И двата ни отбора завоюваха медали от Европейската олимпиада по природни науки
И двата български отбора завоюваха медали от Европейската олимпиада по природни науки – EOES (European Olympiad of Experimental Science). Домакин на 19-ото издание на ученическата надпревара е Университетът в Сегед, Унгария. В нея участваха 40 отбора от 19 държави, сред които и България.
„Състезанието е отборно и практически насочено. Задачите са предизвикателни, защото съчетават няколко науки – биология, физика и химия. Освен това има възрастово ограничение към участниците – те трябва да са били най-много на 16 години към 31 декември 2020-а – обяснява за в. „Аз-буки“ координаторът на отбора и ментор по физика гл.ас. д-р Христина Андреева от Физическия факултет на СУ „Климент Охридски“. – Страната ни е представена от два отбора по трима души и с гордост можем да похвалим учениците, че са се справили блестящо. Отбор А завоюва сребърен медал, а отбор Б – бронзов.“
Среброто за отбор А донесоха състезателите Крум Александров от МГ „Гео Милев“ в Плевен – по физика, Петър Жотев от СМГ – по биология, и Красимир Масларов от НПМГ – по химия. Другият ни отбор, който спечели бронзовите отличия, се състои от физика Мартин Лозанов от Американския колеж в София, биолога Яна Атанасова от НПМГ и химика Петър Панайотов от СМГ. Петър Жотев и Красимир Масларов участваха в олимпиадата и през 2019 г., когато тя се проведе в Португалия.
И тогава пак бяха носители на сребърни медали.
„Олимпиадата се проведе от 10 до 14 май, но заради епидемията вместо всички да сме в Унгария, всеки от отборите се състезаваше от собствената си страна. Нашите участници решаваха практическите задачи в лаборатория в Химическия факултет, която ползваме и за подготовка на олимпийците – казва д-р Андреева. – Нашите състезатели работиха заедно, мериха, смесваха, разделяха и т.н., след което попълваха получените отговори, които изпратихме на организаторите, както и снимки на отборите, докато работят.
Всичките ни участници са много силни. Победители са в различни национални състезания по физика, химия и биология. Двама от тях даже се класираха в две области: Крум Александров – по физика и химия, а Петър Жотев пък оглави състезанията по химия и по биология, така че се наложи да вземем допълнителни хора. Справиха се забележително. Тази година всичките ни състезатели бяха в X клас с изключение на Красимир Масларов, който е в XII клас, но също е на 16 г. Талантливият младеж на два пъти е взимал две години за една.“
Ментор на българските отбори по биология е гл.ас. д-р Калина Пачеджиева (СУ – Биологически факултет), а по химия – Владимир Цветков
(СУ – Факултет по химия и фармация).
Европейската олимпиада EOES стартира през 2003 г. с няколко държави, като България участва от 2007 г., когато става член на ЕС. Надпреварата се провежда на две части за два дни от по 4 часа. Всяка задача е практическа и включва елементи от биологията, химията и физиката. Те са направени така, че да свържат различните науки и да насърчат търсенето и откриването на интересни решения.
Тази година практическите задачи на отборите бяха свързани със страната домакин – Унгария. Тъй като районът около Сегед е един от най-големите производители на акациев мед, първата задача за участниците бе свързана с неговите свойства, качества и приложимост.
През втория ден практическата задача беше свързана с р. Тиса. Наричат я „Русата река“. Състезателите трябваше да разгледат ефекта от сушата върху растенията, чието разбиране би могло да помогне на изследователите да отглеждат нови по-устойчиви на суша растителни видове и да открият източниците на замърсяване с нитритни йони.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg