Тази есен първият учебен звънец ще удари в 396 неделни училища в 43 държави на 6 континента.
Най-много са в Испания – 52, Молдова – 51, и Украйна – 50. Това показват данните на МОН относно подкрепените от държавата школа зад граница, представени по време на годишната конференция на Асоциацията на българските училища в чужбина на тема „Образованието като грижа и ценност“.
На събитието присъстваха служебният министър на образованието и науката проф. Галин Цоков, началникът на кабинета на министъра Наталия Михалевска и експерти в МОН.
Над 38 500 деца и ученици зад граница са изучавали българския език и култура в 396 българските неделни училища през учебната 2023/2024 г.,
сочат още данните на МОН. Най-много са учениците в Украйна, Обединеното кралство и Молдова.
„Тези 396 училища извън България са училища на сърцето и на любовта. Всички в тази зала успяхте да изградите една паралелна на българската образователна система. Система на сърцето, на обичта към българското. Всичко, което правим заедно, е не само за възпитанието и за личното развитие на децата, които растат далеко от България, а и за България. Защото навсякъде по света, където тупти едно българско сърце, там е България“, с тези думи се обърна към участниците в годишната конференция министър Цоков.
Той отбеляза подкрепата, която Министерството оказва на неделните училища. Тя е както финансова, като за отделните институции са предоставени над 16 млн. лв., така и чрез двете национални програми, в които участват школата зад граница.
Едната е „Неразказаните истории на българите“, по която за учебната 2023/2024 г. дейностите се провеждат в чужбина и предстои да бъде наградена.
„Мислим през тази година да има модул и в България, защото Националната програма е насочена не само към родовата памет и история, а и към промяна на модела на българското образование – децата не само да четат, а и да търсят, да изпитат, усвояват и практически знания на базата на това, което са събрали за своя род и родина“, обясни проф. Цоков.
Неделните училища получават подкрепа и по НП „България – образователни маршрути“.
Вече 16 от тях са с одобрени проекти с общ бюджет от 266 500 лв., а на други 8 предложенията предстои да бъдат разгледани. Те ще имат възможност да посетят различни исторически и културни обекти в България.
Министърът съобщи, че предстои за обществено обсъждане да бъдат публикувани учебните програми за предучилищно обучение и учебните програми по български език като втори.
„Те дават различен поглед върху това как трябва да се структурира и как трябва да се реализира една съвременна учебна програма, насочена към формиране на умения за ползване на български език“, посочи проф. Цоков.
Учебните програми по български език и литература ще бъдат за нива от А1 до В1 по Общата европейска езикова рамка
и ще са насочени към две възрастови групи: 7 – 10 години и 11 – 15 години (8 учебни години).
В учебните програми за предучилищното обучение ще е заложен компетентностният подход и ще следват тематичен принцип, спираловидно надграждане и постепенно разширяване на знанията, уменията и компетентностите за три учебни години (4-, 5- и 6-годишните).
В рамките на презентация от МОН бе подчертана и необходимостта от разработване на нови учебни програми, които да отговарят на нуждите и спецификата на обучението в българските неделни училища на ученици, които изучават български език или се обучават на български език в чужди образователни системи. Такъв е случая в Молдова, Украйна, Сърбия и други страни.
Приветствие към гостите отправи и председателят на Асоциацията на българските училища в чужбина Петя Цанева. Тя отбеляза пътя, който организацията е извървяла от основаването си през 2007 г.
„Ние създадохме България там, където я нямаше“,
каза Цанева.
По време на събитието министър Цоков връчи и отличието „Пробуда“.
Тази година наградите получиха д-р Ирина Владикова – училищен ръководител на Българо-австрийското училище „Св. св. Кирил и Методий” във Виена и бивш председател на Управителния съвет на АБУЧ, и Петя Цанева – председател на Асоциацията на българите в Испания „Балкан“ и председател на УС на АБУЧ. Наградите за българските учители зад граница „Пробуда“ са основани през миналата година и се присъждат за особен принос за развитие и поддържане на българщината в неделните ни образователни институции.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg