Засилването на българското участие в „Хоризонт Европа“ – рамковата програма на ЕС за научни изследвания и иновации за периода 2021 – 2027 г., привличането и задържането на учени и изследователи в европейското пространство, както и насърчаването на развитието на европейските таланти. Тези теми обсъдиха министърът на образованието и науката Красимир Вълчев и европейският комисар за стартиращи предприятия, научни изследвания и иновации Екатерина Захариева, съобщи Пресцентърът на МОН.
Двамата разговаряха за участието на България в програмата „Хоризонт Европа“,
където се наблюдава сериозно увеличение на сключените договори и привлечените средства с българско участие.
Министър Вълчев отбеляза, че един от основните му приоритети ще бъде свързан именно с продължаващото засилване и разширяване на българските проекти в рамковите програми на ЕС за научни изследвания и иновации.
Еврокомисарят Екатерина Захариева поздрави МОН за създаването на свързващ офис в Брюксел,
който подпомага включването на българските научни организации и бизнеса в европейските програми за наука и иновации. Офисът предоставя информация и улеснява връзката на българските участници с ключовите европейски институции и мрежи от експерти.
Просветният министър представи пред еврокомисаря част от приоритетите в сектор образование и наука.
„Сред водещите акценти е промяна на учебните програми, така че учениците да формират умения и да ги разтоварим от тежка фактологична обремененост“, подчерта министър Вълчев.
По думите му, през последните години се наблюдава положителна тенденция, като голяма част от българските олимпийци и носители на национални дипломи на МОН за отличен успех продължават висшето си образование в България.
„Трябва да продължим и да надградим тази тенденция, като заедно с това работим последователно за насърчаване качеството и авторитета на българските висши училища, за да привличаме и по-голям брой чуждестранни студенти“, каза министърът.
Красимир Вълчев съобщи, че се разработва и програма за подкрепа запазването и развитието на олимпийските ни школи.
Двамата разговаряха и за
необходимостта от продължаващи инвестиции в сферата на науката,
за привличането на бизнеса и активното участие на академичните и научните среди за развитието на иновациите.
По време на първото си официално посещение в държава членка на Европейския съюз еврокомисарят Екатерина Захариева разговаря и с президента Румен Радев. Двамата обсъдиха приоритетите на българския еврокомисар за стартиращи предприятия, научни изследвания и иновации и откроиха предизвикателствата пред Европа в тази област. Акцент беше поставен върху стартиращите предприятия и нуждата от по-голяма гъвкавост по отношение на програмите и регулациите, стимулирането на частния сектор да инвестира в иновации и наука, както и задържането и привличането на талантливи учени в ЕС.
Беше обсъдена също така и
перспективата у нас да бъде изграден Международен институт за устойчиви технологии
с технология от ЦЕРН, който ще създаде качествено нови условия за изследвания в различни области на науката.
Еврокомисарят разговаря и с министър-председателя Росен Желязков. Двамата обсъдиха актуалните теми от европейския и българския дневен ред като инвестициите и конкурентоспособността на българската и на европейската икономика, условията и бизнес средата за стартиращи предприятия в България, съобщава Правителствената информационна служба.
Като добра практика бяха откроени един от европейските суперкомпютри, който се намира в България, както и Институтът за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии (INSAIT) към Софийския университет „Св. Климент Охридски“.
Захариева изтъкна необходимостта българските компании, учени и университети да бъдат още по-активни и отбеляза, че
по Програма „Хоризонт Европа“ България е получила 158 млн. евро.
По думите ѝ, за ускоряване на икономическия растеж и просперитет на България и Европа са необходими мащабни инвестиции в иновативни решения в области като цифрови технологии, енергия, мобилност и други.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg