Китайската образователна система е една от най-старите и респектиращи в света, съчетаваща дълбоки традиции с модерни иновации. Тя се отличава със своята строгост и високите си стандарти, поставяйки акцент върху академичните постижения и всеобхватното развитие на учениците. Затова и китайските ученици традиционно се представят отлично на международни оценявания като PISA, като за 2018 имат най-висок резултат в световен мащаб. От ранните години в детската градина до престижните университети, образованието в Китай играе ключова роля в личностното и професионалното развитие на милиони млади хора. Но какво стои зад 10-часовия учебен ден в Китай, защо децата готвят в детските градини и как играят гимнастика като професионални спортисти…
Може би ви е попадало видео в социалните мрежи как малки деца варят ориз или приготвят традиционния китайски пържен хляб. Всъщност това не са екзотични частни градини в Китай, а стандарт за всички градини там. В детската градина на улица „Ксу Хай“ в Суджоу, провинция Дзянсу,
децата в четвърта група (за нашия стандарт) учат как се готвят пържени хлебчета
– от размесването на тестото до пърженето в тиган. Готварските уроци в детската градина включват основни техники на готвене, безопасност в кухнята и здравословно хранене. Малчуганите не само се учат на практически умения, но също така са насърчавани да се хранят здравословно и да ценят домашно приготвената храна, споделят учители от страната.
Уроците в детските градини са по желание на ръководството и не са във всяка провинция, за разлика от училищата. Още през 2022 г. документ на Министерството на образованието (MOE) посочва, че до края на деветгодишното задължително образование
ученикът трябва да е усвоил различни методи на готвене като задушаване, варене, пържене и печене.
С три до четири продукта подръка те трябва да могат да съставят дневни менюта с до три рецепти. Някои родители приветстват промяната и са доволни, че техните деца ще научат важни житейски умения. Други обаче са недоволни от допълнителната тежест.
Разписано е, че в предучилищна група децата е хубаво да се научат как да белят плодове и да приготвят чай, да придобият основни знания за храненето и способност да участват в основни готварски дейности у дома. Децата на 5 години мият и нарязват зеленчуци, готвят сами ориз на уок тиган и се наслаждават на домашно приготвените ястия, преди да почистят след себе си и да измият чиниите и тиганите. По-големите могат да приготвят цялото ястие отначало докрай, докато по-малките месят тесто или правят палачинки – на тиган и върху загрят котлон. В детска градина в град Суджоу, провинция Дзянсу, учителите са организирали, заедно с директора, готварски класове, за които набързо построили глинена печка.
Родителите са възхитени от трансформацията на децата си.
„Не мога да повярвам, че синът ми може да прави кнедли“, споделя родител на дете от градината.
Друг разкрива, че дъщеря му го е помоли да ѝ купи еър фрайър. Допълнителен резултат от тази инициатива е, че
малчуганите показват по-малко страст към смартфоните и по-голяма склонност да помагат с домакинските задължения.
Освен това децата имат и задължителни часове по трудово обучение. Седмичните трудови занятия се фокусират върху практически упражнения, обучение за устойчивост и възпитаване на добри трудови ценности и качества, етика на работното място.
Учебната програма е разделена на три основни секции: домашен труд, производствен труд и обслужващ труд.
И ако това не ви се струва натоварващо, в градините имат и разнообразни извънкласни дейности, включително музика, танци, спорт и театър, които помагат за развитието на уменията и интересите на децата. Децата рядко работят самостоятелно или в малки групи върху избрани от тях задачи. Вместо това акцентът е върху учителя. Очаква се всички деца едновременно да правят това, което учителят показва. Например на типичен урок по изобразително изкуство учителката демонстрира как се сгъва хартия във форма на пеперуда. След това тя дава насоки на децата, които го правят неправилно, преди да продължи със следващата стъпка.
Гимнастиката е важна част от дневната програма в китайските детски градини.
Тя включва различни физически упражнения и активности, които помагат за развитието на координацията, силата и гъвкавостта на децата. Освен традиционните упражнения много детски градини предлагат и модерни фитнес програми, които включват йога и танци, за да поддържат интереса и мотивацията на децата.
Физическата среда на детските градини в Китай обикновено включва няколко сгради с учебни стаи, образуващи затворен двор, който служи като основно игрище и се използва активно между учебните часове. Игрището е оборудвано със съоръжения за големи двигателни умения, като пързалки, катерушки и люлки.
Ще останете изумени от ежедневните рутинни дейности, на които китайските детски градини учат децата, като например балансиране на топка, скачане на въже, състезания по баскетбол, висене по лостове и още много интересни активности. Често децата имат над един астрономичен час, предвиден за спорт.
Китайските детски градини предлагат богато разнообразие от учебни програми и дейности, които се фокусират както върху академичната подготовка, така и върху практическите умения и физическото развитие на децата.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg