В Стара Загора се проведе XXI национален педагогически форум с международно участие
Департаментът за информация и повишаване квалификацията на учителите (ДИПКУ) при Тракийския университет – Стара Загора, при засилен интерес проведе XXI национален педагогически форум с международно участие „Образование, ценности, благополучие“. Присъстваха преподаватели от страната и чужбина, които имаха възможност да обменят модерни практики в образованието, отговарящи на съвременните изисквания както към децата, така и към техните родители и учители.
Директорът на ДИПКУ проф. Галя Кожухарова сподели, че голяма част от учителите работят с ум и сърце и успяват да се научат на новостите: „Този форум винаги е бил предизвикателство за нас и за целия академичен състав, тъй като сме призвани да търсим новостите в образованието. Призвани сме да се опитваме да го променим за добро, и този форум е един връх след миналогодишния, който беше онлайн и също беше интересен, с много хубави практики. Настоящият е комбиниран – първият ден беше онлайн с над 70 участници, а вторият – присъствен. Опитваме се да обхванем най-новото, което е в областта на образованието – от детската градина до професионалните гимназии и горния училищен курс, от психолого-педагогическа и технологична гледна точка, и да бъдем полезни на колегите.“
Заместник-ректорът по учебната дейност на Тракийския университет доц. Нели Грозева поздрави всички участници във форума. Според нея той ще даде тласък на развитието на образованието и изграждането на ценностна система на децата. Тя оцени високо и значението на ДИПКУ – важно звено, свързващо студентите с реалната практика, което им подава ръка да се развиват като специалисти.
Пленарната сесия бе открита от Юргита Ватиекуниене и Инга Жилинскине от Литва. Темата бе „Роботи в ранното образование. Потенциалът на образователната роботика с децата: когнитивни и релационни аспекти“. Пленарен доклад изнесе и Елена Вадимова от Центъра за проектно творчество към Московския градски педагогически университет на тема „Старт Про“. „Приложни измерения на социално-емоционалното учене“ на доц. д-р Венета Узунова, ас. Вера Тодорова – ДИПКУ, Тракийския университет, и „Проектите и мрежите – форма на квалификация за учители“ на Иглика Ангелова, КАИТ, бяха следващите теми.
Програмата включва още „Отворена наука – децата, талантите и бъдещето“; „33 нюанса синьо – приложна наука“: „Проектният експеримент, провокация и форма за кариерно ориентиране за средношколци – демонстрация и методика“; „Атмосфера бъдеще в обучението по науки: Добри практики – роботика, мехатроника, науки“; „Филм сесия „Малките правят наука“; „Медийната грамотност в обучението по точни науки (НТИМ)“; „Асоциация за кариерно развитие и обучение и Център за кариерно развитие, Тракийски университет“; „Работилница по арттерапия“; „STEM – Иновации за бъдещето – STEАM експерименти и демонстрации за малки и големи“.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg