Николай КЪНЧЕВ
Да учиш професия в гимназията, вместо да се готвиш за кандидатстване в университет? Или да запишеш момиче в професионално училище? „Абсурд“, биха казали повечето родители само преди няколко години, когато подобни идеи се смятаха за ерес. „Да, защо не“,
казват днес кандидат-гимназистите и техните майки и бащи.
Ученето чрез практика и придобиване на нови компетентнос-
ти вече не е екзотика в средното образование, а последователно следвани стратегически цели. За това говори възвръщащият се интерес към професионалните гимназии. Желанието на все повече деца да излязат от училище не само с общообразователна, но и с професионална диплома в ръка. Нещо повече – както показва опитът на гимназиите по селско стопанство (една доскоро „запазена“ територия само за момчета), в момента около 50% от паралелките дори в специалности като „Механизация на селското стопанство“ са заети от момичета. Които наравно с мъжете придобиват свидетелство за управление не само на лек автомобил, но и на трактор и комбайн.
Оказва се, все повече деца и родители „узряват“ за идеята, че професията е богатство. Че да излезеш от училище със занаят, не само не пречи, но и често много помага. Да учиш с фикс идеята, че ще следваш – неясно къде и какво, стига да е в университет, означава да пропуснеш много шансове по пътя си. Да рискуваш да попаднеш в специалност, която не те мотивира и привлича, и по този начин след няколко години академични мъки да се окажеш в изходна позиция – това просто означава да не цениш и да не обичаш себе си.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ може да закупите и от следните места:
СОФИЯ
Национален природонаучен музей, бул. „Цар Освободител” 1 (работно време: понеделник — неделя от 10,00 до 18,00 ч.);
ПЛОВДИВ
Основно училище “Алеко Константинов” (библиотеката), ул. “Божидар Здравков” 3а, тел.: 032/62 56 73, 0887 073 478;
ПУ „Паисий Хилендарски“, Ректората, Пловдив, ул. „Цар Асен“ 24;
БЛАГОЕВГРАД
Университетска книжарница, ЮЗУ „Неофит Рилски”, ул. „Иван Михайлов” 66, тел.: 073/588 540; 0894 426 038.