При поява на опасност от нова пандемия всяко общество започва трескаво да търси противодействие на болест-
та. Както навремето английският лекар Едуард Дженър намира лек за едрата шарка, така и сега учените търсят изход от пандемията.
В света има над 150 групи, които работят по създаване на ваксина. Десет от тях са в различен етап на изпробване за поносимост и ефективност при хора, но от тях най-перспективни са два проекта. И двата вместо на инжектиране разчитат да накарат човешкото тяло само да произведе S-белтък. Той, като чужд на организма, ще предизвика образуване на антитела и ваксинация. Единият проект се разработва в Оксфорд от Института „Дженър“ и британско-шведската фармацевтична компания „Астра Зенека“. Другият е на американската компания „Модерна“ от Масачузетс.
Ваксината от Оксфорд (AZD1222) използва модифициран аденовирус за носител на информацията за синтезата на S-белтъка, а ваксината от Масачузетс (mRNA-1273) за същото използва молекула РНК. И двете са в етап на рандомизирано клинично изпитание с контрола плацебо. Участниците в изпитанията са хиляди, а специалистите предполагат, че късно през есента на 2020 г. една или даже двете ваксини ще могат да бъдат представени за одобряване за използване.
Още по темата:
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg