
Сайтът visitkardzhali.com, с който Туристическият информационен център (ТИЦ) на родопския град приканва посетители и разказва за местни обичаи и забележителности, вече е достъпен на 6 езика. Освен на български съдържанието му може да се прочете на английски, немски, румънски, гръцки и турски език. Според Маргарита Янева, главен идеен мотиватор и двигател на Туристическия център към Община Кърджали, целта е да се ангажира вниманието на потока от хора, минаващи през областния център.
„През града ни всекидневно преминават стотици туристи от Румъния към Гърция и нашата цел е да привлечем поне 30% от тях“, казва за „Аз-буки“ Янева.
Като бивша възпитаничка на Езиковата гимназия в града, Маргарита споделя със своята преподавателка по английски Петя Илиевска идеята си за участие на ученици в превода. Учителката прегръща инициативата, предлага я на директора на училището Даниела Павлова и нещата потръгват.
Ако днес за сайта visitkardzhali.com може да се говори на 6 езика, заслугата е обща.
На хората, които са се включили в начинанието на Маргарита, на учителите и учениците, на Община Кърджали и разбира се, на самата Янева. Положените усилия и добрият резултат ни провокират да разкажем повече.
„Аз-буки“ разговаря с Маргарита Янева – експерт от Туристическия информационен център, с директора на ЕГ „Христо Ботев“ Даниела Павлова и главните учители Петя Илиевска – по английски език, и Нигяр Наим – по немски език.
„Моята цел беше да включа децата в реален проект, от който да има ефект. Учителите им провериха всяка статия, преди тя да бъде качена на сайта. Но всичко беше на доброволни начала. Заслугата за превода на английски и немски е изцяло тяхна“, казва Маргарита.
И добавя, че преводът на румънски и турски е финансиран от Общината, а тя самата е превеждала съдържанието на статиите на гръцки език.
„Идеята е прекрасна, защото осъществява интердисциплинарна връзка между предметите история, български език и литература, немски език, география, както и подтеми като минералогия и археология. Знаехме, че участието на учениците в проекта ще допринесе за тяхното развитие в различни посоки – обяснява Нигяр Наим, главен учител по немски език в ЕГ „Христо Ботев“. – Затова избрах деца, които имат засилен интерес не само към немския език, но и към историята.“
Според Петя Илиевска преподавателите по английски избират ученици от XI и XII клас в зависимост от това дали тяхното ниво на владеене на езика е най-подходящото, за да се справят добре със задачата. Казва, че работата не е била никак малко като обем, но пък са разполагали с достатъчно време.
За превода на немски Нигяр Наим разяснява, че с учениците, които са били в XI клас, работят присъствено и онлайн,
обсъждат различни идеи, задават си въпроси и си помагат взаимно. Процесът продължава през цялата учебна година и повлиява изключително положително на децата.

„Те обогатиха знанията си по немски език, вникнаха в тънкостите на превода и видяха какви са трудностите – уточнява Наим. – Предизвикателство е да превеждаш думи като „аязмо“ и „чиляк“ например. Наименованията на природните забележителности в нашия край често са архаични български думи или турцизми, както е „чиляк“ и „кая“, затова с децата трябваше да добавяме пояснения и същевременно обогатявахме общата си култура. По БЕЛ учениците също надградиха знанията си, защото при превеждането се правят съпоставки между двата езика. Речниковият им запас както по немски, така и по български се обогати. Доближиха се много и до мотиви от историята и етнографията на региона. Като цяло, придобиха повече информация по история, археология, етнология.“
Наим забелязва, че децата се включват с удоволствие в дейности извън часовете, когато им харесват и когато не са подложени на натиск от предстоящо оценяване.
Освен това съумяват да използват по подходящ начин възможностите на технологиите и да вкарат като полезен компонент в свободното си време социалните мрежи. Преподавателката по немски споделя още, че учениците са развили и патриотичните си чувства по отношение на родния край: „Изпитваха гордост от факта, че са родени в този регион на страната и от това какви забележителности има в него.“
Маргарита Янева, като експерт по туризма и поддържаща не само сайта visitkardzhali.com, но и фейсбук страницата, е категорична, че партньорството с Езиковата гимназия в града ще продължи. Определено така мисли и Нигяр Наим.
„Това е проект, който ще се надгражда – казва тя. – Ще сменяме децата и ще го продължим, за да популяризираме нашия регион, да го правим по-лесно достъпен за туристи от цял свят. Не само с комерсиална цел, но и за да им покажем какво има в невероятната ни планина. Родопите са напълно различно преживяване!“
За Петя Илиевска, главен учител по английски в Езиковата гимназия, не подлежи на съмнение, че сътрудничеството между училището и Туристическия информационен център на Община Кърджали има бъдеще. Удивена от енергията и идеите на Маргарита Янева, тя я подкрепя напълно.
„Маргарита реализира много инициативи и което е най-ценно – непрекъснато се опитва да въвлече в тях ученици от различни класове, както и възрастни хора, институции също, за да популяризира забележителностите, но и да помогне да се подобри средата. Ние сами да си я подобрим!“, отбелязва Илиевска.
Едно от първите по-мащабни събития, в което участват ученици от пет училища в областния град и в които присъства и Петя Илиевска, е инициативата „Аз обичам Кърджали“.
„Без да сме се включили в проект или да работим по конкретна програма с очакване за възвръщаемост, сформирахме група от 70 доброволци и заедно маркирахме и чистихме пътеки. През май 2024 г. започнахме инициативата „Аз обичам Кърджали“ и над 150 деца от пет различни училища се включиха в нея. Показахме им на практика как се маркират туристически пътеки“, разказва експертът Маргарита Янева. И насочва вниманието на желаещите да посетят Източните Родопи, не само към красивия язовир „Кърджали“ и античния комплекс Перперикон, но и към Планетариума.
„Нашият Планетариум е уникален. Намира се в града и е третият по големина в страната, както и единственият с надуваем купол. Куполът се надува всеки път преди прожекция“, обяснява Янева.
Съоръжението, част от Астрономическата обсерватория „Славей Златев“, което работи от 2024 г., има 7-метров купол с уникална по рода си конструкция.
Проектът е изпълнен с финансиране по национална програма на Министерството на образованието и науката с допълнителната помощ на Община Кърджали.
За Нигяр Наим, Петя Илиевска и директора на Езиковата гимназия Даниела Павлова от инициативите на Туристическия център и Маргарита Янева печелят и децата, и техните учители, и всички гости и граждани на Кърджали.
„С ученици от моя клас се включих в почистването и маркирането на пътеките, организирано от Информационния център – разказва Петя Илиевска. – Заедно отидохме до връх Моняк и изчистихме маршрута от мястото, където спират колите, за да се продължи след това пеша, до самия връх. С група колеги пък участвах в друга инициатива, по време на която трябваше да търкаляме гуми, за да направим с тях стена, която да се използва за стрелба с въздушни пушки или лък“.
„На мен също много ми хареса да участвам в проекта по превеждането на сайта visitkardzhali.com – споделя и Нигяр Наим. – Казвам го не само като възпитаник на училището, в което съм положила основите на немскоезичното си обучение, но и като човек, който произхожда от региона. Беше ми много интересно, връщах се в детството при красивите местности около селата Комунига, Паничково, Женда, към моя баща – любител на природата и историята, който много ми е разказвал. И се случи нещо наистина хубаво.
По време на проекта децата от двете групи – с английски и с немски, проявиха интерес и изкачихме връх Радимар,
популярна дестинация в Родопите близо до Кърджали, където за първи път поставихме и българския флаг.“
„Момичето, което ни върна вярата, че туризъм в Кърджали ще има!“
Така водещият Георги Кючуков представя Маргарита Янева в предаването „Накъде в неделя“ по БНР Кърджали.
Можем да му вярваме, защото той е и учител по история в СУ „П. Р. Славейков“, както и екскурзовод. Човек, който представя на посетителите Перперикон, светилището на Орфей при с. Татул, пещерата Утроба, средновековния манастир „Св. Йоан Предтеча“ и забележителностите на Кърджали и Източните Родопи. И точно тази привързаност и любов към величествената природа на Родопа планина провокира и възхищението му към Маргарита, когато я кани като гост в радиопредаването. А приносът на Янева вече се забелязва.

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg