В ОУ „Антон Страшимиров“ – Бургас, ученици, учители и родители са въвлечени в образователния процес
Донка ТЪНКОШИЕВА
Основно училище „Антон Страшимиров“ е едно от трите най-големи училища на Бургас и единственото основно в комплекс „Славейков“. Това го натоварва с редица задължения и отговорности и го прави разпознаваемо в града край морето.
„Родителите на децата от „Славейков“ припознават нашето училище за фундамент на тяхната качествена подготовка. Колегите са изключително добри професионалисти, способни да развият всеки потенциал у децата. Например нашите третокласници от току-що отминалата учебната година се класираха на първо място в престижното международно състезание „Математика без граници“. Подобни успехи са факт всяка учебна година. Те не подминават и седмокласниците ни, които на училищните олимпиади са винаги в призовата тройка“, коментира директорът Дияна Петкова.
През отминалата учебна година в училището се обучават близо 950 деца. Школото има и статут на иновативно. В началото на юни тази година ОУ „Антон Страшимиров“ е домакин на обмяна на добри педагогически практики по НП „Иновации в действие“. В Бургас гостуват екипи учители и ученици от НУ „Цани Гинчев“ – Лясковец, и от ОУ „Св.св. Кирил и Методий“ – с. Железино, Хасковска област. Те наблюдават интердисциплинарен урок в V клас с ученици от иновативен факултативен учебен час „Космически пътешественик“ с преподаватели Мария Джованова – учител по биология и човек и природа, Антоанета Камбурова – учител по математика и физика, и Живка Пеева – учител по компютърно моделиране и ИТ.
Учениците от трите училища сформират екипи, в които правят макети на Слънчевата система, глобус на звездното небе, конструират космически кораб, решават електронен тест в платформата Kahoot!, представят компютърните си рисунки на космическа тематика. Финалът на програмата е посещение в научния център
„ПланетУМ“ в Бургас, където и учениците, и учителите се забавляват, изследват и откриват природни закономерности и явления чрез интересни опити.
„В ОУ „А. Страшимиров“ прилагаме научни, учебни и приложни процеси, които, повече или по-малко, „революционизират“ учебния процес, за да постигнем заедно с учениците ни работещи комбинации, които да са в основата на техния по-нататъшен успех. Иновацията е насочена към интеграция на обучението по природни науки, математика и ИТ, която се постига чрез проектобазирано и проблемно ориентирано обучение. И тъй като това не е традиционното обучение, на децата им харесва този обучителен процес“, обяснява директорката.
Дияна Петкова коментира, че в наши дни децата са дигитално много грамотни. Но подчертава, че получават своята образователна грамотност от учителите си. И почти няма разминаване в поколенията.
„Учителите ни са компетентни, с опит и харизматични. Ковид вълната доведе до потребност от приемането на нови колеги. Една част от тях бяха учители, работещи в други бургаски училища. Друга част – нашата „нова смяна“, от студентската скамейка. Трета бяха с утвърден учителски опит, още от „онова време“. Те постигнаха търсените резултати и останаха неразделна част от сплотения ни колектив“, отбелязва Петкова.
ОУ „Антон Страшимиров“ е сред училищата в Бургас, предпочитано от родителите заради отличната успеваемост. От екипа без излишни емоции споделят, че всяка година дават по една пълна паралелка на Немската езикова гимназия „Гьоте“. От общо 153 ученици в Немската са приети 21, в Природо-математическата – 12, и в Английската езикова гимназия – 17.
А до каква степен родителите на децата от това бургаско училище използват частните уроци, провокираме директорката на фона на отличните резултати. „Според нас влагането на средства в частни уроци не е необходимо. Но никой не може да забрани на родителите децата им да бъдат успешни по начина, който е най-удовлетворителен за тях“, казва тя.
Според нея онлайн обучението неминуемо се е отразило на всички учители и ученици. И още има много да се пише и говори за щетите от ковид пандемията върху ученици, учители, а защо не и родители. Този въпрос няма еднозначен отговор. „Важно е за обществото ни да има изход при сложни ситуации и обучението от разстояние в електронна среда е един от тях. С прилагането му имахме и трудности, и успехи. Онова, което е редно да се отбележи, е, че онлайн обучението накара всеки ученик да акцентира върху времето за самоподготовка и да вникване в учебната материя по начин, към който преди това може и да не е бил толкова себеотдаден“, коментира Дияна Петкова. Като най-голям успех за училището отбелязва факта, че някои от техните възпитаници наистина учат – отговорно и задълбочено. Родителите им са въвлечени в образователния процес. А учителите не се уморяват да правят бъдещето на учениците успешно. „Тази триада ни прави по-различни и предпочитани“, обобщава директорката.
Сред най-пресните примери за общностно действие е благотворителната инициатива на родители и учители, благодарение на която в края на учебната година за кабинета по химия и опазване на околната среда е закупен един от най-добрите интерактивни дисплеи.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg