Няколко екипа в Института за изследване на населението и човека към БАН представят окончателните доклади по проекта „Мерки за преодоляване на демографската криза в Република България“, възложен от Министерския съвет. До какви изводи е стигнал един от екипите по проекта, работил по темата за стареенето, разказва неговият ръководител доц. Стоянка Черкезова.
„Демографските процеси са започнали много отдавна и сега наблюдаваме продължението на вече заложени тенденции в миналото – казва доц. Черкезова. – Стареенето на населението започва още в средата на 60-те години. Към 1996 г. обществото ни в вече е с остаряла структура. В тази година населението над 65-годишна възраст надминава 15%. При подобна структура обществото трябва да ориентира своите социалноикономически системи към обслужване на една растяща група от възрастни хора.“
Остаряването на населението не се наблюдава единствено в България, категорична е доц. Черкезова. Това е белег на модерността – в по-развитите общества има по-остаряло население. Този феномен го има във всички развити страни в Европа, Япония, Австралия. Очаква се в азиатските страни, които тепърва започват да догонват развитите държави, да се наблюдава най-голямото остаряване в следващите 50 години.
Според изследователския екип трябва да има политики за повишаване производителността на труда. Това, върху което може да се работи, е структурата на икономиката. Има сектори с висока добавена стойност, в които с по-малко хора се произвежда повече.
Четете повече в бр. 47,
21 – 27 ноември 2019 г.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg