Елица Ляскова – VII клас, III място
Национално средно училище „София“ – София
Научен ръководител – Анна Меликсетян
Възможно ли е без физиката да правим открития за заобикалящия ни свят и да го променяме по начин, който ни помага да живеем по-добре?
Елементарният отговор е – да. Всички бебета го правят постоянно. Това обаче е труден, бавен процес, чийто успех невинаги е гарантиран. А и не на последно място, изпълнен е много често с болка и разочарование от постигнатите резултати. Причината е, че не се използва многовековният опит на човечеството.
Нужно ли е всеки път да откриваме, че огънят пари? Колко камъни трябва да пренесем, за да стигнем до откриването на лоста? Кога ли щяхме да отидем в Космоса, ако използвахме този подход?
Били са нужни хилядолетни наблюдения, опити, експерименти, изчисления, за да бъде обобщено човешкото познание за света.
В днешно време физиката има голямо значение. Благодарение на нея се правят научни открития и възникват нови науки, които водят до развитието на различни области на промишлеността и техниката. Така например изследванията в областта на електромагнетизма водят до появата на телефона, електромотора, влаковете на магнитна възглавница. Откритията в областта на термодинамиката правят възможно построяването на автомобила, а развитието на радиоелектрониката – появата на компютрите.
От своя страна, новите открития и изследвания допринасят за допълнително развитие на физиката. Те повдигат нови нерешени въпроси, които трябват да бъдат физично обяснени и теоретично разгадани.
Да вземем за пример астрономията – една от най-древните естествени науки. Тя е природна наука, изучаваща развитието, движението и строежа на различните небесни тела. Постоянно се откриват планети и звезди, които трябва да бъдат изследвани. Понякога се разкриват отговори на въпроси, зададени преди години. Правят се опити да се намерят други видове екосистеми и да се разбере докъде достига Вселената. Търсят се планети, на които да можем да живеем някой ден. За да се проверят какви са условията там и какви са шансовете за живот, обединяват усилия държави и частни предприемачи. На всички е известно сътрудничеството между NASA и фирмата SpaceX на Елон Мъск.
Постоянното опознаване на Космоса и развитието на технологиите позволяват, без да се напуска Земята, да знаем къде условията за живот са по-добри, къде – по-лоши. Това пести време, за да не бъдат полагани напразни усилия. На този етап основен проблем за евентуалното посещение на новите светове се явява голямото разстояние, на което се намират. Следователно времето, което ще отнеме, да се стигне до тях. Но решения продължават да се търсят, и някой ден ще бъдат открити.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg