
„Има нещо свещено в благородното дело да създадеш училище, да вградиш в него мечтите си, да му вдъхнеш неповторим дух и всичко това да превърнеш в традиция.
Нашето училище обединява през годините много хора – учители, ученици, техните родители, служители, общественици. Обединява ни с онова нещо – позитивно и съзидателно, което е невидимо за очите и се пази и носи само в сърцето“ – инж. Диана Жекова, директор.

Единствената Професионална гимназия на територията на община Елин Пелин е създадена през 1949 г., награждавана е два пъти с орден „Кирил и Методий“ и досега е дала образование на над 3700 ученици. След редица трансформации, през 2003 се превръща в Професионална гимназия по керамика. Днес обаче точно в годината, в която училището отпразнува своята 75-годишнина, трите области на образование, в които учениците са се обучавали през последните 4 години – изкуства, транспорт и техника, стават негова емблема.
От юли Професионалната гимназия по керамика вече присъства на картата на образователните институции в България като Професионална гимназия по изкуства, транспорт и техника „Елин Пелин“.
Директорът инж. Диана Жекова твърди, че новото наименование е по-адекватно на специалностите, чийто спектър училището постепенно разширява, съобразявайки се с пазара на труда. Заедно с екипа си се надяват, че по този начин повече деца ще ги припознаят за бъдещото си кариерно развитие. Учениците могат да избират между специалности „Силикатен дизайн“ и „Спедиция, транспортна и складова логистика“, както и да се обучават за електромонтьори и художници по приложни изкуства.
Заповедта на Министъра на образованието и науката, с която се променя наименованието на познатия сред местните техникум по керамика и стъкло, е от 15 юли, но на практика влиза в сила от началото на новата учебна година.
Нито керамиката, нито стъклото обаче ще изчезнат от учебния план. И въпреки че няма деца, които да се дипломират с професия „Керамик“, обучението по специалност „Художествена керамика“ е толкова добро, че през последните години отборът на гимназията традиционно печели призови места на състезанието от календара на МОН „Най-добър млад керамик“. През 2025 г. отново се класират на първо място.
Що се отнася до стъклото, то само гимназията в Гара Елин Пелин и софийската НПГИ „Свети Лука“ предоставят такова обучение в България.
„Силикатен дизайн“ е STEM специалност, за която все още набираме ученици и ако сформираме маломерна паралелка, както се очертава засега, ще търсим съдействие за разрешение от Община Елин Пелин. Можехме да запазим „Художествена керамика“, тъй като е защитена, но решихме да се спрем на „Силикатен дизайн“ именно защото е STEM специалност и се преподава само при нас и в София“ – казва директорката.
Жекова изказва съжаление, че въпреки изключително добрата база, с която разполагат, и налично общежитие, досега не са имали честта да домакинстват Националното състезание „Най-добър млад керамик“.
„Надявам се, че това все пак ще се случи – казва тя. – Можем да предложим много добри условия както като пространство и пълно оборудване, така и удобства за настаняване в нашето общежитие“.
Всъщност разговаряме с директорката в разгара на сериозни ремонтни дейности, които протичат в училището. Правят основен ремонт на сградата, подмяна на дограмата, ремонт на част от покрива и саниране по проект „Енергийна ефективност“. По Плана за възстановяване и устойчивост изграждат STEM център, както и спортна площадка – по Националната програма за спортни площадки. По четвъртата поръчка, на която възложител е Общината, се прави ремонт на общежитието, което разполага с просторни апартаменти със собствен санитарен възел и кухня. От 4-етажната сграда на общежитието са трансформирали първия етаж в лаборатории и са категорични, че разполагат с всичко необходимо, за да домакинстват успешно едно национално състезание.
Трябва да се отбележи, че екипът на инж. Жекова се състои от професионалисти, хора с опит и умения, отдадени на призванието си и често – практикуващи.
С един от тях – д-р Мариана Ангелова, учител по теоретично обучение от направление „Дизайн“ и действащ художник, разговаряме за мобилностите по „Еразъм+”, които училището осъществява това лято за първи път, както и за предизвикателствата пред професионалните гимназии.
„За нашите ученици е много полезно и се радваме, че успяхме и за първи път сме одобрени по програма „Еразъм+“ – споделя Ангелова. – Това е много добра възможност да научиш от първо лице какво се прави в другите страни, да се запознаеш в реална работна среда с нови неща и дори да се сравниш“.
До 28 юли 15 ученици от IX-XII клас по професия „Спедитор-логистик“ провеждат стаж в Лайпциг, Германия. Те са в дуална форма на обучение, ходят на практика в различни логистични бази и компании у нас, но в Германия ще посетят фирми по проект „Следващата стъпка – практическо обучение в Европа“.
В края на месеца по същия проект на програма „Еразъм+“ в Брага, Португалия, отиват също 15 ученици,
но сборна група от „Художествена керамика“ и „Силикатен дизайн“. Мариана Ангелова, която ще ги придружи като ръководител, споделя, че там ще им покажат характерни за Португалия и района керамични дейности, както и прочутите плочки „азулежу“, с които се покриват цели фасади по къщите.

„Специално за силикатния дизайн, истината е, че по редица причини в България вече сме с ограничени възможности да показваме на учениците реална работна среда – казва преподавателката. – Много от известните в миналото предприятия затвориха и разчитаме само на малки ателиета, които са далеч от индустриално производство. Неслучайно повече кандидатстващи се насочват към професията „Спедитор-логистик“.
В района има логистични бази и освен че практикуват в реална работна среда, дуалната форма предполага да сключат договори с фирмите и да получават заплащане. Работят като складови работници предимно, но ако имат амбицията биха могли да израстват, да се запишат да учат в УНСС, например.
Освен това в учебната програма присъства и придобиване на шофьорска книжка.
„Докато учениците от нашата специалност ги водим само във фирма „Шамот Ел Пе 2007“ ООД в Нови хан. Там все пак могат да се запознаят с процеса на производство. Виждат как се правят отливки и фино керамични изделия, как се обработва суровият материал и се стига до пластичната маса, как се лее. Има калъпи, пещи с различни размери и горивни камери. Най-хубавото е, че винаги сме добре приети“, казва учителката.
За ученическата производствена практика, която се провежда в края на учебната година, а сега е била в самото училище, Мариана разказва, че за втора поредна година предизвиква голям интерес у децата, записали се на летни занимания в Читалището на селото.
„Остават много доволни – споделя тя. – След заниманията всички, изработени от тях творби, се изпичат, глазират и ги получават обратно, за да ги занесат вкъщи. Идеята на производствените практики е наученото през учебната година да се произведе в повече бройки. Разбира се, следим за качество, но и говорим за бройки. Учениците са от X, XI и XII клас. С г-жа Петя Мутафова, водихме две групи в XI клас. Мутафова е завършила педагогика на изобразителното изкуство, ландшафтен инженер е и е възпитаник на нашето училище. Преподавателят Григор Велев също е възпитаник на това училище. Аз съм завършила Националното училище за изящни изкуства „Илия Петров“ в София и след това Националната художествена академия. Учителите Григор Велев и Светлозар Петков също за завършили Художествената академия. Не може да преподаваш комбинаторика, ергономия, силикатен дизайн, технология, ако не си учил тези предмети.“
Ангелова, която РУО – София-област, награждава през 2025 г. с почетна грамота „Учител на годината“, споделя също, че се радват винаги, когато има събития, фестивали, пленери и състезания, на които да участват.
„Като „Млад керамик“ например – уточнява тя. – Не успяхме тази година, но винаги сме ходили на пленерите по рисуване в Пловдив, посещаваме задължително „Лаборатория за изкуство“ и сме очаровани от благотворителния фестивал „Панаир на добротата“, който организира Център „Таланти и иновации“ от град Елин Пелин. В последното издание учениците ни се представиха с красиви гравюри върху стъкло. Отиваме навсякъде, където ни поканят. Събираме си торбите, взимаме табелката с името на Професионалната ни гимназия и участваме в изложби. Защото идеята, от една страна, е да покажем на обществото, че това училище го има и се работи в него, но от друга – децата да следят нашите пътеки. Всички сме действащи художници, едновременно преподаваме и работим по собствените си творчески проекти. От нас децата виждат какво се случва, когато не сме в училище, какъв е нашият живот. Затова ги водим навсякъде, където можем, и показваме техни произведения. Искаме да преживеят аплодисментите, да видят погледите, възхищението на зрителите. Това са много важни неща. Говорим за духовната и емоционалната страна, не само за финансовата“.

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg