"Az-buki" National Publishing House
Ministry of Education and Science
Wikipedia
  • Login
  • Registration
Natural Science
and Advanced Technology Education
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Home
  • About the journal
  • Aims and Scope
  • Editorial Board Members
  • Contents
  • Guidelines
    • Guide for Authors
    • Reviewer's Guide
  • Publishing Ethics
  • Contact
  • Subscribe now
  • en_US
  • Home
  • About the journal
  • Aims and Scope
  • Editorial Board Members
  • Contents
  • Guidelines
    • Guide for Authors
    • Reviewer's Guide
  • Publishing Ethics
  • Contact
  • Subscribe now
  • en_US
Няма резултати
Вижте всички резултати
Natural Science and Advanced Technology Education
Няма резултати
Вижте всички резултати
Home Новини Новини 2024 Брой 9, 29.02.-06.03.2024 г.

Нов път си направи и пак тръгни: Няма непостижими неща за учениците от ПХГ „Дамян Дамянов“ в Сливен

Петя Николова от Петя Николова
04-03-2024
in Брой 9, 29.02.-06.03.2024 г.
A A
Училищната театрална трупа „Опит за летене“ винаги изненадва зрителите. Снимки – ПХГ „Дамян Дамянов“ – Сливен

Дали защото Хуманитарната гимназия носи името на Дамян Дамянов, или защото Сливен ражда силни характери, но всеки, докоснал се до училището, усеща неговия специален дух. За Дияна Костадинова, изпълняваща длъжността „директор“, специалното е в хората, които влагат сърце и душа в това, което правят, и в изградените отношения, превърнали гимназията в място, където деца и учители се чувстват като у дома. Затова, когато говори за випуска, завършил миналата година, Костадинова споделя с вълнение: „Те бяха последните, живели при нас от V до XII клас. Нарекоха коледното си шоу „Коледа у дома“, а ние им подарихме по един сувенир – ключ за училището. За да могат винаги да се върнат у дома“.

Създадена през 1997 г., първоначално Гимназията в Сливен носи името на Черноризец Храбър.

От 1999 г. патрон, но и истински вдъхновител, става роденият в Града на Сините камъни български поет Дамян Дамянов. Днес в Профилираната хуманитарна гимназия се обучават 248 ученици от VIII до XII клас – в профилирани паралелки по хуманитарни науки и в професионални паралелки – по професия „Екскурзовод“.

Зад 27 години съществуване обаче стоят богата история и имената на хора, отдавали енергия,

интелект и знания за утвърждаването на училището. Основателката д-р Екатерина Петкова, дългогодишният директор  Жельо Радев и настоящият ръководител на учебното заведение Дияна Костадинова са завършили „Българска филология“. Хуманитарната гимназия се ръководи от личности, отдадени на професията си и пробуждащи интерес и любов към хуманитарните науки у възпитаниците си.

„Резултатите от обучението на учениците, техните награди и отличия в конкурси са постижения на самите деца, но са вдъхновени от колегите, които работят с тях – споделя Костадинова. – „Учителят преподава себе си“ казваше предишният директор на гимназията Жельо Радев. Той преведе училището през доста трудни години и зададе посоката, в която да вървим. Трябва да отбележа още една важна личност –основателката д-р Екатерина Петкова, защото, на първо място, нейна е заслугата да имаме такова училище в Сливен.“

С 18 учители, два учебни корпуса и класна стая за всяка паралелка,

Хуманитарната гимназия очаква дипломирането на първия випуск екскурзоводи.

И макар тази професия да е различна от литературата, профилираното учебно заведение търси смисъл и черпи мотивация от книгите, оставени от българските поети и писатели.

Един поглед върху летописа на училището, достъпен на интернет страницата, улавя последователността, с която учителите са провокирали у своите ученици любовта към литературата. Но нима не е достатъчен и само фактът, че от 2000 година насам ПХГ „Дамян Дамянов“ провежда без прекъсване конкурси, посветени на лично творчество, вдъхновено от стихотворенията на своя патрон.

Дияна Костадинова, директор

„Най-вълнуващ е конкурсът за рецитаторско майсторство по стихове на поета – разказва Дияна Костадинова. – През януари, отново отбелязахме патронния празник на гимназията – рождения ден на Дамян Дамянов. Наш гост и сега, както и винаги, е неговата съпруга, поетесата Надежда Захариева. Тя оглави журито на рецитаторския конкурс, в който участниците могат да се представят в две отделни категории – с живо изпълнение пред публика и с видеоклип. През годините категориите се разрастваха, като добавяхме конкурси за видео, за рисунка, графика, колаж, електронен постер, за лично творчество на учители. Интересът винаги е бил голям. Получаваме произведения, рисунки, видеоклипове от цялата страна.“

През 2020 г. Профилираната хуманитарна гимназия в Сливен се среща с Театър „Цвете“. От една страна, това се дължи на сериозните традиции, които училището има в театралното изкуството, а от друга – на общите ценности. От форум-театралната формация определят представлението си, което играят пред учениците при гостуването си в Сливен, като „банална история, показана по атрактивен начин“.

Наивно момиче попада в мрежите на наркотрафиканти, изгубва мечтите, а и живота си. Младите театрали от училището се включват в репетицията на Театър „Цвете“ и се подготвят да посетят техните образователни лагери. Представената театрална игра, озаглавена „Цветни сенки“, дава възможност на учениците да покажат своя избор на алтернативно поведение пред изкушенията на дрогата.

Вокална група „Монолог“ завладява с изпълненията си

Срещата с Театър „Цвете“ вероятно е и първият сигнал за появата на сформираната впоследствие в Сливен форум-театрална формация „Свободни електрони“. Ръководителят ѝ Габриел Пърев е възпитаник на Хуманитарната гимназия, а участниците, в по-голямата си част, са нейни настоящи ученици.

Ванеса Иванова например е един от основателите на „Свободни електрони“, но също така участва в училищната театрална трупа „Опит за летене“.

17-годишната ученичка на ПХГ е избрана от свои връстници за младежки кмет за 2023/2024 г.,

а вече има и няколкогодишен опит на сцената.

„Това са порасналите ни деца – казва директорката Костадинова. – Удивителното е, че трупата се роди като съвсем „свободно волеизлияние“ на ръководители и участници – никой не ги задължава да се събират, да мислят, да репетират. Правят го по свое собствено решение и желание, сами назначават и провеждат репетициите си. И тъй като са наши деца, естествено потърсиха при нас, в гимназията, място, където да репетират. В училище са си у дома, а ние им се радваме и може би това означава, че си вършим добре работата.“

Всъщност работата с театъра и изобщо с изкуството започва в Сливенската гимназия още от първите години на съществуването ѝ. Тогава се създават училищната театрална трупа „Опит за летене“, както и вокално-инструменталната група „Монолог“. Дияна Костадинова споделя, че и двете са притегателно поле за изява на учениците.

Защото се ръководят и от изключителни професионалисти, с упоритост и завладяваща енергия. Ръководител на „Монолог“ е Виолина Попова – възпитаничка на Гимназията и една от създателите на групата. Ръководител на театралната трупа е Николина Велчева – учител по български език и литература.

Клуб „Памет“ е другата извънкласна форма, която привлича ученици от почти всички класове.

Заслугата според директорката е на учителя по история Валери Милков. Членовете на клуб „Памет“ са сред първите, пробудили интереса към Паметника на артилериста, посветен на загиналите войници и офицери от сливенския Шести артилерийски полк. В резултат на обществения натиск паметникът, започнал вече да се руши, се реставрира.

„Учениците според мен трябва да бъдат лично ангажирани, а мотивацията им да идва от връзката с учителя – обобщава директорът на ПХГ „Дамян Дамянов“ Дияна Костадинова. – Не просто да искат да знаят и да учат, а да бъдат лично отговорни. Да се стремят да покажат повече, да се чувстват подкрепяни и окуражавани, да са сигурни, че техните предложения и идеи ще бъдат изслушани, че дори и нещо да изглежда непостижимо, могат да се намерят начини. Затова е до тях учителят. Не само защото е специалист по определен учебен предмет, а защото има повече опит, по-широк поглед върху нещата и може да им даде възможност да се развиват, да им помогне,

да върви до тях, зад тях, да усещат, че има на кого да се подпрат, ако залитнат.

В този смисъл и нашата Гимназия е специална. Като малко училище, при нас всичко е свързано с лично отношение, със съчувствие, подкрепа и съпричастност. И така се усеща изключителна енергия – когато децата трябва да се мобилизират, за да представят училището, те го правят не толкова заради самото училище, а заради хората, с които битуват в него и които ги пазят, защитават, обичат и учат.“

Your Image Description

Свързани статии:

Изкуството да уважаваш: В СУ „Св. св. Кирил и Методий“ – Земен, възпитават децата на толерантност На музей от Лом до София с VR очила Default ThumbnailФренската гимназия в Пловдив ще приема и с китайски език Среща на можещи

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":

Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

Phone: 0700 18466

Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg

Научните списания се продават и в книжарница „Сиела“ – подлез на Ректората на СУ „Св. Св. Климент Охридски“.

Address: София 1000, бул. „Цар Освободител“ №22

Tags Дияна КостадиноваПХГ „Дамян Дамянов“Региони

Последвайте ни в социалните мрежи

Viber
shareTweet
Previous article

Изкуството да уважаваш: В СУ „Св. св. Кирил и Методий“ – Земен, възпитават децата на толерантност

Next article

Да разкриеш изобретателя у всяко дете

Next article
Да разкриеш изобретателя у всяко дете

Да разкриеш изобретателя у всяко дете

Децата са близо 3 часа дневно на смартфона си

Децата са близо 3 часа дневно на смартфона си

Министър Галин Цоков връчи договорите на първите 15 училища, в които ще бъдат изградени нови STEM центрове

Министър Галин Цоков връчи договорите на първите 15 училища, в които ще бъдат изградени нови STEM центрове

Последни публикации

  • Обучение по ПРИРОДНИ НАУКИ и върхови технологии ГОДИШНО СЪДЪРЖАНИЕ / ГОДИНА XXXIII, 2024
  • Natural Science and Advanced Technology Education, 5-6/2024, vol. 33
  • Natural Science and Advanced Technology Education, 3-4/2024, vol. 33
  • Natural Science and Advanced Technology Education, 1-2/2024, vol. 33
  • ГОДИШНО СЪДЪРЖАНИЕ / ГОДИНА XXXII, 2023
  • Natural Science and Advanced Technology Education, 5-6/2023, vol. 32
  • Natural Science and Advanced Technology Education, 3-4/2023, vol. 32
  • Natural Science and Advanced Technology Education, 2/2023, vol. 32
  • Natural Science and Advanced Technology Education, 1/2023, vol. 32
  • Annual Contents of Natural Science and Advanced Technology Education, 2022
  • Natural Science and Advanced Technology Education, 6/2022, vol. 31
  • Natural Science and Advanced Technology Education, 5/2022, vol. 31
  • Natural Science and Advanced Technology Education, 4/2022, vol. 31
  • Natural Science and Advanced Technology Education, 3/2022, vol. 32
  • Natural Science and Advanced Technology Education, 2/2022, vol. 31
  • Natural Science and Advanced Technology Education, 1/2022, vol. 31
  • Годишно съдържание на „Обучение по природни науки и върхови технологии“
  • Natural Science and Advanced Technology Education, 6/2021, vol. 30
  • Сп. „Обучение по природни науки и върхови технологии“, книжка 5/2021, година XXX
  • Natural Science and Advanced Technology Education, 4/2021, vol. 30
  • Project-Based Teaching in Model for Meaningful and Technological Integration of the Ecological Education
  • Сп. „Обучение по природни науки и върхови технологии“, книжка 3/2021, година XXX

София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

+0700 18466

izdatelstvo.mon@azbuki.bg
azbuki@mon.bg

Полезни линкове

  • Къде можете да намерите изданията?
  • Вход за абонати
  • Home
  • Contact
  • Subscribe now
  • Projects
  • Advertising

Az-buki Weekly

  • Вестник “Аз-буки”
  • Subscribe now
  • Archive

Scientific Journals

  • Strategies for Policy in Science and Education
  • Bulgarian Language and Literature
  • Pedagogika-Pedagogy
  • Mathematics and Informatics
  • Natural Science and Advanced Technology Education
  • Vocational Education
  • Istoriya-History journal
  • Chuzhdoezikovo Obuchenie-Foreign Language Teaching
  • Filosofiya-Philosophy

Newsletter

  • Accsess to public information
  • Условия за ползване
  • Профил на купувача

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
en_US
bg_BG en_US
  • Login
  • Sign Up
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Home
  • About the journal
  • Aims and Scope
  • Editorial Board Members
  • Contents
  • Guidelines
    • Guide for Authors
    • Reviewer's Guide
  • Publishing Ethics
  • Contact
  • Subscribe now
  • en_US

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"