В Шуменския университет залагат на STEM подготовката на бъдещите учители
Традиция е Факултетът по природни науки на Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“ да организира Дни на отворените врати. И пак по традиция това се случва през пролетта, когато много млади хора за сетен път си задават въпроса накъде след средното образование. Факултетът е сред тези, които подготвят утрешните учители в направлението „Педагогика на обучението по…“, както и специалисти в областите „Туризъм“, „Физически науки“, „Химически науки“, „Биологически науки“, „Науки за Земята“, „Растителна защита“.
„Макар и онлайн проведени, Дните на отворените врати показват на младите хора, че природните науки са едни от най-атрактивните“, казва деканът на Факултета проф. Цветеслава Иванова. Припомня романа на Дан Браун с историята за зараждането на света. Една от хипотезите е, че са се събрали четирите елемента – водород, въглерод, кислород, азот. Трябвало им е тъмнина и огън и след 50 години тези четири елемента създават първата органична материя – първия полипептид.
Факултетът по природни науки е с изключително модерна образователна и изследователска инфраструктура. „Мои колеги работят по много сериозни проекти, финансирани както от Фонд „Научни изследвания“, така и от международни програми. А всеки спечелен проект носи със себе си и възможности за модерна апаратура“, пояснява проф. Иванова. От тази година Астрономическата обсерватория на Шуменския университет е част от новосъздадения Център за природни науки. Идеята е той да се превърне в изследователска база, място за експерименти, но и за обучение на ново поколение изследователи още от ученическата и студентската скамейка.
От няколко години политика на държавата е възраждането на интереса към природните науки и изграждането на STEM центрове за обучение чрез правене на експерименти и наука. Това прави проф. Иванова оптимист, че все повече мотивирани студенти ще се насочат към ръководения от нея факултет.
И по традиция в него ще се подготвят отлични бъдещи педагози предметчици. „В момента Шуменският университет сключва споразумения за партньорства с училища, сред които са Профилираната природо-математическа гимназия „Нанчо Попович“ в Шумен и СУ „Свети Паисий Хилендарски“ в гр. Върбица. В тях ще бъдат изградени STEM центрове. Конкретно с проекта са ангажирани катедрите по физика и астрономия, по химия, по биология. Университетските преподаватели ще влизат в класните стаи с нестандартни уроци, провокиращи детското въображение, а учениците ще провеждат експериментални часове в университетските лаборатории. Убедена съм, че подобно партньорство между средното и висшето образование ще покаже на младите хора какви възможности дават природните науки за едно бъдещо кариерно развитие“, казва проф. Иванова. Деканът разказва, че през октомври т.г. Факултетът по природни науки ще бъде домакин на гост-лектор от Германия. Той ще пристигне с подарък – апарат за хроматографски анализ, с какъвто висшето училище не разполага. „Това ще вдигне качеството на научните изследвания, но и на образователния процес, защото ще се използва и от студенти и ученици.“
Да се влиза в класните стаи с атрактивни уроци и разкази, е традиция от години за учените от Факултета по природни науки. Долната възрастова граница на аудиторията са началните класове. А опитът показва, че това е подходяща възраст за „въведение“ в света на науката.
Най-новата специалност на Факултета е „Педагогика на обучението по…“ в случая по природни науки. И понеже студентите ще бъдат освободени от такси, предполага се, че и интересът към специалността ще е голям. „Решихме да допринесем за мотивацията на младите да изберат учителската професия, като им дадем възможност да се научат на поведение пред аудитория. За съжаление, пандемичната обстановка ни попречи да осъществим идеята“, казва проф. Иванова.
Към Факултета по природни науки е изграден Център за работа с изявени ученици. В него водеща е фигурата на университетските преподаватели методисти. Задачата им е да създават връзките между средното училище и университета.
Проф. Иванова споделя и за огромното значение на партньорството между факултетите по природни науки във всички български висши училища и институтите на БАН.
„В момента катедрата ни по биология има два проекта с Института по невробиология, Института по молекулярна биология и този по океанология във Варна. Физиците ни работят по съвместни проекти с Медицинския университет – Варна, с Института по ядрена енергия и ядрена енергетика, с Института по астрономия с Националната астрономическа обсерватория – Рожен. Мога да продължа с примери за успешно партньорство и на колегите химици, които разработват съвместни проекти, най-вече с институти на БАН.“
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg