Национално издателство "Аз-буки"
Министерство на образованието и науката
Wikipedia
  • Вход
  • Регистрация
Обучение по природни науки
и върхови технологии
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За списанието
  • Цели и обхват
  • Редакционна колегия
  • Съдържание
  • Указания
    • За авторите
    • За рецензентите
  • Издателска етика
  • Контакт
  • Абонамент
  • en_US
  • Начало
  • За списанието
  • Цели и обхват
  • Редакционна колегия
  • Съдържание
  • Указания
    • За авторите
    • За рецензентите
  • Издателска етика
  • Контакт
  • Абонамент
  • en_US
Няма резултати
Вижте всички резултати
Обучение по природни науки и върхови технологии
Няма резултати
Вижте всички резултати
Начало Новини Новини 2020 Брой 43, 2020

Постепенно се изравнява броят на мъжете и жените сред учените изследователи у нас

v.genkov@azbuki.bg от v.genkov@azbuki.bg
21-10-2020
в Брой 43, 2020
A A

Основната цел на политиката в Националната програма за развитие „България 2030“ е изграждане на висококачествена научноизследователска инфраструктура и стимулиране разработването на иновации в отделните сектори на икономиката, са казва в годишния доклад за състоянието на науката у нас, публикуван на сайта на Министерството на образованието и науката. В него се прави анализ на състоянието на научноизследователската система в България и на международното научно сътрудничество в съответствие с Националната стратегия за развитие на научните изследвания 2017 – 2030 г.
В документа се подчертава решаващата роля на връзката между образователните и научните институции, научните центрове и бизнеса.

 

Привличането на млади изследователи е сред основните приоритети в прилаганите от БАН и МОН политики

Анализът на социално-икономическото развитите на България в годините след присъединяването към ЕС показва, че българската научноизследователска система е изключително фрагментирана в сравнение със системите в ЕС.
Това е особено видимо във висшето образование. От общия брой 51 висши училища около ¼ извършват активно научноизследователска дейност и я стимулират с мерки на институционално ниво или участие в национални и международни научни програми.
Държавната подкрепа за научноизследователската и развойната дейност (НИРД) през периода на първите 10 години след присъединяването на България към ЕС намалява постоянно от 0,29% до 0,2% от БВП – три пъти по-малко от средното ниво за страните в ЕС (0,64%). През 2017 г. България се нарежда на 27-о място в ЕС.

В Препоръка на Съвета за България 2019 г. е посочено, че въпреки увеличението на държавния бюджет за научни изследвания през 2018 г. разходите за научноизследователска и развойна дейност остават много ниски в частния и в публичния сектор. Бавните темпове на изпълнение на реформите и голямата разпокъсаност на системата за научни изследвания не позволяват на инвестициите в тази област да допринесат за растежа на икономиката. Голям брой университети и научни институти все още се представят слабо в сферата на висококачествените научни изследвания. Сътрудничеството между науката и бизнеса продължава да бъде много ограничено. Недостигът на човешки капитал в системата на научноизследователската и развойната дейност буди сериозно безпокойство.
През периода 2014 – 2020 г. по ОП „Наука и образование за интелигентен растеж“ чрез Европейския фонд за регионално развитие са създадени и финансирани шест центъра за върхови постижения. Два от тях са със съвместно финансиране по Рамковата програма на ЕС за научни изследвания и иновации „Хоризонт 2020“ и десет центъра за компетентност. Едни от основните предизвикателства са необходимостта от създаване на капацитет в тези центрове, комерсиализация на резултатите от изследванията и засилване на сътрудничеството с бизнеса. Резултатите от междинната оценка на Иновационната стратегия за интелигентна специализация 2014 – 2020 г. показват, че по-голяма част от фирмите са склонни да си сътрудничат с университети в България (70%) и чужбина (52%), БАН (52%) и университетски научни комплекси (52%).

Основната цел на цялостната политика за наука през 2019 г. е свързана с консолидиране на научния потенциал за работа по общественозначими задачи, стимулиране качеството на извършваните научни изследвания в научните организации (НО) и висши училища (ВУ) и повишаване ефективността на публичните разходи за научноизследователска и развойна дейност. В условията на Четвъртата индустриална революция основната възможност за ускореното повишаване на БВП на страната е чрез разработването на високотехнологични продукти и иновативни решения.
Стратегическа отправна точка за интервенциите в подкрепа на научните изследвания и научната инфраструктура следва да бъдат приоритетите на Иновационната стратегия за интелигентна специализация 2021 – 2027 г. В рамките на приоритетните тематични области, в т.ч. „Мехатроника и чисти технологии“, „Информатика и ИКТ“, „Индустрия за здравословен живот и биотехнологии“ и „Нови технологии в креативни и рекреативни индустрии“ ще бъде подкрепата за стратегически научноизследователски инфраструктури.

Въвеждането на ефективна система за оценка на научноизследователската дейност създава условия за наблюдение на процеса на усвояване средствата и резултатите от научната дейност в страната. Това дава възможност държавата да анализира ефективността на научната си политика въз основа на съпоставимост на качеството на научноизследователската дейност със световните и европейските стандарти.
През 2019 г. започна подготовката по изготвяне на Споразумение за предоставяне на консултантски услуги между МОН и Изпълнителна агенция „Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“, от една страна, и Международната банка за възстановяване и развитие, от друга. Детайлно са разписани дейности като преглед на публичните разходи в областта на науката, технологиите и иновациите и изготвяне на препоръки. Договорено е Банката да извърши и преглед на препоръките относно проекта на следващата оперативна програма за наука и иновации 2021 – 2027 г.
Анализът на научноизследователската дейност съгласно Правилника за наблюдение и оценка на научноизследователската дейност, осъществявана от висшите училища и научните организации, както и на дейността на Фонд „Научни изследвания“ се извършват от две комисии, назначени със заповед на министъра на образованието и науката.

През 2019 г. е направена оценка на резултатите от научната дейност на ВУ и НО в България за 2018 г. Оценени са общо 46 ВУ и НО на основата на наукометрични показатели, информация за които се получава от световните бази данни като SCOPUS и Web of Science, качество на изследователския състав, както и привлечените от организациите средства чрез системата на националното и международното проектно финансиране и от договори с български и чуждестранни предприятия.
В резултат са отличени първите десет организации по ефективност, патентна дейност и публикации в „режим на отворен достъп“.

С устойчиви позиции при годишната оценка са БАН и СУ „Св. Климент Охридски“. Убедително място едновременно в топ 10 по показателите за научни резултати и тяхното въздействие, възпроизводство на научен капацитет и обществено-икономическо въздействие заема Техническият университет – София. Сред топ 10 на лидерите в общата класация, както и в класациите по научни резултати, тяхното въздействие и научен капацитет се нареждат медицинските университети в София и в Пловдив с трайна тенденция към увеличаване броя на публикациите.
Комисията по оценяване обръща внимание на факта, че университети с малък брой публикации в международните бази данни отчитат голям брой защитени дисертации за образователната и научна степен „доктор“, както и за придобиване на научна степен „доктор на науките“. ВУ с 1/3 (38%) от получените в България през 2018 г. научни резултати са обучили 66% от защитилите докторанти, което не показва качествено възпроизводство на научния потенциал.

Комисията установява, че резултатите от работата в областта на патентната дейност са съсредоточени най-вече в БАН и Селскостопанската академия (ССА). Това показва, че при ВУ има проблеми в областта на защитата на интелектуалната собственост върху получените научни резултати. Общият брой национални патенти са 95, заявки за национални патенти – 63, за международни патенти – 7. На БАН и ССА се падат съответно 89,5%, т.е. 85 патента, и 71,5% от националните заявки. ВУ са се активирали и подават повече заявки за патенти, като за международните патенти делът им е 57%, или общо
4 международни патента. Лидер сред висшите училища е Лесотехническият университет с 2, а БАН е с 3 международни патента.

Циркулацията на научно знание е един от водещите приоритети на Европейското научноизследователско пространство и държавите членки следва да укрепват и развиват тази политика. През 2019 г.
МОН сключи тригодишни договори за осигуряване
на достъп до информацията в електронните бази данни Science Direct, Scopus, SciVal, Expert lookup и Analytical report Scopus собственост на Elsevier, както и до електронната база данни
Web of Science, свързания към нея Индекс на цитиранията за новопостъпили източници (ESCI) и аналитичната платформа InCites, собственост на Clarivate Analytics.
През последните години се наблюдава положително развитие по отношение на човешките ресурси, ангажирани с научни изследвания, което е важна предпоставка за изграждане на икономика, базирана на знанието и иновациите. Независимо от това, че България страда от демографски спад, както и от факта, че има по-малко на брой изследователи във всички основни категории в сравнение със средното ниво за ЕС, страната ни има силни центрове и научни групи и в НО, и във ВУ.

И през 2019 г. български учени са сред водещите в международен план в редица традиционно силни за България области – интердисциплинарна химия, електрическо и електронно инженерство, приложна физика и математика, физика на елементарните частици и физика на полето, астрофизика, биотехнологии и приложна микробиология и др.
По данни на НСИ за 2018 г. за персонала, зает с научноизследователска и развойна дейност, от общо 22 792 изследователи 10 456 са жени. Наблюдава се постепенно изравняване броя на жените и мъжете, занимаващи се с научноизследователска дейност.

Малко над половината (50,5%) от всички изследователи в държавния сектор и в сектор висше образование са на възраст 35 – 54 години. Само 3% са младите учени на възраст под 25 години, а 15% са на възраст 25 – 34 години във висшето образование. Видно от статистическите данни е запазването на тенденцията за намаляване дела на младите хора, заети с наука. През 2019 г. броят на докторантите в страната е около 6453, от които 3473 сe обучават в редовна форма. Необходимо е да се положат усилия за повишаване икономическия и социалния статус на учените и създаване на атрактивни условия за научна кариера с цел запазване както на младите, така и на опитните учени в България.
За стимулиране на български учени и научни колективи, в т.ч. и на младите учени за кариера в областта на науката ежегодно се връчват награди за принос и пос-
тижения в областта на научните изследвания – награда „Питагор“. Всяка година се провежда и националният конкурс „Млади таланти“, който е възможност за насърчаване на младите хора, проявяващи интерес към наука.

През септември 2019 г. София беше домакин на тридесет и първото Европейско научно състезание за млади учени. МОН, Институтът по математика и информатика към БАН и Европейската комисия работиха съвместно за осъществяването на събитието, продължило 5 дни и събрало в столицата над 200 млади учени от 40 държави.

През 2019 г. стартира изпълнението на програмата „Образование с наука“. Тя се изпълнява от институтите и музеите на БАН и е финансирана от МОН с 500 000 лв. Програмата се състои от три модула – модул 1 „STEM общности на знанието“, модул 2 „Образование в музея“ и модул 3 „Летни школи“, и има за цел да развие изследователския подход, проектната компетентност и въвеждането на иновации в образованието.
С цел подобряване информираността на учениците и учителите, институтите и музеите на БАН е създаден портал „Образование с наука“, който е публично достъпен и на този етап има над 5000 посещения.
През отчетния период стартира и програмата „Професията на метеоролога и хидролога“, която се изпълнява от НИМХ на основата на сключено споразумение с МОН на стойност 149 000 лв. Целта е да се подобри разбирането за значимостта на природните науки за всички сфери от нашия живот и да се ангажира интересът на учениците към науката за климата, хидрологията и метеорологията.
През 2019 г. бяха инициирани дейности по отношение реализирането на отворената наука в България и в Европейския съюз.

В процеса на стратегическа координация на изпълнението на Рамковата програма за научни изследвания и иновации „Хоризонт Европа“ (2021 – 2027 г.) Европейската комисия представи пред държавите членки концепция за създаването на Европейския облак за отворена наука като институционализирано европейско научноизследователско партньорство. България участва активно в този процес.
През лятото на 2019 г.

МОН създаде онлайн портал за наука, като част от стратегията за популяризиране на науката, изследователите, техните работи и постижения. С помощта на българската научна общност на портала naukamon.eu се предоставя актуална информация в полза на българското общество, европейските институции, международното научно сътрудничество и бизнеса. Той предоставя пълна и коректна информация за националните научни програми – тяхното развитие и текущи резултати, за проектите, Националната пътна карта за научноизследователска инфраструктура, както и за индивидуалните учени и тяхното кариерно развитие.

За Българската академия на науките 2019 г. премина под знака на честванията, посветени на 150 години от основаването . Съгласно научната си политика и Стратегията си за развитие през периода 2018 – 2030 г. през 2019 г.
БАН се насочи към разгръщане на последователната си политика за развитие на науката и върховите постижения като път за устойчиво икономическо развитие на България, базирано на знанието, за опазване на културно-историческото наследство и на националната идентичност. В своята структура БАН включва 42 автономни научни звена и е организация, управлявана в унисон с демократичните принципи. В нея работят около 3000 учени, което представлява около 15% от заетите с наука в България, и дава над половината от научната продукция на страната.

Привличането на млади изследователи и осигуряването на добри условия за тяхното кариерно развитие са сред основните приоритети на ръководството на БАН. Усилията в тази посока продължиха и през 2019 г.
По отношение на представянето на Академията в РП „Хоризонт 2020“ на ЕС
през 2019 година бяха сключени 18 нови договора на стойност 5,627 млн. лв.
(2,878 млн. евро). Общият брой на проектите с участие на учени от БАН от стартирането на Програмата до края на 2019 г. нарасна на 84, а договорената сума за изпълнението им – на 21,611 млн. лв. (11,049 млн. евро).

БАН чрез своите научни звена участва в 17 от общо 23 научни инфраструктурни комплекса, включени в Националната пътна карта (2017 – 2023), като ключови двигатели на националната научна система на България. В 14 от тях координатори са институти на Академията.
Селскостопанската академия осъществява своята дейност в рамките на държавната аграрна политика в съответствие с общата селскостопанска политика на ЕС и Националната стратегия за развитие на научните изследвания. Научно-приложните изследвания през 2019 г. са концентрирани в приоритетни научни области с ключово значение за обществото: здраве и качество на живот. През 2019 г. научните колективи в ССА са работили по 234 национални научноизследователски проекта, от които 118 са финансирани от бюджетната субсидия на Академията, 57 проекта – от Фонд „Научни изследвания“, и 59 проекта – от други организации и ведомства. ССА е координатор на 75 % от проектите. В края на годината от ФНИ бяха одобрени за финансиране 8 нови предложения, в които ССА е базова организация.
Системата на висшето образование в България обхваща 51 ВУ, от които 37 държавни и 14 частни. През 2019 година броят на студентите в българските висши училища продължава да намалява, реализацията на завършилите се подобрява, научните публикации нарастват. Това са основните констатации в новото издание на Рейтинговата система на висшите училища в България. През 2019 г. придобилите ОНС „доктор“ във ВУ са 872, а придобилите „доктор на науките“ – 35. Научноизследователската дейност на ВУ се реализира въз основа на изпълнение на Националната стратегия за развитие на научните изследвания. Голяма част от ВУ имат и университетски стратегии за развитие на научните изследвания.
Научноизследователската дейност на Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ) през 2019 г. е организирана при изпълнение общо на 56 проекта – от тях 16 са международни.
Фонд „Научни изследвания“ (ФНИ) е основен инструмент за финансиране на научни изследвания на конкурсен принцип. През 2019 г. бюджетът на Фонда, като второстепенен разпоредител към МОН, е определен на 15 758 000 лв. Сумата е за изплащане на средства за текущи проекти по конкурси от предни години в съответствие с Годишната оперативна програма на ФНИ. Най-много проекти са финансирани по технически науки – 33, следвани от биологически, медицински и селскостопански науки – съответно с 19, 18 и 17 проекта.

Основната цел на процедурата по европейската програма COST е да създаде условия за пълноценно участие на български научни колективи в одобрените по Програмата акции чрез предоставяне на национално съфинансиране, както и да засили интереса и присъствието на българската академична общност в програма COST, като цяло.
Тази година е актуализирана и Националната пътна карта за научната инфраструктура (виж. бр. 42 на в. „Аз-буки“).

 

12 128 000 лв. допълнителноза националните научни програми

● „Млади учени и постдокторанти“ – от стартирането на програмата са привлечени 492 млади учени към научна кариера в българските научни организации.

● „Опазване на околната среда и намаляване на риска от неблагоприятни явления и природни бедствия“ – разработена е концепция за интегрирана геобаза данни.

● „Културноисторическо наследство, национална памет и обществено развитие“ – в процес на подготовка е първата версия на тестов модел за визуализация на данни в платформата „Виртуален площад за интерактивно представяне на българското културно и историческо наследство“.

● „Нисковъглеродна енергия за транспорта и бита“ (ЕПЛЮС) – с изпълнението на програмата се очаква електрическите превозни средства от следващо поколение изцяло да могат да разчитат на иновативни методи за презареждане. Това ще става с акумулаторни батерии, електрохимична клетка, работеща в импулсен режим.

● „Иновативни нискотоксични биологичноактивни средства за прецизна медицина“ (БиоАктивМед) – прог-
рамата е фокусирана към фундаментални изследвания за изолиране и пречистване на биологичноактивни вещества от растителен и животински произход.

● „Здравословни храни за силна биоикономика и качество на живот“ – целта на програмата е подобряване качеството на живот на населението в България.

● „Информационни и комуникационни технологии за единен цифров пазар в науката, образованието и сигурност-
та“ („ИКТ в науката, образованието и сигурността“ – ИКТвНОС) – отчетени са 88 научни публикации в специализирани списания и научни поредици с импакт-фактор, 96 участия в национални и международни научни форуми и изложения, 111 млади учени, докторанти и студенти, участвали в дейностите по програмата, привлечени 18 бизнес партньори и др.

● „Репродуктивните биотехнологии в животновъдството в България“ (РЕПРОБИОТЕХ) – извършена е изследователска дейност за репродукция на едри и дребни преживни животни, както и дейности по селекция и получаване на генетичен материал и др.

● „Електронно здравеопазване в България“ (е-здраве) – целта е подобряване качеството на медицинската помощ с оптимизиране на разходите за събиране и обработка на големи количества информация, отразена в клиничната документация, и намаляване натоварването на медицинския персонал с административни задачи.

● „Разработване на методология за въвеждане на NAT технология за диагностика на дарената кръв в трансфузионната система на Република България“ – програмата цели намаляване на рисковете за пациентите от трансмисивни инфекции, предадени от донора.

● „Върхови изследвания и хора за развитие на европейската наука“ (ВИХРЕН) – програмата е предназначена да подкрепи учени с високи постижения в два етапа на тяхната научна кариера.

● „Петър Берон. Наука и иновации с Европа“ (Петър Берон и НИЕ) – целта на програмата е да ускори реинтеграцията и кариерното развитие в български висши училища и научни организации на перспективни учени с международно признати научни резултати.

Your Image Description

Свързани статии:

Сонда на НАСА взе проба от астероид Европейският Левиатан Молекулният часовник на еволюцията Първи конгрес по медицина в Бургас

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":

Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

Телефон: 0700 18466

Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg

Научните списания се продават и в книжарница „Сиела“ – подлез на Ректората на СУ „Св. Св. Климент Охридски“.

Адрес: София 1000, бул. „Цар Освободител“ №22

Етикети: Наука

Последвайте ни в социалните мрежи

Viber
СподелянеTweet
Предишна статия

Уроци на остров Света Анастасия

Следваща статия

Проф. д-р Бойка Мирчева, директор на Кирило-Методиевския научен център – БАН: България винаги е защитавала делото на Кирил и Методий

Следваща статия
Проф. д-р Бойка Мирчева, директор  на Кирило-Методиевския научен център – БАН: България винаги  е защитавала делото  на Кирил и Методий

Проф. д-р Бойка Мирчева, директор на Кирило-Методиевския научен център – БАН: България винаги е защитавала делото на Кирил и Методий

Европейският Левиатан

Европейският Левиатан

Съвременна физическа среда за децата и учениците

Съвременна физическа среда за децата и учениците

Последни публикации

  • Обучение по ПРИРОДНИ НАУКИ и върхови технологии ГОДИШНО СЪДЪРЖАНИЕ / ГОДИНА XXXIII, 2024
  • Сп. „Обучение по природни науки и върхови технологии“, книжка 5-6/2024, година XXXIII
  • Сп. „Обучение по природни науки и върхови технологии“, книжка 3-4/2024, година XXXIII
  • Сп. „Обучение по природни науки и върхови технологии“, книжка 1-2/2024, година XXXIII
  • ГОДИШНО СЪДЪРЖАНИЕ / ГОДИНА XXXII, 2023
  • Сп. „Обучение по природни науки и върхови технологии“, книжка 5-6/2023, година XXXII
  • Сп. „Обучение по природни науки и върхови технологии“, книжка 3-4/2023, година XXXII
  • Сп. „Обучение по природни науки и върхови технологии“, книжка 2/2023, година XXXII
  • Сп. „Обучение по природни науки и върхови технологии“, книжка 1/2023, година XXXII
  • Годишно съдържание на „Обучение по природни науки и върхови технологии“ 2022 г.
  • Сп. „Обучение по природни науки и върхови технологии“, книжка 6/2022, година XXXI
  • Сп. „Обучение по природни науки и върхови технологии“, книжка 5/2022, година XXXI
  • Сп. „Обучение по природни науки и върхови технологии“, книжка 4/2022, година XXXI
  • Сп. „Обучение по природни науки и върхови технологии“, книжка 3/2022, година XXXI
  • Сп. „Обучение по природни науки и върхови технологии“, книжка 2/2022, година XXXI
  • Сп. „Обучение по природни науки и върхови технологии“, книжка 1/2022, година XXXI
  • Годишно съдържание на „Обучение по природни науки и върхови технологии“
  • Сп. „Обучение по природни науки и върхови технологии“, книжка 6/2021, година XXX
  • Сп. „Обучение по природни науки и върхови технологии“, книжка 5/2021, година XXX
  • Сп. „Обучение по природни науки и върхови технологии“, книжка 4/2021, година XXX
  • Проектно базираното обучение в модел за съдържателна и технологична интеграция в екологичното образованиe
  • Сп. „Обучение по природни науки и върхови технологии“, книжка 3/2021, година XXX

София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

+0700 18466

izdatelstvo.mon@azbuki.bg
azbuki@mon.bg

Полезни линкове

  • Къде можете да намерите изданията?
  • Вход за абонати
  • Начало
  • Контакт
  • Абонамент
  • Проекти
  • Реклама

Вестник „Аз-буки”

  • Вестник “Аз-буки”
  • Абонамент
  • Архив

Научните списания

  • Стратегии на образователната и научната политика
  • Български език и литература
  • Педагогика
  • Математика и информатика
  • Обучение по природни науки и върхови технологии
  • Професионално образование
  • История
  • Чуждоезиково обучение
  • Философия

Бюлетин

  • Достъп до обществена информация
  • Условия за ползване
  • Профил на купувача

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
bg_BG
en_US bg_BG
  • Вход
  • Sign Up
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За списанието
  • Цели и обхват
  • Редакционна колегия
  • Съдържание
  • Указания
    • За авторите
    • За рецензентите
  • Издателска етика
  • Контакт
  • Абонамент
  • en_US

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"