През април астрономите установиха, че кометата C/2019 Y4 (ATLAS), която трябваше да е най-ярката за последните две десетилетия, по-ярка дори от Венера, започва да се разпада с приближаването си до Слънцето.
ATLAS се отнася към класа на дългопериодичните комети. Периодът Ӝ на обикаляне около Слънцето е 5476 години. За първи път е фиксирана от системата Asteroid Terrestrial-impact Last Alert System (ATLAS), която автоматично определя потенциално опасните за Земята обекти.
Според траекторията Ӝ на движение тя трябваше достигне своя перихелий (най-близката до Слънцето точка от орбитата си) на 31 май 2020 г.,
а най-близко до Земята щеше да бъде на 23 май. Но както е известно, кометите са хаотични и непредсказуеми и само след няколко седмици стана ясно, че ATLAS се разпада с приближаването си до Слънцето.
На 6 април изследователи от Университета в щата Мериленд с помощта на наземния телескоп NEXT забелязват появата на удължено „псевдоядро“ на кометата, намиращо се на същата ос като опашката Ӝ.
Това показва, че кометата започва да се разпада. ATLAS стремително започва да губи яркостта си и едновременно с това и шансовете си да стане най-ярката комета за последните 20 години.
Но се оказва, че има и друг кандидат за тази титла – обектът C/2020 F8,
зафиксиран с апарата SWHO SOHO. По оценка на астрономите периодът на неговото въртене е 25 милиона години. На 12 май C/2020 F8 ще се приближи максимално до Слънцето със светимост 7,8, което означава, че ще може да се наблюдава с качествен бинокъл.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg