До 10 000 лв. ще може да получи училище, а до 5000 лв. – детска градина, за дейности, свързани с превенция на насилието и тормоза в училище. Това предвижда проектът за една от двете нови национални програми – „Без агресия за сигурна образователна среда“, публикуван от МОН за обществено обсъждане. Програмите за 2024 г. са 22 на брой и са на обща стойност 230 млн. лв.
Новата програма, на практика, продължава дейностите по втория модул – „Училище без агресия“, на миналогодишната програма за подкрепа на личностното развитие на учениците. Училищата, класирани по него през 2023 г. – 32 на брой, са оценили модула като изключително необходим и полезен, отразяващ потребността от създаване на условия за сигурна училищна среда и за методическо подпомагане на този процес. По него са кандидатствали 460 училища, като детските градини също са изявили желание за участие. Това са причините тази година МОН да предложи дейностите да се обособят в отделна програма, която да включва и детските градини.
Бюджетът на Програмата, която ще се изпълнява до юни 2025 г., е 500 000 хил. лв.
От тях 100 хил. са за детските градини, а 400 хил. лв. – за училищата. За тях с проекти ще могат да кандидатстват както общински и държавни, така и частни детски градини и училища. Те следва да попълнят формуляр за кандидатстване, който ще бъде публикуван на сайта на МОН до 10 дни след приемането на Програмата от Министерския съвет.
В него следва да се опишат целите и очакваните резултати от проекта, дейностите, които ще се изпълняват, участниците, ресурсите и т.н. Ще са нужни още придружително писмо, решение на педагогическия съвет и декларация за кандидатстване, които следва да се изпратят на хартиен носител в МОН в 30-дневен срок от одобряването на Програмата. Оценяването ще е до 60 дни от крайната дата за приемане на проектните предложения.
Детските градини ще могат да организират обучения за надграждане на уменията на педагогическите специалисти за справяне с агресията, за изграждане на позитивен климат, развитие на емпатия, рефлексия, медиация на конфликтни ситуации и др.
Ще се финансират още дейности, свързани с установяване на „златни правила“ в градината, поставяне на граници и развитие на емоционалната интелигентност и съпричастност при децата,с подкрепа на родителите чрез проучване на нуждите им и провеждане на общностни събития и тематични родителски срещи, със сътрудничество със семейството при случаи на агресия при децата и др.
Целта е да създадат също така
възможности и форми за участие и информираност на всеки родител за развитието на детето му,
включително за затруднения в развитието и поведението на детето му.
Училищата ще могат да изградят по Програмата кътове за отдих, споделяне и учене. Да провеждат вътрешноучилищни обучения за надграждане уменията на педагогическите специалисти за справяне с агресията, изграждане на позитивен климат, развитие на емпатия, рефлексия и медиация на конфликтни ситуации според нуждите на училището и класа, превенция на кибернасилие и безопасно пребиваване в електронна среда.
Ще се подкрепя провеждането на срещи, работилници, лаборатории на училищно ниво по теми, свързани с превенция на насилието, провеждането на дейности с учениците, насочени към формиране и развитие на социално-емоционални умения, активиране на техните обединения, овластяване и смислено участие в живота на училищната общност, както и подкрепа на родителите, тематични родителски срещи и др.
В края на Програмата се очаква цялостен подход за превенция на агресията да бъде реализиран в 20 детски градини, 600 деца и 600 родители да бъдат включени в подобни дейности, както и да бъдат обучени 200 педагогически специалисти. Целите за училищата са 60 училища с цялостен подход за превенция на насилието, 3000 ученици и 3000 родители, включени в дейностите по модула, както 1000 обучени педагогически специалисти.
1 млн. лв. за безопасност на движението по пътищата и 3 млн. лв. за нови автобуси
Втората нова програма тази година – „Безопасност на движението по пътищата“, е с бюджет от 4,3 млн. лв.
По първия ѝ модул, с бюджет от 200 хил. лв., ще се подкрепя обучението по безопасност на движението по пътищата. За 40 детски градини са предвидени 40 хил. лв., т.е. по около 1000 лв. на градина, а за 160 училища – 160 хил. лв.
Държавни, общински и частни детски градини и училища могат да подават проекти за разработване и провеждане на педагогически ситуации и уроци по безопасност на движението по пътищата, както и на уроци по други предмети с интегриране на темата по БДП. Със средствата ще могат да се купуват материали, уреди, пособия, съоръжения, екипировка и др. Ще се финансира и
провеждането на инициативи и състезания, свързани с пътната безопасност,
с участието на деца и ученици в детските градини и училищата.
Вторият модул е за 1 млн. лв., от които 200 хил. лв. са за детски градини, а 800 хил. лв. – за училища. По него могат да се изграждат външни и вътрешни площадки за обучение по безопасност на движението по пътищата.
За детските градини външните площадки следва да са с размер 11 м на 6 м и да имат от 4 до 8 кръстовища, а вътрешните – с размер 5 м на 4,45 м, като и двата вида трябва да имат модел на светофар с височина поне 137 см, 1 стоп-палка, 12 сигнално-предпазни жилетки, 1 комплект от 10 бр. пътни знаци (с минимална височина 110 см), 10 конуса, детски велосипед и детска каска за велосипедист.
Максимумът, който ще получат градините, е 3500 лв. – до 1500 лв. за външна площадка, до 750 лв. за вътрешна и до 1250 лв. за оборудване.
За училищата изискванията са следните: външните площадки да са с размери 11 м х 6 м, с 4 до 8 кръстовища, а вътрешните – 5 м х 4,45 м. Оборудването им трябва да е същото като при градини, плюс 2 броя симулационни очила, 2 табла за обучение по БДП, велосипед и каска за велосипедист и програмируем учебен робот.
Сумите, с които ще се финансират училищните площадки, са същите като при градините, но за оборудване тук сумата е до 2250 лв. Планирано е поне 72 градини и 222 училища да се сдобият с нови площадки по БДП.
100 хил. лв. са планирани по третия модул на Програмата за разработване и администриране на интерактивно приложение за придобиване и развиване на компетентности по пътна безопасност и за проверка на знанията и уменията на учениците от различните класове в областта на БДП.
Приложението ще се разработва от МОН и ще съдържа три раздела.
За ученици от I до IV клас ще е под формата на игра, която ще ги запознава с основните правила, свързани с пътната безопасност. По-големите от прогимназията ще решават казуси, свързани с прогнозиране на пътни ситуации, различни видове пътища, превозни средства, пътни знаци, проявяване на отговорност и самоконтрол и др. За ученици от VIII до XII клас приложението ще помага за запознаване с основни правила за управление на моторни превозни средства, с нормативната уредба и др.
Първите три модула ще се изпълняват до 1 декември тази година. Последният модул е с най-висок бюджет – 3 млн. лв., и ще се изпълнява до 31 декември 2024 г. По него МОН ще апробира възможността за включване в транспортните схеми и на електрически автобуси – освен поне 4 нови автобуса с двигатели с вътрешно горене е планирано закупуването и на поне 2 електрически автобуса, като ще се финансира и изграждането на съпътстваща инфраструктура за експлоатацията им – зарядни станции, допълнителни външни батерии и алтернативни източници на електрическа енергия.
От 2020 г. до 2023 г. МОН е финансирало 887 училища и 410 детски градини с приблизително 3 млн. лв. за изграждане на площадки по безопасност на движението по пътищата, показват данните на Министерството. 956 са средищните детски градини и училища у нас, като пътуващите деца и ученици от I до XII клас, които учат в различно населено място от това, в което живеят, са над 90 700.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg