Албанската държава подкрепя учениците от българското национално малцинство в страната, които искат да учат български език, стана ясно по време на среща в Тирана между министъра на образованието и науката проф. Галин Цоков и министъра на образованието и спорта на Албания проф. Евис Куши.
Проф. Цоков отбелязва, че България винаги е подкрепяла Албания по пътя на нейната евроинтеграция. „Най-прекият път за добрите връзки между държавите е подкрепа чрез образованието и науката“, изтъква той.
Министър Цоков посочва още, че българските общности в Албания имат свои неделни училища, в които се изучава български език. Необходимо е обаче тяхната дейност да се разшири и обучението по български да има по-голям обхват. Има идея учители, които притежават сертифицирано право да преподават в училищата в Албания, да получат допълнителна квалификация, за да могат да водят и часове по български език. Министерството на образованието вече е влязло във връзка с български университети, които могат да дадат подобна подготовка на преподавателите.
Евис Куши заявява, че албанската страна е готова да сътрудничи за разширяването на обучението по български език. По думите ѝ, държавата осигурява за ученици от малцинствата безплатни книги и печата учебници на техните езици. „С подкрепящите политики искаме те да се чувстват добре и да учат езика си“, обяснява тя.
Над 190 студенти и 91 докторанти от Албания с български произход се обучават в университети в България. Още 79 са приети в български висши училища за следващата учебна година. Това пък става ясно на среща на министър Цоков с представители на Дружеството на българите в град Елбасан. Към Дружеството има три неделни училища, в които над 260 деца ще учат български език през новата учебна година. Отделно ще се подготвят и 67 кандидат-студенти за български висши училища.
„От три години имаме неделни училища. Те са най-хубавото постижение на нашето дружество“, заяви Алтин Идризи от Дружеството на българите в Албания. По думите му следващата стъпка е такива училища да се открият и в няколко села, където голяма част от населението е с български произход. Хората в тях са запазили говора си през столетията, но не могат да четат и пишат на български. Проблем за разкриването на неделни училища в тези места обаче е липсата на учителски кадри. Има уговорка студенти от Великотърновския университет да бъдат изпращани в тези села на „Еразъм“ практики за няколко месеца, обясняват от Дружеството.
Министър Цоков поема ангажимент да съдейства студенти и от други висши училища да бъдат насърчавани да карат преподавателски стажове в такива населени места в Албания. Друга възможност е учители от Албания да бъдат включени в програми за квалификация на МОН, за да могат да преподават в неделните училища. Заедно с това ще се търси и възможност да се подготвят такива учители в магистърски програми и от България. По-дългосрочната цел е да бъдат открити класове по български език и в албанските основни училища.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg