"Az-buki" National Publishing House
Ministry of Education and Science
Wikipedia
  • Login
  • Registration
Natural Science
and Advanced Technology Education
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Main Page
  • About the journal
  • Aims and Scope
  • Editorial Board Members
  • Contents
  • Guidelines
    • Guide for Authors
    • Reviewer's Guide
  • Publishing Ethics
  • Contact
  • Subscribe now
  • en_US
  • Main Page
  • About the journal
  • Aims and Scope
  • Editorial Board Members
  • Contents
  • Guidelines
    • Guide for Authors
    • Reviewer's Guide
  • Publishing Ethics
  • Contact
  • Subscribe now
  • en_US
Няма резултати
Вижте всички резултати
Natural Science and Advanced Technology Education
Няма резултати
Вижте всички резултати
Main Page Новини Новини 2025 Брой 27, 10 - 16.07.2025 г.

Заради Родопа планина – различното преживяване

Ученици от Езикова гимназия „Христо Ботев“ в Кърджали превеждат на английски и немски съдържанието на туристическия портал в града

Петя Николова от Петя Николова
13-07-2025
in Брой 27, 10 - 16.07.2025 г.
A A
Снимки ТИЦ – Кърджали

Сайтът visitkardzhali.com, с който Туристическият информационен център (ТИЦ) на родопския град приканва посетители и разказва за местни обичаи и забележителности, вече е достъпен на 6 езика. Освен на български съдържанието му може да се прочете на английски, немски, румънски, гръцки и турски език. Според Маргарита Янева, главен идеен мотиватор и двигател на Туристическия център към Община Кърджали, целта е да се ангажира вниманието на потока от хора, минаващи през областния център.

„През града ни всекидневно преминават стотици туристи от Румъния към Гърция и нашата цел е да привлечем поне 30% от тях“, казва за „Аз-буки“ Янева.

Като бивша възпитаничка на Езиковата гимназия в града, Маргарита споделя със своята преподавателка по английски Петя Илиевска идеята си за участие на ученици в превода. Учителката прегръща инициативата, предлага я на директора на училището Даниела Павлова и нещата потръгват.

Ако днес за сайта visitkardzhali.com може да се говори на 6 езика, заслугата е обща.

На хората, които са се включили в начинанието на Маргарита, на учителите и учениците, на Община Кърджали и разбира се, на самата Янева. Положените усилия и добрият резултат ни провокират да разкажем повече.

„Аз-буки“ разговаря с Маргарита Янева – експерт от Туристическия информационен център, с директора на ЕГ „Христо Ботев“ Даниела Павлова и главните учители Петя Илиевска – по английски език, и Нигяр Наим – по немски език.

„Моята цел беше да включа децата в реален проект, от който да има ефект. Учителите им провериха всяка статия, преди тя да бъде качена на сайта. Но всичко беше на доброволни начала. Заслугата за превода на английски и немски е изцяло тяхна“, казва Маргарита.

И добавя, че преводът на румънски и турски е финансиран от Общината, а тя самата е превеждала съдържанието на статиите на гръцки език.

„Идеята е прекрасна, защото осъществява интердисциплинарна връзка между предметите история, български език и литература, немски език, география, както и подтеми като минералогия и археология. Знаехме, че участието на учениците в проекта ще допринесе за тяхното развитие в различни посоки – обяснява Нигяр Наим, главен учител по немски език в ЕГ „Христо Ботев“. – Затова избрах деца, които имат засилен интерес не само към немския език, но и към историята.“

Според Петя Илиевска преподавателите по английски избират ученици от XI и XII клас в зависимост от това дали тяхното ниво на владеене на езика е най-подходящото, за да се справят добре със задачата. Казва, че работата не е била никак малко като обем, но пък са разполагали с достатъчно време.

За превода на немски Нигяр Наим разяснява, че с учениците, които са били в XI клас, работят присъствено и онлайн,

обсъждат различни идеи, задават си въпроси и си помагат взаимно. Процесът продължава през цялата учебна година и повлиява изключително положително на децата.

Нигяр Наим

„Те обогатиха знанията си по немски език, вникнаха в тънкостите на превода и видяха какви са трудностите – уточнява Наим. – Предизвикателство е да превеждаш думи като „аязмо“ и „чиляк“ например. Наименованията на природните забележителности в нашия край често са архаични български думи или турцизми, както е „чиляк“ и „кая“, затова с децата трябваше да добавяме пояснения и същевременно обогатявахме общата си култура. По БЕЛ учениците също надградиха знанията си, защото при превеждането се правят съпоставки между двата езика. Речниковият им запас както по немски, така и по български се обогати. Доближиха се много и до мотиви от историята и етнографията на региона. Като цяло, придобиха повече информация по история, археология, етнология.“

Наим забелязва, че децата се включват с удоволствие в дейности извън часовете, когато им харесват и когато не са подложени на натиск от предстоящо оценяване.

Освен това съумяват да използват по подходящ начин възможностите на технологиите и да вкарат като полезен компонент в свободното си време социалните мрежи. Преподавателката по немски споделя още, че учениците са развили и патриотичните си чувства по отношение на родния край: „Изпитваха гордост от факта, че са родени в този регион на страната и от това какви забележителности има в него.“

Маргарита Янева, като експерт по туризма и поддържаща не само сайта visitkardzhali.com, но и фейсбук страницата, е категорична, че партньорството с Езиковата гимназия в града ще продължи. Определено така мисли и Нигяр Наим.

„Това е проект, който ще се надгражда – казва тя. – Ще сменяме децата и ще го продължим, за да популяризираме нашия регион, да го правим по-лесно достъпен за туристи от цял свят. Не само с комерсиална цел, но и за да им покажем какво има в невероятната ни планина. Родопите са напълно различно преживяване!“

За Петя Илиевска, главен учител по английски в Езиковата гимназия, не подлежи на съмнение, че сътрудничеството между училището и Туристическия информационен център на Община Кърджали има бъдеще. Удивена от енергията и идеите на Маргарита Янева, тя я подкрепя напълно.

„Маргарита реализира много инициативи и което е най-ценно – непрекъснато се опитва да въвлече в тях ученици от различни класове, както и възрастни хора, институции също, за да популяризира забележителностите, но и да помогне да се подобри средата. Ние сами да си я подобрим!“, отбелязва Илиевска.

Едно от първите по-мащабни събития, в което участват ученици от пет училища в областния град и в които присъства и Петя Илиевска, е инициативата „Аз обичам Кърджали“.

„Без да сме се включили в проект или да работим по конкретна програма с очакване за възвръщаемост, сформирахме група от 70 доброволци и заедно маркирахме и чистихме пътеки. През май 2024 г. започнахме инициативата „Аз обичам Кърджали“ и над 150 деца от пет различни училища се включиха в нея. Показахме им на практика как се маркират туристически пътеки“, разказва експертът Маргарита Янева. И насочва вниманието на желаещите да посетят Източните Родопи, не само към красивия язовир „Кърджали“ и античния комплекс Перперикон, но и към Планетариума.

„Нашият Планетариум е уникален. Намира се в града и е третият по големина в страната, както и единственият с надуваем купол. Куполът се надува всеки път преди прожекция“, обяснява Янева.

Съоръжението, част от Астрономическата обсерватория „Славей Златев“, което работи от 2024 г., има 7-метров купол с уникална по рода си конструкция.

Проектът е изпълнен с финансиране по национална програма на Министерството на образованието и науката с допълнителната помощ на Община Кърджали.

 

За Нигяр Наим, Петя Илиевска и директора на Езиковата гимназия Даниела Павлова от инициативите на Туристическия център и Маргарита Янева печелят и децата, и техните учители, и всички гости и граждани на Кърджали.

„С ученици от моя клас се включих в почистването и маркирането на пътеките, организирано от Информационния център – разказва Петя Илиевска. – Заедно отидохме до връх Моняк и изчистихме маршрута от мястото, където спират колите, за да се продължи след това пеша, до самия връх. С група колеги пък участвах в друга инициатива, по време на която трябваше да търкаляме гуми, за да направим с тях стена, която да се използва за стрелба с въздушни пушки или лък“.

„На мен също много ми хареса да участвам в проекта по превеждането на сайта visitkardzhali.com – споделя и Нигяр Наим. – Казвам го не само като възпитаник на училището, в което съм положила основите на немскоезичното си обучение, но и като човек, който произхожда от региона. Беше ми много интересно, връщах се в детството при красивите местности около селата Комунига, Паничково, Женда, към моя баща – любител на природата и историята, който много ми е разказвал. И се случи нещо наистина хубаво.

По време на проекта децата от двете групи – с английски и с немски, проявиха интерес и изкачихме връх Радимар,

популярна дестинация в Родопите близо до Кърджали, където за първи път поставихме и българския флаг.“

„Момичето, което ни върна вярата, че туризъм в Кърджали ще има!“

Така водещият Георги Кючуков представя Маргарита Янева в предаването „Накъде в неделя“ по БНР Кърджали.

Можем да му вярваме, защото той е и учител по история в СУ „П. Р. Славейков“, както и екскурзовод. Човек, който представя на посетителите Перперикон, светилището на Орфей при с. Татул, пещерата Утроба, средновековния манастир „Св. Йоан Предтеча“ и забележителностите на Кърджали и Източните Родопи. И точно тази привързаност и любов към величествената природа на Родопа планина провокира и възхищението му към Маргарита, когато я кани като гост в радиопредаването. А приносът на Янева вече се забелязва.

 

Your Image Description

Свързани статии:

Тийнейджърите в нета всеки ден Как да се постигнат резултати в класните стаи – 2 Децата живеят в опасни и вредни условия Конструктор на детството

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":

Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

Phone: 0700 18466

Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg

Научните списания се продават и в книжарница „Сиела“ – подлез на Ректората на СУ „Св. Св. Климент Охридски“.

Address: София 1000, бул. „Цар Освободител“ №22

Tags КомпасКърджалиместни обичаи и забележителноституризъм

Последвайте ни в социалните мрежи

shareTweet
Previous article

На закуска с директора

Последни публикации

  • Natural Science and Advanced Technology Education, 1/2025, vol. 34
  • Обучение по ПРИРОДНИ НАУКИ и върхови технологии ГОДИШНО СЪДЪРЖАНИЕ / ГОДИНА XXXIII, 2024
  • Natural Science and Advanced Technology Education, 5-6/2024, vol. 33
  • Natural Science and Advanced Technology Education, 3-4/2024, vol. 33
  • Natural Science and Advanced Technology Education, 1-2/2024, vol. 33
  • ГОДИШНО СЪДЪРЖАНИЕ / ГОДИНА XXXII, 2023
  • Natural Science and Advanced Technology Education, 5-6/2023, vol. 32
  • Natural Science and Advanced Technology Education, 3-4/2023, vol. 32
  • Natural Science and Advanced Technology Education, 2/2023, vol. 32
  • Natural Science and Advanced Technology Education, 1/2023, vol. 32
  • Annual Contents of Natural Science and Advanced Technology Education, 2022
  • Natural Science and Advanced Technology Education, 6/2022, vol. 31
  • Natural Science and Advanced Technology Education, 5/2022, vol. 31
  • Natural Science and Advanced Technology Education, 4/2022, vol. 31
  • Natural Science and Advanced Technology Education, 3/2022, vol. 32
  • Natural Science and Advanced Technology Education, 2/2022, vol. 31
  • Natural Science and Advanced Technology Education, 1/2022, vol. 31
  • Годишно съдържание на „Обучение по природни науки и върхови технологии“
  • Natural Science and Advanced Technology Education, 6/2021, vol. 30
  • Natural Science and Advanced Technology Education, 5/2021, vol. 30
  • Natural Science and Advanced Technology Education, 4/2021, vol. 30
  • Сп. „Обучение по природни науки и върхови технологии“, книжка 3/2021, година XXX

София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

+0700 18466

izdatelstvo.mon@azbuki.bg
azbuki@mon.bg

Полезни линкове

  • Къде можете да намерите изданията?
  • Вход за абонати
  • Main Page
  • Contact
  • Subscribe now
  • Projects
  • Advertising

Az-buki Weekly

  • Вестник “Аз-буки”
  • Subscribe now
  • Archive

Scientific Journals

  • Strategies for Policy in Science and Education
  • Български език и литература
  • Pedagogika-Pedagogy
  • Mathematics and Informatics
  • Natural Science and Advanced Technology Education
  • Vocational Education
  • Istoriya-History journal
  • Chuzhdoezikovo Obuchenie-Foreign Language Teaching
  • Filosofiya-Philosophy

Newsletter

  • Accsess to public information
  • Условия за ползване
  • Профил на купувача

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
en_US
bg_BG en_US
  • Login
  • Sign Up
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Main Page
  • About the journal
  • Aims and Scope
  • Editorial Board Members
  • Contents
  • Guidelines
    • Guide for Authors
    • Reviewer's Guide
  • Publishing Ethics
  • Contact
  • Subscribe now
  • en_US

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"