Гренландските китове могат да живеят повече от 200 години. Те са най-дълголетните бозайници в света и рядко са засегнати от рак. Причината за това е, че клетките им възстановяват много ефективно увредената ДНК, предава nauka.offnews.bg.
Превръщането на здрава клетка в туморна е въпрос на случайност. Колкото по-дълго живее един организъм и колкото повече клетки съдържа, толкова по-големи са шансовете за такава трансформация и развитие на рак в него.
Някои големи животни обаче показват поразително ниска честота на тези заболявания за своя размер. Те имат повече клетки от по-малките, така че е по-вероятно да се разболеят от рак, но се оказва, че не е така. Това неочаквано явление е известно като парадокс на Пето – рискът от развитие на рак не зависи от броя на клетките в организма.
Всъщност много масивни животни имат ниски нива на рак, включително гренландските китове, които достигат до над 80 тона. Една от тайните на тяхната устойчивост към рак се оказва невероятната им способност да коригират уврежданията в гените си. Те притежават необичайно мощни механизми за възстановяване на ДНК – системи, които непрекъснато коригират произволни повреди в генома и намаляват риска от злокачествена трансформация на клетките. До това заключение стигат биолози от Университета в Рочестър. Екипът им изследва как действат възстановителните механизми. Установено е, че при китовете те са два пъти по-активни, отколкото при други животни.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg