„Добър 3,59“ е оценката, която държавата получи за грижата си за децата и семействата в „Бележник 2024“ на Националната мрежа за децата. Така
за първи път от 2012 г. насам институциите помръднаха от средно към добро представяне
за всички 13 издания на годишния мониторингов доклад организацията.
За деветте области в изследването единствено оценките за „Благосъстояние“ и „Ранно детско развитие“ са по-ниски от предходната година, всички останали са повишени и с изключение на „Детско здраве“ се повишават от тройката към оценка „Добър“.
Оценката беше оповестена в Народното събрание пред политици и медии и под домакинството на Комисията по въпросите на децата, семейството, младежта и спорта.
Присъстваха и членове на парламентарните комисии по здравеопазването, образованието, труда, социалните и демографските въпроси, както и на изпълнителната и местната власт.
Деца от Младежката мрежа „Мегафон“ отправиха въпроси директно към политиците.
Бележките в „Бележник“ се пишат на принципа на тези в училище – от „Слаб 2“, когато държавата не е предприела никакви действия за разрешаването на проблемите в областите на доклада, до „Отличен 6“ при въведени мерки с доказала се ефективност.
Годишният доклад оценява напредъка на държавните институции в грижата за децата в 9 области
– „Благосъстояние“, „Семейна среда и алтернативни грижи“, „Закрила от всички форми на насилие“, „Правосъдие“, „Ранно детско развитие“, „Образование“, „Здравеопазване“, „Спорт, култура и свободно време“ и „Детско участие“.
Данни, акценти и препоръки пред Комисията бяха изнесени в три от общо деветте области на доклада
– „Образование“ (Добър 3,78), „Детско здраве“ (Среден 3,49) и „Правосъдие за деца“ (Добър 3,77). Останалите оценки са „Благосъстояние на децата“ (Среден 3,24), „Семейна среда и алтернативни грижи“ (Добър 3,67), „Закрила на детето от всички форми на насилие“ (Добър 3,54), „Ранно детско развитие“ (Среден 3,44), „Спорт, култура и свободно време“ (Добър 3,82) и „Участие на децата“ (Добър 3,57).
Експертното проучване отново се базира на данни от над 25 национални държавни и общински институции,
анализ и оценки на 41 автори и 7 външни оценители, както и на мнението на над 3200 деца, младежи и възрастни, участвали в анкетите за тазгодишното издание.
Според НМД видими са качествените отлики между работата на служебни правителства и действието на редовен кабинет. Шестмесечното частично политическо затишие през втората половина на 2023 г. е довело до ускореното приемане на редица закъснели реформи, в т.ч. в системата на социалното подпомагане и услуги, закрилата от домашно насилие, правосъдието за деца, осиновяването.
Предприети са възлови реформи в образованието, ранното детско развитие, детското и майчиното здраве, устройството на ДАЗД.
За поредна година обаче България остава без приета Национална стратегия за детето (2024 – 2030 г.)
– нужната основа за мултисекторна интегрирана подкрепа за децата и семействата.
Особено важни са и политиките за преодоляване на регионалните различия в майчиното и детското здраве, ранната грижа, образованието, достъпа до услуги. Ключово е да бъде спрян регресът в системата на закрила.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg