
Професионалната гимназия по дървообработване и строителство „Цар Иван Асен II“ в Хасково отскоро е иновативно училище. Иновацията е свързана с въвеждането на нов учебен предмет в специалността „Парково строителство и озеленяване“ – топиари . Това е геометрично декоративно оформяне на дървета и храсти чрез резитби и изработване на растителни скулптури. Учениците, които изучават новия предмет, са още в IX клас. Те вече правят зелени украси, като преди това изработват макети на фигурите. А дворът на гимназията от 64 дка площ щедро им предоставя място за творчески изяви.
„Втора година имаме този предмет – уточнява директорката Маргарита Топалова. – Самата топиарна форма изисква много време, създава се специална конструкция, около която зеленината расте и се оформя. Участвахме по национална програма „Иновации в действие“ и бяхме домакин на среща със сродни училища. При нас дойдоха колеги и ученици от Професионалната гимназия „Златица“ – гр. Златица, и от Професионалната гимназия по техника и строителство „Арх. Йордан Миланов“ – Перник. Наши колеги и група ученици размениха работна среща в Златица. Крайният продукт от съвместната работа на трите професионални гимназии е кратък видео филм за посещенията, откритите уроци и споделения опит по отношение на стимулиране на креативното мислене и постиженията на учениците чрез иновации.“
ПГДС „Цар Иван Асен II“ е основана през 1968 г. и за почти 55-годишната си история категорично се налага като една от водещите в областта. В нея се обучават 605 ученици в дневна форма. „Обхващаме много области, като всички професии са и с разширено изучаване на английски език – казва Маргарита Топалова. – Тук кандидат-гимназистите влизат с много висок бал и за някои от тях в момента дуалната форма не е атрактивна, тъй като тя е за II степен на професионална квалификация, а при нас те получават III.“ Предлага се обучение и за възрастни, както и задочен курс по горско и ловно стопанство след завършено средно образование. Училището извършва и обучение за придобиване на правоспособност за работа със земеделска и горска техника, кат. „Тнс – MTX“. Гимназията е член на Браншовата камара на дървопреработвателните и мебелните фирми в страната.
Четете повече в бр. 10,
5 – 11 март 2020 г.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ може да закупите и от следните места:
СОФИЯ
Национален природонаучен музей, бул. „Цар Освободител” 1 (работно време: понеделник — неделя от 10,00 до 18,00 ч.);
ПЛОВДИВ
Основно училище “Алеко Константинов” (библиотеката), ул. “Божидар Здравков” 3а, тел.: 032/62 56 73, 0887 073 478;
ПУ „Паисий Хилендарски“, Ректората, Пловдив, ул. „Цар Асен“ 24;
БЛАГОЕВГРАД
Университетска книжарница, ЮЗУ „Неофит Рилски”, ул. „Иван Михайлов” 66, тел.: 073/588 540; 0894 426 038.