"Az-buki" National Publishing House
Ministry of Education and Science
Wikipedia
  • Login
  • Registration
Natural Science
and Advanced Technology Education
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Home
  • About the journal
  • Aims and Scope
  • Editorial Board Members
  • Contents
  • Guidelines
    • Guide for Authors
    • Reviewer's Guide
  • Publishing Ethics
  • Contact
  • Subscribe now
  • en_US
  • Home
  • About the journal
  • Aims and Scope
  • Editorial Board Members
  • Contents
  • Guidelines
    • Guide for Authors
    • Reviewer's Guide
  • Publishing Ethics
  • Contact
  • Subscribe now
  • en_US
Няма резултати
Вижте всички резултати
Natural Science and Advanced Technology Education
Няма резултати
Вижте всички резултати
Home Новини Новини 2025 Брой 9, 06-12.03.2025 г.

Страстта да изобретяваш

Носителят на наградата „Еврика“ Емил Митев е съавтор на патент за бордова система за управление на електромобили

Зина Соколова от Zina Sokolova
11-03-2025
in Брой 9, 06-12.03.2025 г.
A A

 

През 2021 г. колектив от Русенския университет – доц.  Симеон Илиев, доц. Данчо Гунев и инж. Емил Митев, получават номинация в категория „Електроника и електротехника“ за наградите „Изобретател на годината 2021“ за разработката „Бордова система за управление на електромобили“. Снимки Фондация Еврика

Емил Митев е роден през 1994 г. Средното си образование завършва през 2013 г. в Професионалната гимназия по електротехника и електроника „Апостол Арнаудов“ в  Русе с професионална квалификация „Техник на компютърни системи“. През 2017 г. се дипломира като бакалавър в Русенския университет „Ангел Кънчев“, специалност „Транспортна техника и технологии“, а през 2018 г. – като магистър в същия университет по специалност „Диагностика, обслужване и ремонт на автомобилната техника“. Успешно защитава докторантура на тема „Изследване на работата на дизелов двигател с алтернативни горива и добавки“ през 2024 г.

Голям принос за израстването на Емил Митев като учен с обещаващ научен потенциал имат реализираните три практически обучения по програма „Erasmus+“ в Румъния и Испания. В периода на докторантурата му са изготвени един патент и 18 научни труда, като 9 от тях са по тематиката на дисертационния труд.

От декември 2022 г. е главен инженер-конструктор във „Витто“ ООД – Нови пазар.

В края на януари 2025 г. инж. Емил Митев получи наградата „Еврика“ в категорията „Млад изобретател“. Отличието му се присъжда като съавтор в защитен патент за изобретението „Бордова система за управление на електромобили“. То е регистрирано като патент от Патентното ведомство на Република България под № 67309 В1 от 29.04.2021 г.

Задачата на изобретението, в което участва Емил Митев,

е да се предложи бордова система за управление на елект­рически превозни средства, която осигурява възможност захватът на волана да бъде непрекъснато с двете ръце, без да има нужда от пускането му при изпълнение на други основни или допълнителни дейности в процеса на управление.

Разработката е резултат от изследователската дейност на Емил Митев по дисертационната му тема. Данните, по които може да се съди за ефективността на изобретението, са спрямо резултатите на автомобила в състезанията на Shell Eco-Marathon, като от цялостното въвеждане през 2022 г. до настоящия момент е постигнато подобрение с 15%.

Насочва се към изобретенията, докато следва в Русенския университет.

Когато е II курс студент в специалност  „Транспортна техника и технологии“, започва да специализира двигатели с вътрешно горене. Тогава се запознава и с единия от изобретателите, който е включен към патента за бордова система за управление на електромобили. Така в IV курс се присъединява към отбора на Русенския университет за разработка на електромобили за състезанието Eco-Marathon, организирано от „Шел“. В него целта е да се измине най-много път с най-малко количество енергия.

Отбор „Автомобилист“ на Русенския университет печели през 2019 г. второ място за най-добър дизайн в категория „Прототипи“ в престижното международно състезание Shell Eco-marathon в конкуренцията на над 80 автомобила. Наградата е присъдена за отлична ергономия и комфорт на интериора на електромобила с тегло от само 28 кг, за мястото на пилота и за високо ниво на безопасност на конструкцията
Тогава прототипът на електромобил на русенци се захранва с батерия,

а резултатите са доста по-ниски от тези на другите отбори. Затова екипът хвърля много усилия за подобряване дизайна на автомобила и прави три прототипа. Първият е от стъклопласт и тежи около 78 кг. Вторият вече тежи около 40 кг и е от карбон с алуминиеви детайли, които спомагат за намаляване теглото на конструкцията. А последният е най-лек – около 28 кг. И това на фона на факта, че пилотите се подбират да бъдат с тегло до 50 килограма.

Изобретателят успява да покара малко първите два модела, но в третия не може да се побере и така се лишава от възможността да се повози на състезателния болид.

„Някъде по това време бяхме стигнали до момента, в който се оказа, че самата позиция на пилотите затруднява управлението на електромобила. Тогава разработихме тази бордова система за управление на електромобили“, връща лентата назад Емил Митев.

Неговият екип определя позата на пилота, като я съобразява както с болида, така и с тялото на пилота, за да може да се установи и оптималното позициониране на ръцете му спрямо т.нар. волан.

В него има вградена система,

която следи обиколките, скоростта на болида, консумацията на енергия. Това подпомага пилота да управлява колата оптимално и в същото време да не усеща умора в ръцете – състезанието на пистата продължава между 25 и 35 минути.

При тези условия пилотите се сблъскват с различни предизвикателства – например опасност от прегряване на болида от слънцето, както и други неблагоприятни условия. Затова изобретателят и неговите колеги търсят начин да им бъде осигурен максимален комфорт.

„Когато започнахме да разработваме този волан, добавихме и нови функции за управление към него – уточнява Емил Митев. – Бутоните за управление са разположени на волана така, че пилотът има директен визуален контакт с тях и може лесно да ги управлява с палците и показалците, без да се налага да пуска волана с ръка.“

Новата разработка дава възможност да се следят данни и параметри на автомобила, да се комуникира постоянно с пилота и да му се изпращат телеметричните данни, което помага за постигането на по-добри резултати.

При връчването на наградата „Еврика“ бе подчертано, че

новата система е снабдена с програмируем контролер,

чрез който дисплеят извежда различна информация в зависимост от нуждите на пилота – текущо състояние на акумулаторната батерия, нейната температура, поддържаната скорост, брой обиколки, изминато разстояние, разход на енергия, оставащо време до крайната цел на пътуване и др.

Контролерът е свързан с различни сензори, разположени в автомобила, от които получава необходимата информация за извеждане на дисплея. Корпусът на волана е снабден с преден и заден капак, които закриват елементите, вградени в него. Всички действия по опериране с органите за управление може да се извършват, без да се излиза от захват на волана.

Може да се прави и фина настройка на положението на волана спрямо кормилния вал. Органите за управление са разположени така, че да изискват минимални усилия и движения от частите на тялото, което намалява умората и подоб­рява сигурността при шофиране.

„Докато усъвършенствахме системата за управление, наблюдавахме и как намалява консумацията на енергия, което бе от съществено значение за повишаване на ефективността и ни позволи да получим по-добри резултати“, казва Емил Митев. Засега воланът е единственото, което екипът е патентовал.

Емил Митев разказва, че

от малък винаги е бил любопитен да разгадава как са направени нещата.

Интересува се от инженерната област и от рисуване. Участвал е и на състезания по инженерна графика, където е печелил първо място.

Сега работи като главен инженер в компания за автоматизация, която се занимава с интегриране на индустриални роботи и разработване на конвейерни ленти за различни производствени процеси за постигне на висока ефективност.

Засега младият изобретател още е част от екипа на фирмата „Витто“ ООД – Нови пазар. Но му предстои поредно предизвикателство – да се захване със собствен бизнес и да развива идеите си в практически продукти.

Емил Митев е силно мотивиран млад изследовател с широки теоретични и експериментални познания. Усвоява бързо новостите и притежава отлични технически умения. Демонстрира независимо мислене и способност за бързо решаване на проблеми. Отличава се с ясно изразено научно любопитство.

Носител е на множество грамоти от участия в състезания по приложна електроника, олимпиада по инженерна графика, студентски научни сесии, международни и национални научни конференции и симпозиуми.

Има завършен курс на Catia V5, носител е на грамота „Първенец на специалността“ от Русенския университет“, както и кристален приз за участие в симпозиум на DAAAM и сертификат за завършен обучителен курс за програмиране на индустриални роботи KUKA – Kuka College Certificate – Robot Programming 1.

Your Image Description

Свързани статии:

Училище за мечтатели Служебният министър на образованието и науката проф. Галин Цоков награди учители новатори в прилагането на технологиите, изкуствения интелект и иновативни практики в детски градини и училищаМинистър Галин Цоков награди учители новатори Ученици влизат в лабораториите на Бургаския държавен университет Какво означава „уронване престижа на работодателя“

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":

Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

Phone: 0700 18466

Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg

Научните списания се продават и в книжарница „Сиела“ – подлез на Ректората на СУ „Св. Св. Климент Охридски“.

Address: София 1000, бул. „Цар Освободител“ №22

Tags изобретениеНоваторипатентпрототип"Angel Kanchev", University of Ruse (Bulgaria)

Последвайте ни в социалните мрежи

Viber
shareTweet
Previous article

Отличиха най-добрите студенти за 2024 г.

Next article

Кукли на 2400 години

Next article
Кукли на 2400 години

Кукли на 2400 години

CONTEMPORARY CHALLENGES FACING THE FOOD INDUSTRY

ECO-INNOVATION AND CIRCULAR ECONOMY DEVELOPMENT

Последни публикации

  • Обучение по ПРИРОДНИ НАУКИ и върхови технологии ГОДИШНО СЪДЪРЖАНИЕ / ГОДИНА XXXIII, 2024
  • Natural Science and Advanced Technology Education, 5-6/2024, vol. 33
  • Natural Science and Advanced Technology Education, 3-4/2024, vol. 33
  • Natural Science and Advanced Technology Education, 1-2/2024, vol. 33
  • ГОДИШНО СЪДЪРЖАНИЕ / ГОДИНА XXXII, 2023
  • Natural Science and Advanced Technology Education, 5-6/2023, vol. 32
  • Natural Science and Advanced Technology Education, 3-4/2023, vol. 32
  • Natural Science and Advanced Technology Education, 2/2023, vol. 32
  • Natural Science and Advanced Technology Education, 1/2023, vol. 32
  • Annual Contents of Natural Science and Advanced Technology Education, 2022
  • Natural Science and Advanced Technology Education, 6/2022, vol. 31
  • Natural Science and Advanced Technology Education, 5/2022, vol. 31
  • Natural Science and Advanced Technology Education, 4/2022, vol. 31
  • Natural Science and Advanced Technology Education, 3/2022, vol. 32
  • Natural Science and Advanced Technology Education, 2/2022, vol. 31
  • Natural Science and Advanced Technology Education, 1/2022, vol. 31
  • Годишно съдържание на „Обучение по природни науки и върхови технологии“
  • Natural Science and Advanced Technology Education, 6/2021, vol. 30
  • Сп. „Обучение по природни науки и върхови технологии“, книжка 5/2021, година XXX
  • Natural Science and Advanced Technology Education, 4/2021, vol. 30
  • Project-Based Teaching in Model for Meaningful and Technological Integration of the Ecological Education
  • Сп. „Обучение по природни науки и върхови технологии“, книжка 3/2021, година XXX

София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

+0700 18466

izdatelstvo.mon@azbuki.bg
azbuki@mon.bg

Полезни линкове

  • Къде можете да намерите изданията?
  • Вход за абонати
  • Home
  • Contact
  • Subscribe now
  • Projects
  • Advertising

Az-buki Weekly

  • Вестник “Аз-буки”
  • Subscribe now
  • Archive

Scientific Journals

  • Strategies for Policy in Science and Education
  • Bulgarian Language and Literature
  • Pedagogika-Pedagogy
  • Mathematics and Informatics
  • Natural Science and Advanced Technology Education
  • Vocational Education
  • Istoriya-History journal
  • Chuzhdoezikovo Obuchenie-Foreign Language Teaching
  • Filosofiya-Philosophy

Newsletter

  • Accsess to public information
  • Условия за ползване
  • Профил на купувача

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
en_US
bg_BG en_US
  • Login
  • Sign Up
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Home
  • About the journal
  • Aims and Scope
  • Editorial Board Members
  • Contents
  • Guidelines
    • Guide for Authors
    • Reviewer's Guide
  • Publishing Ethics
  • Contact
  • Subscribe now
  • en_US

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"