеги. Мисля, че това е страхотна идея. И радостното е, че продължава“, казва Снежина Георгиева.
Мнението ѝ за важността на тази национална програма споделят и другите двама автори на помагалото по география и икономика с интегрирани уроци по история и цивилизация на английски език за IX клас. Те са категорични, че отново биха се включили в подобен проект, тъй като създаването на подобни материали е от голяма полза и за учителите, и за учениците.
„Идеята беше помагалото да бъде направено така, че да развива уменията на учениците.
В учебниците е пълно с излишна информация. Особено по география има факти, които просто няма нужда да се помнят. Искахме в помагалото накратко да се представи основното съдържание, което учениците трябва да усвоят. И от там нататък да се наблегне на развиване на уменията им да анализират, да достигат сами до изводи и до резултати на база представеното в урока. Един от основните проблеми в съвременното образование е това, че много трудно се прави връзка между отделните предмети, трудно си пробива път използването на междупредметни връзки“, коментира доц. д-р Надежда Илиева, която има зад гърба си опита на учител и зам.-директор на ПГАВТ „А.С. Попов“. Затова според нея е важно да се създават повече подобни образователни ресурси, които да се разпространяват и да улесняват колегите ѝ във всекидневната работа с учениците. „От друга страна, те спокойно могат да се използват и в обучението на български език, защото много лесно могат да се преведат и да бъдат прилагани и в останалите училища“, смята още събеседничката ми.
„Когато се учи география, много неща не могат да се разберат, без да се познават някои проблеми от историята, без те да се поставят в историческия контекст – например темите за кръстоносните походи или за колонизацията. Затова с колегите решихме, че създаването на такива интегрирани уроци ще бъде полезно“, отбелязва, от своя страна, и учителят по история в столичното 105. СУ Чавдар Ветов. По думите му, най-голямото предизвикателства по създаването на това помагало е било да подбере термини, които да носят ново знание на учениците, а текстовете да са на разбираем за деветоклас-
ниците английски език. Споделя още, че ще използва помагалото и в часовете по история на класовете, които не изучават предмета на английски език.
„Подобни помагала ще са много полезни както за колегите, така и за учениците. Особено за онези, които ще се занимават с международни отношения, право, търговия или изучават специалности, свързани с обществото в Западна Европа и Америка“, заключава Чавдар Ветов.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg