"Az-buki" National Publishing House
Ministry of Education and Science
Wikipedia
  • Login
  • Registration
Natural Science
and Advanced Technology Education
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Home
  • About the journal
  • Aims and Scope
  • Editorial Board Members
  • Contents
  • Guidelines
    • Guide for Authors
    • Reviewer's Guide
  • Publishing Ethics
  • Contact
  • Subscribe now
  • en_US
  • Home
  • About the journal
  • Aims and Scope
  • Editorial Board Members
  • Contents
  • Guidelines
    • Guide for Authors
    • Reviewer's Guide
  • Publishing Ethics
  • Contact
  • Subscribe now
  • en_US
Няма резултати
Вижте всички резултати
Natural Science and Advanced Technology Education
Няма резултати
Вижте всички резултати
Home Новини Новини 2024 Брой 24, 13-19.06.2024 г.

Малка България в сърцето на Ереван

В 131. ОУ „Пейо Яворов“ в арменската столица има паметник на поета и музей, посветен на патрона на училището и на страната ни

Симона Николова от Симона Николова
14-06-2024
in Брой 24, 13-19.06.2024 г.
A A
В 131. ОУ „Пейо Яворов“ в Ереван спазват българските традиции и обичаи, пеят български песни. Снимки – Авторът

„Когато написах елегията „Арменци“, не просто върхът на перото ми докосна пергамента, а го потопих в морето от скърби и непоколебима вяра, определяща арменския народ. Пишех, тръгвайки на нервно пътешествие, за да открия следи от човечност и справедливост в един свят, често белязан от беди. Така през 1899 г. родих „Арменци“.“

Това казва Пейо Яворов за своята творба – символ на арменско-българското приятелство. Поколения арменци пазят в душите си любовта към великия български поет. Дълбоко признателни на делото му към тях – стихотворението „Арменци“, те и до днес съхраняват и обичат не само неговото творчеството, но и революционния му дух, преплетен с безграничната му романтика и нежност. Признателността им се простира толкова много, че наричат училище в негова чест.

„Аз-буки“ посети школото в Ереван и усети българския дух, витаещ около него.

Основно училище „Пейо Яворов“ в Ереван е основано през 1963 г., а от 1966 г. носи името на поета. Присъствието на патрона на училището се усеща във всяко кътче. Още пред сградата ни посреща паметник на Яворов, а вътре се крие цял музей, посветен на поета и на България.

Наира Закарян, директор

„С преизпълнени с благодарност сърца, през 1966 г. ние, арменците, наричаме 131. ОУ на името на Пейо Яворов. Оттогава училището ни се е превърнало в

уникален мост, свързващ нашите два народа.

То е било домакин на безброй делегации, изтъкнати лидери, министри и светила от сферата на културата. Утвърдихме тясно партньорство с посолството на Република България в Армения, като установихме топли отношения с всички посланици“, споделя по време на обиколката ни директорката на училището Наира Закарян.

Посрещат ни топло и емоционално, а уважението към народа ни личи от всеки ъгъл и от всеки учител и ученик. Всички са в приповдигнато настроение, подготвени за малък празник.

Учениците отправят поздравленията си с изпълнението на две емблематични български песни – „Пътнико свиден, пътнико млад“ на Ани Павлова и „Моя страна, моя България“ на Емил Димитров. А преди да чуем изпълнението им от арменските деца, учителката им се обръща към нас с думи на български език, подготвени специално за посещението:

„За нас е удоволствие да ви предадем топлите поздрави и любовта на нашите учители и ученици. Добре дошли в тази малка България в сърцето на арменската столица Ереван“.

Децата изпълняват български песни

След емоционалните изпълнения, които докосват всеки българин, особено изпълнени от чужденци далеч от родната България, трудно нещо можеше да надмине очакванията ни от посещението в 131. ОУ „Пейо Яворов“. Но топлото отношение и обичта, с която показваха всяко кътче на училището, го направи.

Огромната грижа, която полагат към учениците си, стараейки се да възпитат у тях любовта към изкуството и културата от най-ранна възраст, се усеща все повече по време на обиколката ни.

