Стела МАРИНОВА
Проекти, образователни програми и научни резултати във всички области на астрономията ще бъдат представени в рамките на XVI годишна конференция на Съюза на астрономите в България, която ще се проведе от 14 до 16 юни във Варна.
Във форума ще се включат професионални астрономи, представители на обсерватории и астроклубове в България и от Европейския център за ядрени изследвания. По предварителна регистрация участниците ще бъдат между 60 и 80, споделя пред „Аз-буки“ директорът на Народната астрономическа обсерватория и планетариум „Николай Коперник“ – Варна, Свежина Димитрова. Тя уточнява, че в рамките на конференцията ще бъдат представени както строго професионални проекти, така и такива, които ще покажат прилагането на ресурси и провеждането на събития по астрономия в класната стая и извън нея.
Ще бъдат наградени и най-добрите в конкурса, посветен на 125 години от рождението на швейцарския астроном и физик Фриц Цвики. Неговите дъщери Франциска и Маргрит лично ще връчат наградите на отличените.
В рамките на тридневния форум ще бъдат отбелязани 60-годишнината на Астрономическата обсерватория – Варна, и 55-годишнината на Народната астрономическа обсерватория и планетариум „Николай Коперник“. Екипът на Астрономическата обсерватория ще връчи почетни плакети на всички свои партньори, които през годините са отразявали и са се включвали в инициативите за популяризиране на дейността ѝ.
Предшественикът на Свежина Димитрова – Иван Иванов, ще изнесе доклад „60 години от началото на дейността на Варненската обсерватория“, с който ще покаже развитието ѝ през годините.
Директорката посочва, че дейностите в Обсерваторията са с широк спектър въпреки малкия брой работещи. Тя обаче не може да отличи кои от тях са по-важните и кои са второстепенни.
„За нас са важни както работата с учениците, които ни посещават от цялата страна, така и работата с ученици и учители от Варна не само през годината, а и през летния период, когато имаме групи за ученици от I до IX клас. За нас са важни и постоянните кръжочни форми и постиженията на учениците ни в национални и международни състезания, олимпиади и конкурси. Гордеем се с учениците, които са завършили нашите курсове и са се реализирали в сферата на науката – споделя Димитрова. – Важни са и гражданите, които посещават планетариума през цялата година и дават добри отзиви за дейността ни. За нас е чест и гордост връзката ни с различни културни и научни институции на национално и международно ниво.“
Интересът към Астрономическата обсерватория и планетариума от страна на хората нараства все повече. Това по думите на директорката се дължи на направеното обновление на зала „Планетариум“. През летните месеци за всеки любител астроном има възможност и за посещение на лекции на български, руски и английски език. Следващия месец в предстои да се проведе и подборът на учениците, които ще представят страната на Международната олимпиада по астрономия. „Работим с високомотивирани деца и виждаме, че бъдещето е в децата, които се развиват и се занимават със смислени неща като наука“, казва Димитрова.
Екипът на Народната астрономическа обсерватория и планетариум „Николай Коперник“ вече има
нова мечта – планетариумът да се превърне в голям STEM център.
Във фоайето искат да има различни модели и макети, с помощта на които учениците чрез интерактивност да научават много в сферата на астрономията, физиката, математиката, природните науки, екологията.
„Това е нашата мечта за следващите 10 години. Когато си поставим мечти и цели, в началото си мислим, че са неосъществими. Обаче се оказва, че с много упорит труд нашите мечти, колкото и невероятни да са, се сбъдват“, споделя Димитрова.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg