Това споделя пред в. „Аз-буки“ доц. д-р Славия Бърлиева.
„Темата за хуманността, хуманизма и хуманитаристиката събра в „класната стая“ преподаватели от целия учебен спектър, включително и по изкуствата, от всички степени на образование, включително и предучилищното“, разказва директорът на Кирило-Методиевския научен център при БАН, организатор на семинара „Летящата класна стая“. Инициативата се провежда съвместно с фондациите „Палеобулгарика“ и „Четири лапи“. „Хуманността е сред дефицитите не само на образованието, а въобще на обществото. Когато младите хора стават свидетели на нехуманно отношение към хората, да не говорим за животните, пренасят това и в общуването помежду си“, отбелязва доц. Бърлиева.
„Българските учители изпитват респект към институцията Българска академия на науките. Така се роди идеята за една целенасочена политика към младите българи. Ние се стремим, съобразно полето на научните си търсения, да подготвяме текстове, лекции, изложби, малки книжки – подходящи за съответните възрастови групи. Намерението ни е да подготвим и издадем популярен речник по кирилометодиевистика, както и набор от презентации по въпроси от тази проблематика и да бъдем готови да реагираме в различни случаи, като например при последните непонятни изказвания на някои чужди политици, когато различни институции и медии се обърнаха към нас за мнение“, споделя още ученият.
По думите й на никой изследовател не му е приятно да се появява по медиите по повод на непремерени изказвания. „Кирилицата е славянската азбука, която в момента се използва. Безусловно по произход тя е българска и в това не бива да има ни най-малко съмнение“, категорична е доц. Бърлиева.
Четете повече в бр. 27, 6 – 12 юли 2017 г.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ може да закупите и от следните места:
СОФИЯ
Национален природонаучен музей, бул. „Цар Освободител” 1 (работно време: понеделник — неделя от 10,00 до 18,00 ч.);
ПЛОВДИВ
Основно училище “Алеко Константинов” (библиотеката), ул. “Божидар Здравков” 3а, тел.: 032/62 56 73, 0887 073 478;
ПУ „Паисий Хилендарски“, Ректората, Пловдив, ул. „Цар Асен“ 24;
БЛАГОЕВГРАД
Университетска книжарница, ЮЗУ „Неофит Рилски”, ул. „Иван Михайлов” 66, тел.: 073/588 540; 0894 426 038.