„В нашето училище много ценим културата и изкуствата и

правим всичко възможно да възпитаме с тази ценностна система и децата“,

разказва Закарян.

Именно заради това в момента предстои откриване на център на изкуствата, с което музеите в училището ще станат четири.

Директорката ни разведе във всяка стая и разказа повече за иновативното школо и дейността му. Почти всички класни стаи са посветени на личности от арменската история. Сред тях са известни актьори, писатели, спортисти, учени и военни. Някои са бивши възпитаници или учители на училището.

По време на обиколката ни навсякъде директорката не забравяше да спомене и помощта, която получават от страна на България.

По думите на Закарян, списъкът на сътрудничеството между двете държави е богат. А музеят на арменско-българското приятелство „Пейо Яворов“ е една от проявите на партньорството между училището и българското посолство.

Със съдействието на българското посолство в Армения през 2023 г. е открита инженерна лаборатория,

в която учениците се събират след часовете.

„Благодарение на усилията на посланика на Република България в Армения Калин Анастасов и на щедрото финансиране от страна на българското правителство възникна инженерната лаборатория „Армат“, разказва директорката.

Клубът, който създават, наскоро печели републиканско състезание за инженери и е голяма стъпка към развитието на Армения в тази област, в която има недостиг на кадри, споделя Закарян. Затова е изключително благодарна, че именно с помощта на България арменската страна прави стъпки в развиването на инженерни лаборатории и обучението на деца в тази посока.

Инженерна лаборатория „Армат“, създадена с помощта на България

В момента отново с българска помощ се реновира и физкултурният салон в сградата на училището. А през 2018 г. със средства от България е финансиран кабинет за интерактивно обучение, открит лично от президента на българската държава Румен Радев.

В училището се стараят по всякакъв начин да популяризират нашия език и култура.

Спазват българските традиции и обичаи, пеят български песни и участват в български конкурси за изобразително изкуство. В момента на посещението ни очакваха резултати от конкурс за картини на Пейо Яворов, които са изпратили до България.

„На 3 март 2022 г. в нашето училище отбелязахме Деня на Освобождението на България. Пазим на драго сърце и една красива традиция – празнуването на Деня на детето всяка година на 1 юни в двора на българското посолство“, споделя още директорката.

Разказва също, че в бъдещите им планове присъства идеята

в училището да започне да се преподава български език,

но е трудно да намерят учител. Преди няколко години са имали човек, който е знаел български, но се е преместил да живее в Пловдив. Въпреки това и до днес им помага с преводи за различни случаи.

Директорката споделя, че отправеният поздрав на български в началото на програмата е осъществен именно с помощта на тази учителка.

В момента в училището се изучават арменски, руски и английски език, но децата се интересуват от българската култура, учат песните ни и се опитват сами да учат думи от езика ни.

Миналата година учители и ученици са посетили СУ „Пейо Крачолов Яворов“ в Чирпан и дома на поета. Всички деца са били много развълнувани и впечатлени от факта, че могат отблизо да се запознаят с културата, за която толкова са слушали. А учителите разказват, че са се почувствали като у дома си в България и са открили много прилики със своя народ.

„Страните ни се сближиха не само чрез общата си история, но и чрез резонанса на ценностните ни системи. В симфонията на приятелството, която обхваща арменския и българския народ, един от основните композитори е Пейо Яворов – поет и личност. Неговото стихотворение „Арменци“ е шедьовър, който умело изразява дълбочината на общата ни историческа болка“, завършва емоционално посещението ни директорката.

Стихотворението „Арменци“ на български и арменски език краси стените в музея, посветен на Пейо Яворов

Невероятно е как едно стихотворение влияе по такъв начин на връзката между два толкова далечни народа. Чувството да видиш как далеч от родината някой пази спомена за нашите герои и автори, учи за нашата култура и природа, съхранява нашите книги, възхищава се на нашето изкуство и безрезервно уважава нашите велики личности, е несравнимо. Нека по-често се сещаме за тези неща и повече самите ние да обичаме това, което наричаме наш дом.

 

Your Image Description

Свързани статии:

БУ „Пейо Яворов“ – БрюкселУроци по добродетел за българчетата в Брюксел ПБУ „Иван Вазов“ – Арма, Северна ИрландияКак се преподава български зад граница Българите в Бостън си купиха сграда за културен център В Дъблин създават усмивки

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":

Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

Phone: 0700 18466

Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg

Научните списания се продават и в книжарница „Сиела“ – подлез на Ректората на СУ „Св. Св. Климент Охридски“.

Address: София 1000, бул. „Цар Освободител“ №22

Tags 131. ОУ „Пейо Яворов“АрменияЕреванНие по светаПейо Яворов

Последвайте ни в социалните мрежи

Viber
shareTweet
Previous article

Повече от 70 деца твориха за родния Кюстендил

Next article

Artificial Intelligence, Algorithm Literacy, Locus of Control, and English Language Skills: a Study Among Bulgarian Students in Education

Next article

Artificial Intelligence, Algorithm Literacy, Locus of Control, and English Language Skills: a Study Among Bulgarian Students in Education

Vision of Digital Competences of Primary School Students and Teachers in Bulgaria in Educational Documentation of All School Subjects

Features of Speech Comprehension Training of Children with Autism Spectrum Disorders

Последни публикации

  • Обучение по ПРИРОДНИ НАУКИ и върхови технологии ГОДИШНО СЪДЪРЖАНИЕ / ГОДИНА XXXIII, 2024
  • Natural Science and Advanced Technology Education, 5-6/2024, vol. 33
  • Natural Science and Advanced Technology Education, 3-4/2024, vol. 33
  • Natural Science and Advanced Technology Education, 1-2/2024, vol. 33
  • ГОДИШНО СЪДЪРЖАНИЕ / ГОДИНА XXXII, 2023
  • Natural Science and Advanced Technology Education, 5-6/2023, vol. 32
  • Natural Science and Advanced Technology Education, 3-4/2023, vol. 32
  • Natural Science and Advanced Technology Education, 2/2023, vol. 32
  • Natural Science and Advanced Technology Education, 1/2023, vol. 32
  • Annual Contents of Natural Science and Advanced Technology Education, 2022
  • Natural Science and Advanced Technology Education, 6/2022, vol. 31
  • Natural Science and Advanced Technology Education, 5/2022, vol. 31
  • Natural Science and Advanced Technology Education, 4/2022, vol. 31
  • Natural Science and Advanced Technology Education, 3/2022, vol. 32
  • Natural Science and Advanced Technology Education, 2/2022, vol. 31
  • Natural Science and Advanced Technology Education, 1/2022, vol. 31
  • Годишно съдържание на „Обучение по природни науки и върхови технологии“
  • Natural Science and Advanced Technology Education, 6/2021, vol. 30
  • Сп. „Обучение по природни науки и върхови технологии“, книжка 5/2021, година XXX
  • Natural Science and Advanced Technology Education, 4/2021, vol. 30
  • Project-Based Teaching in Model for Meaningful and Technological Integration of the Ecological Education
  • Сп. „Обучение по природни науки и върхови технологии“, книжка 3/2021, година XXX

София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

+0700 18466

izdatelstvo.mon@azbuki.bg
azbuki@mon.bg

Полезни линкове

  • Къде можете да намерите изданията?
  • Вход за абонати
  • Home
  • Contact
  • Subscribe now
  • Projects
  • Advertising

Az-buki Weekly

  • Вестник “Аз-буки”
  • Subscribe now
  • Archive

Scientific Journals

  • Strategies for Policy in Science and Education
  • Bulgarian Language and Literature
  • Pedagogika-Pedagogy
  • Mathematics and Informatics
  • Natural Science and Advanced Technology Education
  • Vocational Education
  • Istoriya-History journal
  • Chuzhdoezikovo Obuchenie-Foreign Language Teaching
  • Filosofiya-Philosophy

Newsletter

  • Accsess to public information
  • Условия за ползване
  • Профил на купувача

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
en_US
bg_BG en_US
  • Login
  • Sign Up
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Home
  • About the journal
  • Aims and Scope
  • Editorial Board Members
  • Contents
  • Guidelines
    • Guide for Authors
    • Reviewer's Guide
  • Publishing Ethics
  • Contact
  • Subscribe now
  • en_US

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"