Едно малко училище във варненското село Въглен изненадва с успешната интеграция на децата от малцинствата. „В последните години всички ученици, завършили VII клас в ОУ „Христо Смирненски“ в село Въглен, продължават своето образование предимно в професионални паралелки в гимназии във Варна“, споделя пред в. „Аз-буки“ директорът Димитър Димитров.
Всъщност, ако за някое друго училище това не е нещо необичайно, то тук е повече от добро постижение – в училището се обучават деца от малцинствен произход. „Желанието за учене и завършване не само на основно, но и на средно образование е все по-осезаемо в последните години“, категоричен е директорът. Разказва, че сред предпочитаните професионални училища са тези, в които има паралелки за кадри за строителния, селскостопанския и транспортен бранш.
„Имаме и бивши възпитаници, които вече завършват висше образование. Все още са малко, но тенденцията е такава“, добавя още моят събеседник. Той е начело на учебното заведение от една година, след спечелен конкурс миналото лято. В школото, намиращо се на територията на община Аксаково, учат 109 деца от I до VII клас. Има и полудневна подготвителна група за 6-годишните. След това малките стават и първокласници в същото училище.
„Задържаме тази бройка от 109 деца, макар че някои малчугани се случва да заминат с родителите си за чужбина, но идват да се запишат нови ученици от други места. Миграцията и обезлюдяването не са толкова засилени във Въглен, може би защото селото е съвсем близо до Варна – само на 14 км, и родителите си намират работа“, обяснява директорът.
В училището работи медиатор, назначен по програмата „Подкрепа за успех“, а предстои към екипа да се присъедини и психолог по линия на подкрепата за приобщаващо образование.
„Като цяло, нашите ученици идват на училище, нямаме проблеми с присъствието“, доволен е директорът. В момента той е ангажиран с оборудването на два STEM кабинета по природни науки и по информационни технологии, които се надява да бъдат готови до началото на учебната година. Надява се и на подкрепа от общината в Аксаково за изграждането на спортна зала, защото училището не разполага с такава, а само със спортна площадка, която пък също се нуждае от цялостен ремонт. Това обаче изисква сериозно финансиране, което училището не може да си го позволи. Обмисля евентуално да кандидатстват по проект, за да може да реализират подобна инвестиция.
Възпитаниците на ОУ „Христо Смирненски“ във Въглен развиват и талантите си. С финансовата помощ на Центъра за подкрепа на личностното развитие в Аксаково в училището е сформирана вокална група и трупа за модерни танци, която участва в различни събития в общината. В края на учебната година на раздяла с любимото училище момчета и момичета от VII клас правят клип за спомен от годините, прекарани в родното училище, и засаждат дърво в двора му. Всички те са кандидатствали, приети и записани във варненски училища, където ще продължат образованието си в професионални паралелки. Предпочитат да излязат от училище с усвоена професия. Директорът е щастлив, че учениците му са избрали да продължат с образованието си.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg