Регионалният център в морския град отличи 104 деца и ученици в конкурс под надслов „Аз обичам България и традициите ни“
Донка ТЪНКОШИЕВА
Много качества се изискват, за да бъдеш педагог.
А за да работиш с деца със специални потребности, те трябва да са още по-комплексни. Опитът и знанията на посветилите се на тези деца заслужават адмирации и си струва да бъдат споделяни. Специалисти от Регионалния център за подкрепа на процеса на приобщаващо образование – Бургас, провеждат открити занятия за обмяна на опит и споделяне на добри практики с педагози от региона в периода от ноември 2022 г. до края на февруари 2023 г.
Пет от тях се провеждат в детски градини, а четири – в училища. Специалният педагог Доротея Николова реализира открито занятие в ДГ „Детелина“ – Бургас, Диан Тодоров – в ДГ „Слънце“, Камено, Женя Жекова – в детска градина КК „Слънчев бряг“, Несебър, Иванка Димитрова – в ДГ „Вълшебство“, Карнобат, а Цветелина Дончева – в ДГ „Звънче“, Бургас. Училищата, които стават домакини и съмишленици на инициативата, са ПГТ „Проф. д-р Асен Златаров“ – Бургас, с ресурсен учител Силвия Стамболиева, СУ „Христо Ботев“ – Камено, където занятието провежда специален педагог Мария Тодорова, ОУ „Св. св. Кирил и Методий“ – село Грозден, с ресурсен учител Станка Георгиева.
В СУ „Димитър Полянов“ в село Трънак своя практика представя Шазие Юсуф.
Ресурсните учители от РЦПППО – Бургас, прилагат специфични иновативни методи и интерактивни дидактични материали, които са неизменна част от работата на съвременния педагог. А поощрени, децата и учениците с вълнение показват забележителни знания и способности. За постигане на заложените цели са използвани иновативни материали, които РЦПППО – Бургас, печели след разработване на проект.
В някои от занятията се използва светеща дъска, която подобрява сензорните възприятия. Включени са множество корекционни методи, ниско и средно технологични средства за допълваща и алтернативна комуникация. Демонстрират се специфични начини на работа – сюжетно планиране; визуализиране чрез редене на карти пъзели и конуси с цветовете на дъгата; рисуване, изрязване, лепене, четене и апликиране. Специалните педагози разработват тематични дидактични материали и разнообразни дигитални учебни ресурси, за да стимулират въображението, паметта, пространствените представи и зрителното възприятие на децата и учениците.
Откритите занятия са осъществени благодарение на дългогодишните взаимоотношения и ползотворното сътрудничество между Регионалния център и ръководствата на образователните институции.
„Целта на тези занимания е да се предават и споделят добрият опит и практика в процеса на приобщаващото образование. От няколко години това е традиция, която подпомага дейността на педагозите, работещи с деца и ученици със специални образователни потребности. Разкриват се индивидуалните нужди и интереси на децата, за да може да се реализира техният потенциал. През годините педагозите непрекъснато обогатяват похватите си, за да използват новостите в образованието, технологиите и методиките, разгръщат творческите си заложби и демонстрират своя професионализъм“, споделя Антоанета Стоянова, директор на РЦПППО – Бургас.
Награди за таланти
Регионалният център за подкрепа на процеса на приобщаващото образование в Бургас раздаде награди на 104 талантливи деца и ученици със специални образователни потребнос-
ти от цялата страна. Конкурсът се проведе за пръв път и премина под надслов „Аз обичам България и традициите ни“ по повод 145 години от Освобождението на България. Целта на проявата е възпитание и утвърждаване на патриотизма и българщината у децата и учениците със специални потребности.
Гости на церемонията са Галя Киркова – старши експерт за обучението в начален етап в РУО, Бургас, Яница Куманова – старши експерт по приобщаващо образование в РУО, Бургас, Жаклин Нейчева – директор на АЕГ „Гео Милев“, Бургас, директори на ДГ и училища от областта.
Участието на децата е индивидуално и групово в няколко направления: представяне на българска традиция, представяне на носии от региона, изпълнение на народна песен, изпълнение на хоро, ръченица и други танци, рецитиране на стихотворение, отговарящо на темата на Конкурса, рисунки, колажи и скулптури на тема „Аз обичам България и традициите ни“. Възрастовите групи, в които се надпреварваха малките родолюбци, са първа – от 3 до 7 г., втора – от 7 до 9 г., трета – от 10 до 13 г., и четвърта – от 14 до 18 г.
Общо 321 талантливи деца и ученици, подкрепени от своите родители и учители, изпратиха пат-
риотични изделия, снимки, колажи и видеоматериали. Те пристигнаха от 12 области – Бургас, София, Варна, Ловеч, Разград, Кърджали, Смолян, Габрово, Видин, Монтана, Силистра, Плевен. 29 от тях са колажи, табла и презентации, изпълненията на песни – 19. В направление „Народни танци“ участваха 15 кандидати, а 80 рецитираха стихотворения. Най-много са участниците с рисунки и апликации – 87. В раздел „Ръчно творчество“ претендентите са 41, кукерските маски – 7, а представените народни носии – 43. Изобилието от талант, оригиналност, старание, артистичност и труд не само грабна членовете на журито, но и направи задачата им изключително трудна.
Отличените с призови места са 104-а участници, като най-много са от област Бургас – 71. 18 от тях са представители на детски градини, а 53 – на учебни заведения. Присъстващите получиха грамоти и предметни награди, а останалите отличени ще получат своите по куриер.
Награждаването се проведе в два етапа – за участниците от детски градини и за лауреатите от учебни заведения. Церемонията се проведе в Английската гимназия в града. Актовата зала бе препълнена с развълнувани деца, родители и учители. За доброто настроение на всички се погрижиха талантливият гайдар Георги, който бе отличен с голямата награда на Конкурса, и Мирела, която изпълни песента „Ясен месец веч изгрява“, с която спечели третото място в категория „Изпълнение на песни“. И двамата са възпитаници на СУ „Добри Чинтулов“ – Бургас.
По време на церемонията ръководството на Регионалния център показа на видеостена цялостния процес и дейност на децата. „Искам да изкажа благодарността си на РЦПППО
– Бургас, като институция, както и на учителите от детските градини, които полагат такива усилия за нашите деца. Не знаех, че това се случва, и с този конкурс видях, че нашето дете има потенциал да се развива занапред. Високо оценяваме Вашия труд и дълбоко благодарим“, каза развълнувано родител на наградено дете от ДГ „Радост“ в Айтос.
„Това е празник както за участ-
ниците, така и за специалистите, учителите и родителите и се надяваме да стане добра традиция“, каза Антоанета Стоянова, директор на РЦПППО – Бургас. По думите Ӝ, творчеството, патриотичното възпитание, жаждата за изява и знания са плод на дългогодишно сът-
рудничество между директорите на детските градини и училищата, ресурсните специалисти и родителите. Директорката изказа своите благодарности към всички, подкрепили инициативата.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg