Всички ученици в ОУ „Христо Ботев“ в с. Ломци, община Попово, област Търговище, са вече присъствено на училище. В школото учат 60 деца, като има по една паралелка за всеки клас. „Настроението е приповдигнато. Децата са щастливи, че отново са заедно“, казва новият директор Георги Колев. Училището е средищно и обслужва четири села – Ломци, Дриново, Еленово и Тръстика. Децата пътуват всеки ден с 30-местния автобус, осигурен от МОН.
Като нов директор, Колев си е поставил за цел както да обнови материално-техническата база и средства, така и да въведе дигитализацията в работата на учители и ученици. Тази година кандидатстват и за иновативно училище, а нововъведението, което предлагат, е часовете в начален етап да бъдат на блокове. „Идеята е децата по-бързо да усвояват новия материал, като първо чуят урока, а след това веднага затвърдят наученото с упражнения“, обяснява директорът. Като учител по музика, съвсем разбираемо ще насърчи децата да развиват таланта си и в тази област. В училището имат изявени деца, като идеята на директора Колев е те да участват в музикални конкурси, състезания и концерти. Децата често получават отличия и награди в областта на изобразителното изкуство и спорта. Сред най-изявените им ученици е шестокласничката Елиз Ахмедова Мехмедова.
„Елиз е отлична ученичка и е изявена в областта на изобразителното изкуство. Има интерес към рисуването и посещава допълнителни занимания в школа по изобразително изкуство към Дома на културата в Попово. Участва в много конкурси и редовно печели награди“, казва за нея директорът.
През тази учебна година извънкласни занимания в училището, за съжаление, не се провеждат. Това се дължи на ограничения брой ученици. „Децата имат интерес в областта на народните танци, но не можем да намерим учител, който да ги обучава“, споделя Колев. По проект на Центъра за образователна интеграция на деца и ученици от етническите малцинства има сформирани групи по театрално майсторство, фолклор на етносите, етнография и дигитални умения. Часовете се осъществяват в рамките на училището. Проектът е започнал на 1 октомври 2020 г. и се предвижда да приключи на 1 август 2021 г.
„Целта на занятията е децата да се социализират, да се запознаят с историята, традициите и обичаите на своя етнос, но и да научат по-добре български език. При нас процентът на учениците от уязвими групи е около 70%“, споделя моят събеседник.
В домовете на учениците се говори предимно на майчин език и затова са необходими допълнителни часове за овладяване на българския език. Тези занятия им помагат да подобрят успеха си в училище и след това да се реализират по-добре на пазара на труда. Колев разказва, че среща подкрепата на някои от семействата, но има и такива, за които образованието не е приоритет. „Понякога изпращат децата си при нас само защото така трябва, а не защото смятат, че синовете и дъщерите им трябва да са образовани – да могат да четат, пишат и смятат“, допълва той.
Училището разполага с добра материална база. Санирано е преди 10 години, цялостно е подменена дограмата, има и външна изолация. „Ако трябва да бъдем откровени, от ремонт винаги има нужда. Работим с деца и при нас постоянно нещо се поправя“, казва той. Категоричен е, че засега се справят. Нуждаят се от подмяна на част от оборудването или по-точно чиновете, но вярват, че скоро и това ще стане.
„Учебният процес при нас върви добре въпреки пандемията. Целта е успешно да приключим годината и учениците ни да се представят добре на изпитите след IV и VII клас“, казва Колев. По време на обучението от разстояние почти за всички деца е осигурен таблет. Много малък е процентът на децата, при които се е наложило образователният медиатор да носи учебния материал на хартия.
В школото има и 11 деца със специални образователни потребности. С тях всеки ден работят ресурсни учители от Ресурсния център в Търговище. Те им помагат предимно по общообразователните предмети.
В останалите часове влизат заедно със своите съученици. „Всички те работиха нормално в електронна среда“, категоричен е директорът.
ОУ „Христо Ботев“ участва и в различни национални програми на МОН. Сред тях са „Образование за утрешния ден“ и „Подкрепа за успех“. Школото е част и от училищната мрежа на Центъра за междуетнически диалог и толерантност „Амалипе“ и с тях работят по проекта „Всеки ученик ще бъде отличник“.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg