
„Средствата, вложени в образование и наука, са с най-висока обществена възвръщаемост, но тя много трудно се оценява и измерва, защото е най-отложена във времето.“
Това каза министърът на образованието и науката Красимир Вълчев, който участва 20-ата световна среща на българските медии, организирана от Българската телеграфна агенция, предава БТА.
„Няма никакво съмнение, че ако искаме да живеем в проспериращо и добро общество, трябва да разчитаме на българските преподаватели, учени и учители. И това е предизвикателството пред всяко общество. Ние искаме да повишаваме доходите си и да растем, тогава трябва да заложим на образованието, на индустриите с висока добавена стойност, които изискват хора, които могат да правят по-сложни неща“, заяви образователният министър.
По думите му, няма съмнение, че
следващите десетилетия ще бъдат ера на още по-дълбоки и мащабни дигитални трансформации.
„Ще бъдат ера на изкуствения интелект и ние трябва да имаме повече хора, които да могат да програмират изкуствен интелект, да го разработват“, каза Вълчев.
И посочи, че такива са работещите в Института за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии (INSAIT) към Софийския университет „Св. Климент Охридски“.
Той подчерта, че за целта трябва да имаме повече ученици, които са с добри резултати по математика, и това е едно от големите ни предизвикателства. „Направихме немалко за подкрепа на българската система на научни изследвания, но продължаваме да сме длъжници. Аз, като министър, много се надявам да успея в задачата си да убеждавам българското общество, че в още по-голяма степен трябва да подкрепяме българската система на образование и наука“, заяви министърът.
По думите му, развитието на човечеството през последните 500 години е най-вече благодарение на научната революция.
Министър Вълчев отправи и поздравление, че за поредна година БТА организира Световната среща на българските медии, че я утвърждава и разширява и тя съдържа все повече и по-пълноценни дискусии.
Темата на тазгодишното издание на събитието е „Медии и знание“. Във форума – присъствено и онлайн, участват български журналисти от 25 държави, включително България. Сред тях са 46 журналисти от 34 българоезични медии по света. Участие са потвърдили и представители на 36 медии от България.

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg