
Общият брой на приеманите студенти, за които държавата осигурява средства за издръжка на обучението през академичната 2025/2026 г., да бъде намален спрямо тази година с 1918 места. Предвижда субсидиране на обучението в 38 държавни висши училища (включително военните) на 41 280 студенти, от които 35 454 след средно образование. Това става ясно от проект за решение на Министерския съвет, публикуван за обществено обсъждане.
В него е заложен броят на приеманите за обучение студенти и докторанти в държавните висши училища и научните организации и чуждестранни граждани или лица без гражданство, получили временна закрила на територията на страната, за студенти в българските държавни висши училища през учебната 2025/2026 г.
Местата в 30 професионални направления ще бъдат по-малко в сравнение с академичната 2024/2025 г.
Сред тях са „Филология“, „Психология“, „Политически науки“, „Право“, „Икономика“, „Машинно инженерство“, „Комуникационна и компютърна техника“, „Национална сигурност“, „Военно дело“. В същото време ще бъдат отпуснати повече места за прием в „Химически науки“, „Общо инженерство“, „Здравни грижи“ и други.
За висшите училища, които
обучават по специалности от регулираните професии от професионални направления „Обществено здраве“ и „Медицина“,
министърът на образованието и науката може да предлага на Министерския съвет за утвърждаване и по-голям брой на приемани за обучение студенти и докторанти от определения по нормативните уредби по предложение на министъра на здравеопазването. От проекта става ясно, че при спазване на процедурата е увеличен броят на местата за студенти по специалности от регулираните професии и докторанти от двете професионални направления.
Получени са и допълнителни заявки от министрите на вътрешните работи и на отбраната за утвърждаване на по-голям брой на приеманите за обучение студенти в професионални направления „Национална сигурност“ и „Военно дело“, които също са взети предвид.
Ще бъдат утвърдени и бройки в три новооткрити
за съответните висши училища професионални направления и специалности от регулираните професии. Висшето строително училище „Любен Каравелов“ – София, ще може да приеме 28 студенти в професионално направление „Архитектура, строителство и геодезия“. В направление „Здравни грижи“ в Бургаския държавен университет „Проф. д-р Асен Златаров“ ще бъдат разкрити 20 места за прием на студенти в нерегулирана специалност и 30 студенти по специалност от регулираните професии „Рентгенов лаборант“. Националният военен университет „Васил Левски“ – Велико Търново, ще може да приеме 30 студенти в ПН „Машинно инженерство“.
Местата в държавните висши училища за прием на студенти срещу заплащане за академичната 2025/2026 г. са 16 551.
С проекта не се утвърждава приемът на студенти в частните висши училища за учебната 2025/2026 г.
Министерството на образованието и науката предлага за учебната 2025/2026 г. да бъдат приети 1577 докторанти в държавните висшите училища и 340 в научните организации, от които 210 в БАН и 71 в Селскостопанската академия.
В проекта е предложено и
регламентирането на обучаващите се в български висши училища по още три постановления.
Съгласно ПМС № 103/1993 г. местата за обучение на наши сънародници от чужбина в държавни висши училища за придобиване на образователно-квалификационните степени „бакалавър“ и „магистър“ са до 2000 и до 40 за образователната и научна степен „доктор“.
По реда на ПМС № 228/1997 г. българската държава ще осигури до 300 места за обучение на граждани на Република Северна Македония за придобиване на образователно-квалификационните степени „бакалавър“ и „магистър“ и до 5 места за образователната и научна степен „доктор“.
Съобразно ПМС № 264/2024 г. българската държава ще осигури до 400 места за обучение на чуждестранни граждани или лица без гражданство, получили временна закрила на територията на Република България, за придобиване на образователно-квалификационните степени „бакалавър“ и „магистър“.
Предвиденият брой на новоприетите наесен студенти в държавните висши училища
(с държавните висши военни училища, както и приемът по реда на трите постановления), за които държавата осигурява средства за издръжка на обучението, е 43 527, като студентите в редовна форма на обучение са 37 415, в задочна форма на обучение – 5958, и в дистанционна форма – 154. Докторантите в редовна форма на обучение са 1401, а в задочна форма на обучение – 221. С приемането на проекта средно приравненият брой учащи се (студенти и докторанти в редовна, задочна и дистанционна форма на обучение) в държавните висши училища (без държавните висши военни училища) в I курс на обучение за учебната 2025/2026 г. ще бъде 40 710, пише още в проекта.
Индикативният размер на необходимите средства за 2026 г. за издръжка на обучението на студентите и докторантите в първи курс през учебната 2025/2026 г. е в размер на 297,1 млн. лв. и е в рамките на разчетените средства за висше образование с актуализираната средносрочна бюджетна прогноза за периода 2026 – 2028 г.

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg