Татяна ДИКОВА
Министерският съвет отпусна допълнителни 13 100 000 лв. за конкурсите на Фонд „Научни изследвания“. 3 100 000 лв. са за финансиране на 11-те двугодишни проекта от 2020 г. с „марката“ COVID-19 от общо подадени 73 проектни предложения в двете тематични направления – „Медико-биологични проблеми“ и „Социални, икономически и образователни аспекти на пандемията COVID-19“.
Преди дни на форум „Наука за бизнеса“ наши учени представиха 20 разработки с висока степен на готовност за внедряване. Сред тях е и родната ваксина срещу COVID-19, дело на екип от Института по микробиология на БАН. Оказва се, че българският прототип съвсем не е за пренебрегване – съхранява се на по-висока температура – от 4 градуса. Изграждането на имунен отговор става чрез различни мутации на вируса. Предимство е и че може да се впръсква, а не само да се инжектира.
Пак на същия форум Институтът по молекулярна биология на БАН представи роден PCR кит за детекция на патогени. А това означава гарантирана независимост на страната при евентуални бъдещи пандемии.
И ако през 2020 г. конкурсът бе застопорен по ред, предимно субективни причини, то нашите изследователи не се отказаха и продължиха да работят. Сега държавата бърза и тя да извърви своя път, осигурявайки прилично финансиране, за да продължат проучванията.
Но нещо липсва в уравнението. Според мен – бизнесът. Толкова ли не се намери спонсор, който да даде рамо на учените. Вярно е, че те не спряха и продължават да работят със собствени сили. Само че при уравнение само с две известни трудно се гради икономика на знанието.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg