Връчиха наградите в едноименния конкурс, организиран от Центъра за трансфер на технологии на Софийския университет
Александър Тодоров от Физическия факултет с проекта „Автономна микрообсерватория“ и Елжана Енчева от Факултета по химия и фармация с разработката „Неорганични инертни пигменти“ получават първа награда и 7500 лв. в конкурса „Млад предприемач в науката“. Той е организиран от Центъра за трансфер на технологии към научноизследователския сектор на Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Петър Нефтелимов от Биологическия факултет е носител на трета награда от 2000 лв. за своя проект „Цвете в епруветка“.
„Младите предприемачи в България трябва да се подкрепят и насърчават. Това правим ние в Центъра за трансфер на технологии, организирайки форуми и конкурси като този, на който си дават среща млади предприемачи. Тази година решихме Европейският ден на предприемача да бъде с акцент „Иновации и предприемачество – 20 години по-късно“, за да видим какво сме направили, и да начертаем посоката, в която да вървим напред“, заявява инж. Божил Добрев – директор на научноизследователския сектор. Той връчва наградите на отличените в рамките на двадесетото издание на форума Европейски ден на предприемача.
„Ние, в Софийския университет „Св. Климент Охридски“, обучаваме и подкрепяме предприемачеството. Нашите студенти, докторанти и научни работници имат голям потенциал за развитие. Те са мотивирани млади хора, които не се страхуват да тръгнат по трънливия път на предприемачеството, да успяват дори и да срещат трудности и провали по пътя към успеха“, коментира и акад. д.фз.н. Николай Витанов – зам.-ректор по научноизследователска и научната проектна дейност.
Проф. Румен Николов – основател на Европейския ден на предприемача, припомня началото на форума и етапите, през които преминава, за да достигне до днешния си формат – среща на млади предприемачи с представители на бизнеса, финансиращи организации и място за обмен на идеи между младите хора у нас.
Участниците във форума дискутират развитието на икономиката след COVID-19 – каква и накъде върви тя, новите условия за започване на бизнес в България, възможностите, проблемите, финансирането, обучението за предприемачи.
Стефан Добрев – член на Управителния съвет на Европейския институт за иновации и технологии, припомня, че Европа е най-голямата екосистема за предприемачество. В последните 10 години на Стария континент са създадени над 5000 различни компании с над 17 000 работни места, както и над 1600 нови продукта. Този факт се дължи на функциониращия триъгълник, в чийто център се намира предприемачеството, а на върховете на ъглите му са бизнесът, университетите и научноизследователските центрове.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg